OUDALKMAAR - 43 d. Uitsnede met Alkmaar, Kaart droogmakerijen, 1573, Lourens Pietersz. Bij nieuw aan te leggen bruggen kon nog wel eens discussie ontstaan vanwege de verschillende belangen. Zo is over de precieze plek van de Schapenbrug rond 1558 onenigheid ontstaan.7 Na ruim vijftig jaar leek deze discussie nog niet te zijn uitgedoofd en werd deze brug nog Kijfbrug8 genoemd, zie afbeelding [b]. Naast de uitbreiding van de vestinggrachten bij de Wageweg en de Oudegracht was op de kaart van Van Deventer in de Voormeer een vierkant getekend. Vijf jaar later zien we dat Lourens Pietersz9 [c] op die plek een molen (omcirkeld) weergaf. Het betrof de aanleg van een nieuwe molenwerf in de Voormeer. Het lijkt de voorbode voor een stadsuitbreiding die op de kaart uit 1573 in de Voormeer is te zien. Opvallend op de kaart van Van Deventer is dat het gebied ten noorden van Alkmaar meer is uitgewerkt dan dat ten zuiden van Alkmaar. Zo ontbreekt de Die met de toen al ingepolderde Achtermeer, die samen met de Rekere en Zeglis belangrijke waterwegen waren, die nu nog aanwezig zijn. Over het Alkmaar van vlak voor de Spaanse belegering is naast de geschreven bronnen, over de voorbereiding op de Spaanse aantocht, een ongedateerde kaart 10 [d] bekend. Alkmaar is daar onderdeel van de in kaart gebrachte waterhuishouding met de drooggemaakte meren, zoals het Zwijnsmeer en het Achtermeer aan de noord- en zuidzijde van de stad. Voor het eerst werden de in aanbouw zijnde vestingwer ken aan de west- en zuidkant van de stad weergegeven, wat ook te zien is op het schilderij van P.A. Cluyt uit 1580. De weergave op de kaart van de oude vestingmuur en het gebruikte schrift duiden op een getekende situatie uit 1573, gemaakt door Lourens Pietersz.11 De oude, noordelijke vestingmuur is ook door P.A. Cluyt geschil derd in 1580. De stad is niet het hoofdonderwerp van de kaart. Het is wel een kaart waarop de overgang van de c. Kaart Alkmaar met Voormeer, Zwijnsmeer en Oudorp, 1565, Lourens Pietersz. De kaart is gedraaid weergegeven met het noorden boven.

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 17