OUDALKMAAR - 45 gedraaid vanuit de stad gezien. De Nieuwesloot en Vestgracht waren onderling verbonden door een gracht waarover de Pestbrug lag. De Nieuwesloot liep namelijk niet meer tot de vestingwal. Om de nieuwe landaanwinning in het oosten van de stad te bereiken waren de Turfmarktbrug, Schelphoekbrug en de ondertussen weer verdwenen d’Brugh over de Schelphaven aangelegd. Voor de scheepvaart met bouwmaterialen kwam er naast de Boombrug een opening in de vestingwal. Er is geen brug te zien, en als die er wel was, dan moet het een oorgatbrug zijn ge weest vanwege de mast van de zeilschepen. In de loop van de tijd is de opening veranderd en is op de hoogte van de stadsmuur de Hoge brug komen te liggen. In 1720 werd over de bredere doorvaart een dubbele ophaalbrug aangebracht met aan weerszijden stenen bogen.17 Over het Verdronkenoord verscheen een derde oeverbinding, de Accijnsbrug, de huidige Willemsbrug. In de nieuwe zuidelijke uitbreiding kwam de Baanbrug over de Die, hernoemd als Baangracht en de verbinding tussen de Oudegracht en de Singel. De Kolksloot, die als havenkom tussen de zuidelijke uitbreiding en de nieuwe oostelijke uitbreiding kwam te liggen, kreeg geen brug om de scheepvaart niet te hinderen. De Westerkolkstraat is de nog overgebleven kade van deze havenkom. Over de nu niet meer als vestinggracht fungerende Oudegracht kwam de Werfbrug weer terug en kwamen er twee nieuwe bruggen bij, de Hofstraatbrug en de Ridderstraatbrug. e. Tekening Alkmaar plan uitleg oost, 1575. PR1005053 De Wortelpoort met brug verdween na het beleg. Voor de aanvoer van landbouwproducten vanuit het gebied ten noorden van Alkmaar komt in 1595 15 de Waterpoort met brug over vestinggracht op de grens van het Luttik Oudorp en het Heiligland. De vestingmuur uit 1580-1585 16 aan de westkant van die brug, is gedeeltelijk nog te zien als ‘tuinmuur’ van het Victoriepark.

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 19