Deze verdedigingswerken werden in 1573, in drie maanden gerealiseerd. 44 - OUDALKMAAR oude naar de nieuwe vestingsituatie is getekend waartoe in november 1566 bij de meeste stemmen van de vroetscap geordonneert is als dat die stede een cingel zal doen maken om die stede.”12 De uitvoering liet echter op zich wachten, wat blijkt uit besluiten in 1571. Het luidde een stadsuitbreiding in, buiten de oude vestingmuur met zijn ronde torens. De kaart was niet gedetailleerd, maar wel voldoende duidelijk zodat te zien is dat de Popmans- brug, de Werfbrug, Heilooërbrug en de brug bij de Wortelsteeg niet zijn getekend. Ook ontbrak de Baan gracht, terwijl de Die buiten de Singel wel was getekend. Over de Laat werd de ‘dbrugh tegen de huijgbrouwer- steegh’ aangelegd. blijkt echter dat werkzaamheden voor de aanleg van de nieuwe Kennemer- en Nieuwlanderpoort met bruggen werd uitgevoerd en voltooid. Op de kaart [d] uit 1573 van Lourens Pietersz. is aan de oostkant van de stad, in de Voormeer, een licht vlak getekend. Daarvoor heeft vestingbouwer Adriaen Antho- nisz.14 in 1573 een ontwerp gemaakt, dat het niet is gewor den. Een plan uit 1575 [e] vormt uiteindelijk de uitbreiding van Alkmaar naar het oosten. Dit laatste plan was vanuit verdedigingsoogpunt beter. Het gehele gebied was met een doorgang toegankelijk en werd met een kortere vestingwal omringd. Er zouden ook minder bruggen nodig zijn, de vestingwal diende als verbindingsweg. Aan de noordzijde is een nooit aangebracht bastion getekend. De Vriesse poorts brugh is nu naar het westen f. Kaart Alkmaar, 1597, Cornells Drebbel. PR 1005691 Deze verdedigingswerken met vestingwal en gracht werden in 1573, met de Spanjaarden in aantocht, in ongeveer drie maanden gerealiseerd. Op deze kaart zijn nog geen wegen naar buiten, met bruggen en poorten getekend. Uit de rekeningen van de fabriekmeesters 13 Een kleine 25 jaar later had Alkmaar haar vestingwerken rond de stad voltooid, zo is te zien op de kaart uit 1597 15 [f] van Cornelis Drebbel. De versterkte stad had voor wat betreft haar buitengrenzen haar eindstadium bereikt. De twintig nieuwe bruggen kwamen overwegend terecht in de stadsuitbreiding aan de oostkant van de stad en bij de uitvalswegen met nieuwe poorten.

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 18