B WB iSL ‘'Het leuke maar ook wel frustrerende is: elk feitje dat je leert nodigt weer uit tot nieuw onderzoek, je raakt nooit compleet." :ïii ■■ui lÈFl Willem van Oranje Nederland 12 - OUDALKMAAR OUDALKMAAR - 13 jaren later op 5 maart het licht weer aanging, en de synagoge sindsdien weer van de Alkmaarse joodse gemeenschap is. Ik krijg er nu ik dit vertel nog kippenvel van. Het verhaal van de drager van de geschiedenis op de plek waar het gebeurde, hoe puur wil je het hebben? Ik heb wel een beetje tastbaarheid nodig. Dat helpt me om te snappen wat er is gebeurd.’’ Ze is ervan overtuigd dat dit laatste voor veel mensen geldt. ‘’Je hebt verhalenvertellers nodig. Simone van der Vlugt is zo’n verhalenverteller, net als de gidsen van de Historische Vereniging. Je moet alleen oppassen dat je niet alleen de mensen bereikt die het eigenlijk al weten en op zoek zijn naar meer informatie. Je moet ook nieuwe, jonge mensen zien te bereiken met je verhalen. Twintigers leggen, zie ik, steeds vaker die smartphone weg. Ze willen het niet via de sociale media horen maar ze willen het zien en beleven. Ze nemen het minder makkelijk op van papier. Aanschouwelijk maken, tastbaar maken, mooie verhalen erbij: dan pak je ze nog steeds.’’ ‘’Ik liep laatst op een druilerige dag langs de Grote Kerk. In Alkmaar zal de viering van 450 jaar Alkmaar Ontzet vanzelfsprekend de meeste nadruk krijgen, maar het verhaal van 1572 is uit historisch oogpunt misschien wel belangrijker. In dat jaar spraken 22 steden in Dordrecht tijdens de ‘eerste vrije Statenvergadering’ hun steun uit voor Willem van Oranje. Dit feit wordt gezien als de ‘geboorte van Nederland’. Daar liep ook een moeder met haar zoontje. Het binkie zegt tegen zijn moeder: ‘Deze kerk is heel belangrijk, hè mama, want hier zijn de Pieten.’ Hoe maakt niet uit, maar dat gebouw is nu belangrijk voor hem. Dit is een voorbeeld van een nieuwe manier om een nieuwe generatie erop te wijzen hoe belangrijk zo’n gebouw is. We hebben nog wel iets te doen om mensen nieuwsgierig te maken naar onze eigen geschiedenis. Die verhalenvertellers, ik wil graag een van hen zijn. Ik ben zelf begonnen met mijn eigen kinderen en ik zorg ervoor dat ik meer weet van het stadhuis. De mensen die ik hier spreek, neem ik eerst mee op een rondje door het stadhuis.’’ Ze vertelt dat haar interesse voor geschiedenis toeneemt zodra het ‘over mensen en gemeenschapsvorming’ gaat. ‘’Ik heb daarbij wel een lichte voorkeur voor de rol van vrouwen in de geschiedenis. Ik was eens in de Hermitage in Amsterdam, het voormalige oude-besjeshuis. Ik ben speciaal naar de kamer van de regentessen geweest. Dat type vrouw, uit een tijd waarin het volstrekt niet vanzelfsprekend was dat vrouwen verantwoordelijkheid Het Hof van Holland in Dordrecht, de plek waar in 1572 Nederland werd geboren. pakten, daarin ben ik altijd wel heel geïnteresseerd. Kennelijk voel ik me daar het meest mee verwant. Die vrouwen werden niet altijd als even vriendelijk, zelfs als streng beschouwd. Terwijl ze er veel voor hebben moeten opgeven. Die vrouwen moesten ervoor kiezen niet te huwen, geen gezin te stichten om hun maatschappelijke rol te kunnen vervullen. Daar heb ik groot respect voor, want ik heb die keuze niet hoeven maken.’’ ‘In het heden toont zich het verleden’ is voor Anja Schouten het motto als het gaat om het belang van de geschiedenis. ‘’Je moet je altijd verdiepen in het verleden om te kunnen begrijpen wat er speelt, daar geloof ik heilig in.’’ Héél diep gaat dat bij haar nog niet, zegt ze met spijt. ‘’Dat lukt me niet. Het leuke maar ook wel frustrerende is: elk feitje dat je leert nodigt weer uit tot nieuw onderzoek, je raakt nooit compleet. Er is zo ontzettend veel, er zijn zoveel vragen. Als je met de vrouwen van Erfgoed op stap bent krijg je op elke vraag een antwoord maar dat omvat meteen de uitnodiging tot de volgende vraag. Ooit komt er een tijd, ha, ha, dat ik me er écht in kan verdiepen. Tot die tijd smul ik overal een hapje mee.’’ Gevraagd naar waar zij naar uitkijkt, zegt de burgemeester: ‘’Ik ben ontzettend nieuwsgierig naar Het Grote Raam. Wat gebeurt er straks met het zonlicht door dat raam op de vloer van de Grote Kerk? Natuurlijk vind ik het fantas tisch om als burgemeester aanwezig te mogen zijn bij de grote hoogtepunten, maar ik hou zelf van kleine en nabije. Daar zal ik persoonlijk vooral naar op zoek gaan.’’ Burgemeester Anja Schouten vindt het belangrijk ‘iedereen er weer een beetje bewust van te maken hoe Nederland ooit ontstaan is’. ‘’Het Nederland dat wij nu kennen is helemaal niet zo vanzelfsprekend tot stand gekomen. Het morele oordeel dat wij nog wel eens uiten over andere landen, nou daarbij past ons wel enige deemoedigheid. Ook ons prachtige Nederland is gebaseerd op gruwelijk gedrag van vechtende zijden.’’ Er is al het nodige aan de gang in Alkmaar. ‘’Er zit veel energie en zelfstartend vermogen in de stad. Er zijn veel mensen die iets willen doen, rond 1572 en nog veel meer rond 1573. De gemeente gaat het niet doen, de mensen zelf gaan het doen. Het college heeft wel geld beschik baar gesteld voor een projectleider. Wij zullen ervoor zorgen dat het een samenhangend geheel wordt en dat er veel publiciteit komt. Wat mij betreft op een manier die ontzettend leuk is, maar ook zo dat je er iets van opsteekt?” 15£72 Geboorte van IIII1 IIU ■III ■in

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 8