Ss' De compagnon van Bram, vertrok met zijn gezin naar Amerika. OUDALKMAAR - 49 de uit vader Bram, moeder Juliette en dochter Marjan. Vader en dochter hadden samen een sterke band, de moeder was wat afstandelijker. De familie had een warme uitstraling. Het gezin onderhield nauwe contac ten met de joodse gemeenschap, maar daarbuiten kende het een brede vriendenkring. Vader en moeder Drukker waren ook maatschappelijk betrokken. Bij de komst van Duits-Joodse vluchtelingen naar de stad nam Bram zitting in het Comité Joodse Vluchtelingen. Bram Drukker was een zakkenhandelaar. Hij vergaarde in korte tijd een grote rijkdom. Hij moet een handige zakenman zijn geweest. Toch verrijst het beeld van een eenvoudig levende familie. Omwonenden van toen die ik heb gesproken beaamden dat. Hun woning aan het Luttik Oudorp en ook het pakhuis aan het Fnidsen huurde de familie. Later kocht Bram Drukker twee huizen in de Burgemeester Palingstraat. Bram schreef graag. Hij heeft zijn herinneringen uit de periode mei 1940-april 1943 op schrift gesteld. Zijn herinneringen in schriftjes berusten bij het archief. Marjan was intelligent, alom geliefd en sportief. Ze zwom graag en won in mei 1940 bij schoolzwemwedstrijden de tweede prijs op de 25 meter vrije slag. Ik zou het een doorsneefamilie willen noemen waarmee je je gemakkelijk kunt vereenzelvigen.’ Alles veranderde toen Nederland op 10 mei 1940 door de nazi’s werd aangevallen en vervolgens bezet. Bram Drukker dacht eraan om zich in de gracht te verdrinken, maar zijn vrienden hielden hem voor dat één van de felste NSB’ers had gezegd: “Behoorlijke Hollandse joden hadden niets te vrezen”.1 ‘De compagnon van Bram, zijn zwager Levie Cohen, was minder optimistisch. Hij vertrok met zijn gezin naar Amerika. Ook de familie Drukker moet dat overwogen hebben, maar de familie was te zeer aan Alkmaar gehecht. De Drukkers waren geworteld in de stad en wilden blijven’, legt Van Baar uit. De anti-joodse maatregelen volgden elkaar snel op. Vanaf september 1941 mochten joden niet meer in openbare gelegenheden als parken en cafés komen en Marjan kreeg te horen dat ze niet welkom was op de Rijks-HBS aan de Paardenmarkt. In januari 1942 werd het huis van de familie aan het Luttik Oudorp gevorderd door de Wehrmacht. Op 5 maart 1942 werd het overgrote deel van de joodse gemeenschap van Alkmaar gedwongen af te reizen naar ‘de joodse wijken’ in Amsterdam. De Drukkers vonden huisvesting in de Rivierenbuurt waar veel Alkmaarse joden samenkwamen. Het verblijf daar weerhield Bram Drukker en zijn dochter Marjan er niet van om op 27 mei 1942 naar Bergen te sporen om het huwelijk van hun voormalige hulp in de huishouding Johanna Schouten en Gerard Blommestijn bij te wonen.

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 23