GEBRANDSCHILDERDE VENSTERS IN GROTE SINT LAURENSKERK INHOUDSOPGAVE VERKIEZINGEN Netty Bleichrodt 01 08 10 14 16 19 20 27 REDACTIEADRES OPMAAK DRUK OMSLAG REDACTIE f Ruud Kersten Bruggen in Alkmaar (Deel 1) Lucas Zimmerman Herdenking joodse Alkmaarders Jolanda Jansen Joodse familie Prins vóór de oorlog Marjanne Kloeg Verenigingsnieuws Kop van het raam in het zuidtransept. SanMarcoos, Alkmaar. Krijgsman Drukwerk, Alkmaar. Carol Korringa, Voorzitter HVA OUDALKMAAR - 1 Wie heeft er nog niet gehoord van het grootse plan om in onze Grote Kerk een nieuw, kleurrijk raam in het zuidtransept te plaatsen.1 Natuurlijk, eerst moet er genoeg geld bijeengebracht worden, maar daarvoor heeft stichting Het Grote Raam gelukkig nog even de tijd. De stichting hoopt het nieuwe raam op 8 oktober 2023 te kunnen onthullen. Op die datum is het 450 jaar geleden dat de Spanjaarden het beleg van Alkmaar beëindigden. Kerkramen met kleurige voorstellingen in glas in lood waren vóór de Beeldenstorm, rond 1566, in vrijwel alle kerken te bewonderen. Hoe zagen de kerkramen in de Grote Kerk er oorspronkelijk uit? Ik heb me verbaasd over de gegevens die ik vond. Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop via een e-mail naar info@hvalkmaar.nl. ©Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder vooraf gaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar. VOOR: Anja Schouten is nu negen maanden burgemeester van Alkmaar. Ze heeft een zwak voor geschiedenis en wil zelf een ‘verhalenverteller’ zijn. ACHTER: In dit venster van het zuidtransept van de Grote Sint Laurenskerk prijkt straks een kunstwerk van Fiona Tan Ruud Kersten, Lisa Oskamp, Gery Baars en Jolanda Jansen Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl. Het artikel moet aan bepaalde eisen voldoen. Zie daarvoor https://www.hvalkmaar.nl/tijdschrift/ Alkmaarder over historie: Karin Hiemstra - Kalverboer Lisa Oskamp Gebrandschilderde vensters in Grote Sint Laurenskerk Netty Bleichrodt Een nieuw glas-in-loodraam in de Grote Sint Laurenskerk Janneke van Zanten - Van Wijk Wanneer u dit nummer van Oud Alkmaar in handen krijgt, is de gemeenteraadsverkiezing achter de rug. Ik ben benieuwd hoe de gemeenteraad en het college er uit komen te zien. Wij mogen verwachten dat de waardering voor het cultureel erfgoed dat Alkmaar rijk is ook voor het nieuwe gemeentebestuur hoog blijft. Maar wij weten ook dat de betekenis van het cultureel erfgoed in het gedrang kan komen in de dynamiek van de huidige tijd. Het behoud van ons cultureel erfgoed dient de hele stad, ook in haar economische ontwikkeling, en moet actief bewaakt worden. In dit nummer een interview met onze nieuwe burgemeester Anja Schouten waarin u kunt lezen hoe zij Alkmaar en geschiedenis hoog in het vaandel heeft. De historische stad draagt de sporen van de hele geschiedenis. De essentie kan onaangetast blijven ook als nieuwe elementen toegevoegd worden. Dat zien we in dit nummer van Oud Alkmaar in twee artikelen over het nieuwe raam voor de Grote Sint Laurenskerk. We kunnen ons ook levendig voorstellen dat in het historische centrum van Alkmaar vele bruggen en bruggetjes nodig waren met haar vele grachten, vestinggrachten en veen rivieren. De geschiedenis van de bruggen, die regelmatig erbij kwamen en vervangen werden, weerspiegelt de ontwikkeling van de stad. Daarover kunt u lezen in de eerste van drie artikelen over de bruggen van Alkmaar. In dit nummer herdenken wij in twee artikelen het feit dat op 5 maart 1942, nu 80 jaar geleden, het grootste deel van de Alkmaarse Joodse gemeenschap gedwongen moest vertrekken naar Amsterdam. Daar was ook de familie Prins bij. In de serie “Alkmaarder over historie” vertelt Karin Hiemstra-Kalverboer vanuit haar horecafuncties over hoe zij het dineren en de historie weet te combineren. Tot slot in Verenigingsnieuws aandacht voor de algeme ne ledenvergadering op (naar verwachting) 12 april in de Grote Kerk en andere HVA-activiteiten die weer mogelijk worden. De Puienprijsavond gaat (naar verwachting) ook binnenkort plaatsvinden. We houden u via onze website op de hoogte! De afbeeldingen in kerkramen spiegelden de kerk bezoeker een verhaal voor, zonder daarbij tekst te gebruiken. Dat was maar goed ook, want er waren maar weinig mensen die konden lezen en schrijven. Naast de omroeper op het bordes voor het stadhuis, die na het luidruchtig samenroepen van de inwoners, het nieuws voorlas en de priester die vanaf de kansel vertelde hoe we volgens de bijbel moesten leven om in de hemel te komen, waren het de hoge glas-in-loodramen in de kerk die ons in alle rust toeschenen en ons deden beseffen hoe geweldig wij het getroffen hadden met onze regerende vorsten, regenten, schenkers en niet te vergeten onze strijders voor de vrijheid. In prachtige kleuren waren ze allemaal in glas in lood afgebeeld. Ze werden herkend en geëerd. De afbeeldingen werden gekoppeld aan heiligen en aan verhalen uit de bijbel. Geen protesten? Ja, ook in die tijd was men het vast niet overal mee eens, maar het harde protest tegen de kerk kwam pas in de tweede helft van de zestiende eeuw. De bouw van de Grote Kerk startte in 1470 en was in 1518 voltooid, inclusief de plafondschilderingen. De kerk was echter in 1511 al in gebruik genomen, maar hoogstwaarschijnlijk nog zonder rondom verhalende gebrandschilderde ramen. Daarvoor moest nog heel wat geld bij elkaar gebracht worden. C.W. Bruinvis, 1829-1922, eerste gemeentearchivaris van Alkmaar en de oprichter van het Stedelijk Museum in Alkmaar, vertelt ons hoeveel ramen er in de kerk oorspronkelijk en later (1853) aanwezig waren: ‘’De kerk ontving haar licht door een aantal van 68 ramen, name lijk: 12 in het hooge gedeelte van het schip; 12 in kapellen; 2 aan de einden der zijbeuken; 13 in het hooge gedeelte van het koor en 11 in den gangmuur om hetzelve, zijnde de plaatsen der beide anderen der na te noemen orgels ingenomen; 16 omhoog in de noorder en zuider kruizen, en 2 van aanmerkelijke grootte in derzelver gevels.’’ In de voetnoot schreef hij: “Heden (dat was in 1853, NB) zijn er 9 ramen minder, die van tijd tot tijd zijn Interview: Burgemeester Anja Schouten

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 2