VAN DE ‘PINKSTER DRIE’ 2022: EXCURSIE NAAR DEVENTER WERKGROEP PREADVIES 1925 28 - OUDALKMAAR goedkeuring voor een eenmalige donatie van 5.000 euro ten behoeve van twee panelen, die wij voorlopig hebben gereserveerd. Aanvulling op huishoudelijk reglement Twee jaar geleden hebben we de statuten van de HVA herzien en vorig jaar was het huishoudelijk reglement aan de beurt. De wetgeving rond verenigingen staat echter niet stil. Onlangs is een nieuwe wet van kracht geworden: de wet Beheer en Toezicht Rechts personen (WBTR). Daarin is bepaald dat we een regel vaststellen over hoe onze vereniging bestuurd wordt bij ontstentenis of belet van het hele bestuur. Het huidige bestuur heeft zich over dit vraagstuk gebogen en een oplossing gevonden. De ereleden van de HVA, die samen de Bestuursleden willen doorgaan Er zijn vier bestuursleden die in aanmerking komen voor een tweede termijn van drie jaar. Indien de ledenvergadering ermee akkoord gaat, zullen Lucas Zimmerman, Jos Stroomer en Rob Marijn als be stuursleden herbenoemd worden en Carol Korringa als voorzitter. Op dinsdag 7 juni 2022 wil het bestuur van de HVA op excursie naar Deventer. Dit is een van de oudste steden van Nederland. We hebben een mooie stadswande ling en een bezoek aan een museum in de aanbieding. We maken kennis met eigenzinnige winkels in het centrum en vele monumenten in de stad. Daarnaast is er gelegenheid voldoende om bij te praten. Er kunnen 80 personen mee. De kosten zijn 80 euro per persoon, all in. Programma en aanmelding via hvalkmaar. nl. Aanmelden kan ook via info@hvalkmaar.nl of met een briefje naar Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, onder vermelding van naam en telefoonnummer. commissie Oud Alkmaar Prijs vormen, is gevraagd deze rol zo nodig te vervullen. Uiteraard hebben deze ereleden jarenlang laten blijken dat ze de HVA een warm hart toedragen. Bovendien hebben ze zich bereid verklaard in tijden van nood deze rol op zich te nemen. Hun taak zal zijn om zo spoedig mogelijk voor een nieuw bestuur te zorgen. Als de ledenver gadering ermee instemt, nemen we deze afspraak op in het huishoude lijk reglement en later in een herziening van de statuten. Beleidsplan 2022-2025 Het bestuur heeft het beleid en onze activiteiten geactualiseerd en overzichtelijk gebundeld. Ze zijn bij de vergaderstukken gevoegd. Dit is van belang voor onze cultureel-AN- BI status, de eisen van de WBTR, en uiteraard ook voor onszelf als vereniging. Uitreiking Oud Alkmaar Prijs Het laatste agendapunt van de ledenvergadering is altijd een spannende: aan wie wordt de Oud Alkmaar Prijs 2022 uitgereikt? Dat zullen we op 12 april 2022 meemaken! Ook in de afgelopen periode hebben wij tientallen bouwvoor- stellen die aan de gemeentelijke welstands- en monumentencom missie worden voorgelegd, besproken in de commissie Pre-advies van de HVA. Op de hoek Laat 123-Hofstraat 5 was een kleine horecagelegenheid gevestigd (Fermento). De winkel ruimte wordt verkleind, waardoor er in de Hofstraat drie nieuwe woningen gerealiseerd kunnen worden. In de zijgevel aan de Hofstraat worden de gestucte geveldelen naar beneden doorge zet. De pui-invulling daarin wordt gewijzigd. De entrees van de twee linker woningen komen in de gevel aan de Hofstraat en de entree van de meest rechter woning komt in de onderdoorgang naar het binnenhof aan de achterzijde waar zich reeds de toegang tot de bestaande woningen op de bovenverdieping bevindt. Wij hadden enkele vragen over de omgeving en toegankelijkheid van de woningen. Maar al met al konden wij ons goed vinden in het bouwplan. Voor de hoek Langestraat 9-Boter- straat werd een omgevingsvergun- ning aangevraagd voor het wijzigen van de eerste bouwlaag. Wij hadden vooral bezwaar tegen het handhaven van de afgesneden hoek in het pand. Dat is namelijk een residu van een eerdere verbouwing. Het had niets te maken met het orgineel van het pand. En het heeft geen enkele functie als het niet gebruikt wordt voor een deur. Herstel van de hoek geeft een betere verbinding met de bovengevel. Het opent de mogelijkheid om de nieuwe puien beter te laten lijnen met de bovengevel. De symmetrie komt beter tot zijn recht. Wij voegden een oude tekening toe die als inspiratiebron kon worden gebruikt. Op basis van deze tekening heeft de architect gekozen voor een replica van de oude pui. De eenheid van pui en bovengevel wordt zodoende hersteld. Voor de Clarissenbuurt 63 wordt een omgevingsvergunning aangevraagd voor de realisatie van vier appartementen (twee bene den- en twee bovenwoningen), gelegen aan het Bolwerk. Het Bolwerk is een rijksmonument met daar ter plaatse de molen van Piet. Er wordt een bouwwerk voorgesteld - waarvan de voorge vel schuin wegloopt - in twee bouwlagen met een dubbele zadelkap. Het wordt bovenop een volume gebouwd dat deel uit maakt van de winkel van Köster aan het Ritsevoort. De twee zadelkappen worden met elkaar verbonden met een vanuit de voor- en achtergevel terugliggen de dakopbouw. De HVA vraagt zich af of een hogere bebouwing aan het Bolwerk wel verstandig is, mede gelet op de positie van de molen van Piet in verband met het windrecht. Maar als het windrecht geen probleem is, dan pleiten wij ervoor de kappen 50 cm lager aan te brengen dan de bestaande panden links van dit ontwerp. Het grote balkon aan de voorzijde verstoort het eenvoudige even wicht van de huisjes/huizen aan de Clarissenbuurt. Het balkon zou in breedte ongeveer een derde kleiner kunnen zijn. Alle balkon- hekken zijn afgesloten. Uitvoering in eenvoudige, klassieke wijze komt de transparantie ten goede. Op het Verdronkenoord 139 wordt een pand verbouwd tot 3 woonap partementen. Het gaat om de verbouwing van een woon/winkel met bovenwoning naar apparte menten. De bestaande beplating boven de pui wordt verwijderd. De bestaande pilasterindeling (driedeling) blijft gehandhaafd. Daarbinnen wordt in het midden een vast paneel en aan weerszij den daarvan een deur voorgesteld als entree voor de woningen. Daarboven komen bovenlichten met glasinlood. Daarnaast wordt de bestaande dakkapel op het dakschild aan de voorzijde vervangen. Onzes inziens wordt de pui sterk verbeterd doordat de dichte bovenlichten vrijkomen. De winkeldeur zou dan verhoogd kun nen worden tot het kalf van de kozijnen ernaast. De enige be schikbare oude foto van dit pand geeft echter onvoldoende duide lijkheid of dit vroeger ook het geval was. Wij adviseerden onderzoek te doen naar historisch kleurgebruik van het houtwerk in de gevel. De vereniging werd in 1925 opgericht. Zij heeft tot doel het beschermen en voor het nageslacht bewaren van de historische schoonheid van Alkmaar en omgeving en het aanmoedigen van de studie van de plaatselijke geschiedenis. Dit doet zij o.a. door het geven van welstandsadviezen, het organiseren van stadswandelingen, excursies en lezingen en het uitgeven van Oud Alkmaar. Jaarlijks wordt de Oud Alkmaarprijs en tweejaarlijks de Puienprijs uitgereikt. Het bestuur van de vereniging is als volgt samengesteld: Carol Korringa, voorzitter, Henk de Kruik, secretaris, Lucas Zimmerman, penningmeester, Klaas te Bos, Ruud Kersten, Rob Marijn, Jos Stroomer en Ellen van der Hoeven, leden. Postadres van de vereniging is Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar. Ook via internet is de vereniging bereikbaar: info@hvalkmaar.nl of www.hvalkmaar.nl. Vragen over lidmaatschap: info@hvalkmaar.nl De prijs van het lidmaatschap bedraagt €25 per jaar. Rekeningnummer NL62INGB0000600401 t.n.v. Historische Vereniging Alkmaar. HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR ■i:

Oud Alkmaar | 2022 | | pagina 16