In november 1652 werd de brug verplaatst naar de vergrote Schipper kay (de huidige Bierkade). De bruggen en poorten bij de uitvalswegen zijn nu wel getekend. Dat zijn de Bergerbrug, Heilooërbrug, Pop- mansbrug en Boombrug. Voor de waterhuishouding kwamen er de Baansluis en Lamoraalsluis. In de oevers van de Singel tegenover de stad (buitenkant Singel) kwamen er in de zuidwesthoek drie bruggen bij. De Hoeverbrug over de Hoevervaart, de Kennemer(singel) brug over Zandersloot en Bleekerslootbrug over de Bleekersloot. g. Kaart Alkmaar, 1650, Johan Blaeu PR 1005037 In het verlengde van de noordelijke oever van het Luttik 46 - OUDALKMAAR Een vijftien jaar later, tussen 1612 en 1614, werd in de laatste grote waterplas binnen de vesting het Veneetse eiland aangelegd. Dit is te zien op de kaart uit 1650 [g] van Johan Blaeu. Twee bruggen verbonden het eiland met het oude land. De huidige Eilandsbrug verbindt ook nu het Veneetse eiland met het Heiligland. De ander verbond het Veneet se eiland ter hoogte van de Keizerstraat met de Bierkade, zoals is te zien op de kaart uit 1650 [g]. In november 1652 werd de brug verplaatst naar de vergrote Schipper kay (de huidige Bierkade) bij de Accijnstoren.18 Dat is te zien op een latere versie van de kaart. Op beide kaarten was ook de laatste nog ontbrekende brug met poort gete kend: de Schermerbrug bij de uitvalsweg naar de Schermer. Deze was al aanwezig, voordat het droogma ken van de Schermer in 1635 was voltooid, als verbin dingsweg voor de werkzaamheden aldaar. Verder zijn twee waterpoorten te zien. In het verlengde van de huidige Schelphoekgracht en bij het Heiligland, die laatste is niet duidelijk getekend. Oudorp staat op de kaart een brug naar het Heiligland, waarmee men vanuit de Schermer via het Heiligland op het Luttik Oudorp kwam. Over het Luttik Oudorp is de derde brug te zien: de Rotorenbrug in de Bierkade. Over de Oudegracht werd de voorlopig laatste brug, de Brillesteegbrug aangelegd. Op bruggengebied gebeurde er weinig tot 1780 als we uitgaan van de tekening van rond dat jaar [h]. Naast dat we de datum niet kennen, is ook de maker onbekend. Een klein aantal bruggen verdwijnt of komt erbij. De kaart is echter interessant vanwege het feit dat de bruggen, sluizen, poorten en waterpoorten een naam hebben die met een getal of letter zijn weergegeven. Deze kaart is zo te zien alleen gemaakt voor de waterwe gen en oeververbindingen. Een aantal wateren zijn niet opgenomen die op eerdere kaarten en de latere kaart van 1823 wel zijn ingetekend. Dat zijn de Baanstraat met Baansloot en ’t Vijvertje. Wel is de Oude Vestgracht getekend tot aan de d’Mallegats Sluijs waar nu het Afgesneden Kanaalvak ligt. Over deze weer ontgraven Vestgracht komt het Munneke bruggetje te liggen in het verlengde van de Koningsweg. Even verder naar het noorden ligt buiten singel d’brug over de Nieuwvaert tussen de Westerweezenpolder en de Oosterweezenpol- der. Op een kaart uit 167119, met de limietscheiding tussen Bergen en Alkmaar wordt het water de Nieuwe Rijt Waeteringh genoemd. In het volgende deel staan de Alkmaarse bruggen vanaf de gemaakte kaarten na 1823 centraal. Dit is de periode na de aanleg van het Noord-Hollands Kanaal. De brug van de Bierkade naar het Veneetse eiland was ondertussen in 1652 verplaatst van tegenover de Keizer straat naar de plek naast de Accijnstoren. De waterpoort bij de Schelphoekgracht was weer verdwenen.

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 20