‘GESCHIEDENIS TASTBAAR MAKEN’ ‘'Je hebt verhalenvertellers nodig. Die verhalenvertellers, ik wil graag een van hen zijn. BURGEMEESTER ANJA SCHOUTEN WIL VERHALENVERTELLER ZIJN Ruud Kersten Een klein stukje geschiedenis over Anja Schouten zelf.... I 10 - OUDALKMAAR Anja Schouten (53) is nu driekwart jaar burgemeester van Alkmaar. Je zou kunnen zeggen dat ze in historisch opzicht met de neus in de boter valt. Er zijn immers twee jubeljaren te vieren. Dit jaar wordt de geboorte van Nederland gevierd, waarbij destijds een rol was weggelegd voor Alkmaar. En in 2023 viert Alkmaar het 450-jarige jubileum van Alkmaar Ontzet. Ze verheugt zich erop want: ‘’We hebben nog wel iets te doen om mensen nieuwsgierig te maken naar onze eigen geschiedenis.’’ Anja Schouten op de Waagtoren. Foto gemeente Alkmaar/JJFoto Anja Schouten hoeft niet nieuwsgierig te worden gemaakt naar de historie, want dat was ze als kind al. ‘’Ik vond het op school een leuk vak. Ik hield van de zogenaamde zaakvakken: geschiedenis, aardrijkskunde, biologie. Je deed veel feitenkennis op en die zag je terug in de dagelijkse praktijk. Ik ben al snel historische romans gaan lezen, te beginnen met Kruistocht in spijkerbroek van Thea Beckman. En nu lees ik heel graag Annejet van der Zijl. Simone van der Vlugt kende ik eigenlijk nog niet, - ja, inderdaad foei! - maar ik ben aan het inhalen.’’ Inhalen is wat ze in zekere zin sinds haar benoeming ook doet met de geschiedenis van Alkmaar. Ze is geboren en getogen in Alkmaar en beschouwt zich - hoewel ze 30 jaar bij de buren (Heerhugowaard) heeft gewoond - als een echte Alkmaarse. Maar daarmee is ze geen kenner van de historie van haar stad. ‘’Volgens mij is het zo, dat als je al lang in een stad woont, je het decor daarvan als iets vanzelfsprekends gaat vinden.’’ Ze wordt nu geregeld op sleeptouw genomen door Nancy de Jong en Gonna de Reus, van de gemeentelijke erfgoedafdeling. ‘’Ik ben met hun niet op veel plekken geweest die ik nog nooit gezien had, maar hun verhaal heeft mij iets laten zien wat ik nog nooit gezien had. Waardoor ik echt gefascineerd ben geraakt is de vondst van het Clarissenklooster afgelopen zomer, dat vond ik magnifiek. Als je ziet dat het verhaal over dat klooster Anja Schouten spreekt de Ontzetrede uit in de Grote Kerk. Foto gemeente Alkmaar/ Fotostudio Wick Natzijl zich gewoon aan je openbaart, dat zo’n heftige geschiedenis zó tastbaar wordt, dat vond ik echt fascinerend.’’ Niet alleen de vrouwen van Erfgoed spijkeren de nieuwe burgemeester op deze manier bij, ook leden van de gemeenteraad kwijten zich met enthousiasme van deze taak. ‘’Ik ben met alle raadsleden op pad geweest en had vooraf gevraagd om mij mee te nemen naar een plek waarvan zij vonden dat ik dat echt moest zien. Een van hen nam me mee naar huize De Dieux aan de Langestraat, het duizelt je daar gewoon, van de geschiedenis en de kunstschatten.’’ Een ander raadslid nam haar mee naar de synagoge aan de Hofstraat. ‘’Loes Citroen vertelde daar het verhaal van de 4e maart 1942 toen de Alkmaarse joden voor ’t laatst bij elkaar waren, dat het licht in de synagoge uit werd gedaan en dat ze de volgende dag, gedwongen door de bezetter, met de trein naar Amsterdam gingen. En dat ‘’In 1981 won ik een prijs in de Jeugdoptocht van de Ontzetviering. Die kreeg ik uit handen van de toenmalige burgemeester Cees Rozemond. Op dat moment dacht ik: ‘Ik wil later burgemeester worden’. In 1981 was nog nooit een vrouw burgemeester van Alkmaar geweest en toch dacht ik dat. Ik wilde ook prijzen uitreiken, die ambtsketen en de hele entourage. Dan is het heel leuk dat ik exact 40 jaar later als burgemees ter de Ontzetrede mocht houden.’’ Wh •'^1 rl

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 7