Vader Brom, moeder Juliette en hun dochter Marjan 52 - OUDALKMAAR De foto’s boden iets extra’s, maar ik ben ook zeer content met de vormgeving van het boek. Tijdens het onderzoek stuit je op meerdere interessante zaken die niet direct passen in de hoofdlijn van het verhaal. Toch wilde ik die graag opnemen, al was het maar om de sfeer uit de tijd weer te geven. Zoals de arrestatie van Machiel Englander op de Kanaaldijk, eind mei 1942. Een wakkere politiea gent vermoedde ‘met een jood te maken te hebben die geen ster droeg’. Zijn vermoeden werd bevestigd. Englanders leven eindigde twee maanden later in Auschwitz. Of de brute invallen op adressen waar joden zich verborgen hielden. In samenspraak met de vorm geefsters van de Nieuwe Collectie en eindredactrice Carly Misset hebben al die ogenschijnlijke zijpaden een mooie plek in het boek gekregen.’ archiefstuk worden gevisualiseerd. Het Regionaal Archief heeft het album via Joop Kila verworven. De eerder genoemde Johanna Blommestijn-Schouten had zich over het fotoboek ontfermd. De positie van de gemengd-gehuwde joden mag zeker opmerkelijk worden genoemd. Zij werden in beginsel met rust gelaten. Toen ik dat patroon bespeurde keek ik toevallig naar Verborgen Verleden met de toenmalige minister Plasterk. Zijn vader was een Berlijnse jood en getrouwd met een niet-joodse vrouw. Toen alle ge- mengd-gehuwde joden in februari 1943 in Berlijn werden opgepakt volgde een machtig protest van hun niet-jood- se vrouwen, het Rosenthaler Strasse Protest. Met als gevolg dat zij hun vrijheid herkregen, weliswaar tewerk werden gesteld, maar niet gedeporteerd. Alkmaar kende ALKMAAR EN NEDERLAND In hoeverre was de behandeling van joden in Alkmaar gelijk aan die van joden in andere plaatsen in Nederland? ‘Behandeling en vervolging waren zeker niet afwijkend. Het is bijna een uniform geheel. Alleen de inname van geluidsapparatuur in juli 1940 was uitzonderlijk, want landelijk gebeurde dit pas in april 1941. Die order kwam uit Bergen waar de Wehrmacht in die tijd was gezeteld. Zelfs Lou de Jong heeft een brief aan het archief van Alkmaar geschreven om te vragen hoe dit zat. Het zou een test geweest kunnen zijn om te kijken hoe de mensen bij zo’n ingreep reageerden. Zoals Zaandam eens als pilot diende. Zaandam was de eerste stad in Nederland waar de joden uit de stad werden verbannen om afgevoerd te worden naar de afgebakende wijken in Amsterdam.

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 26