ERASMUS I Vande Vrye-wil Jl Elan werk' zoals brochures, programma's, aankondigingen, reclamemateriaal en andere, vluchtige documenten die veel informatie geven over winkels, bedrijven en vereni gingen en die niet door andere bibliotheken worden bewaard. En in al deze collecties zijn bijzondere boeken te vinden. Het zijn er te veel om op te noemen, maar hier volgen een paar voorbeelden. De Librije bevat prachtig geïllus treerde zestiende-eeuwse folianten zoals het Latijnse boek over planten en kruiden van Dodonaeus, in 1583 door Christoffel Plantijn in Antwerpen gedrukt. Uit de Alkmaarse Grote Sint Laurenskerk afkomstig is een kanselbijbel uit 1663 - 17 kilo zwaar - met daarin zes kaarten, van onder meer de wereld, het Beloofde Land en van Jeruzalem, alles prachtig ingekleurd en versierd met bladgoud door een zeventiende-eeuwse kunstenaar. 2 Maar ook een klein, nogal onooglijk boekje kan opmerke lijk zijn. In 1669 drukte Pieter de Wees, 'Boeck-drucker in de Lange-straet, in de Vinder van de Druck-konst' een boekje met de titel Vande vrye-wil. Hij drukte het voor boekverkoper Van der Laen. De tekst werd al in 1524 geschreven door Erasmus en in de jaren daarna in vele edities uitgegeven. Van de Alkmaarse uitgave, 9 bij 14 cm, met een portret van Erasmus op de titelpagina, zijn maar enkele exemplaren in andere bibliotheken aanwezig. Erasmus' Vande Vrye-wil, Alkmaar, 1669 ROTTERDAM, itrjrn D.MARTINUS Luther. ©m tlöftDfn ©;urti ban bttle ten Btcnitfotfcjj arfujiïtct. t'A L C K M A E R, Voor Fitter Picltr/z. vander Latrs, op de Lett, in't fcacr i 669. "Vinive mvmnm lArtttrnata -*rrra Calne Sl "VSW.rLuIHiorflfcw Mclitcna Fragment van een kaart in de kanselbijbel uit de Alkmaar se Grote Sint Laurenskerk, gedrukt in 1663. Het Paradijs ligt bij de stad Babel. Uit 1649 is de eerste editie van Leeghwaters Kleyne chronycke van Graft en de Ryp. Jan Adriaensz. Leeghwater werd vooral bekend door zijn in 1641 verschenen Haerlemmer-meerboeck waarin hij pleitte voor drooglegging van dit 'groot, bederfelijk en schadelijk water'. Daarnaast schreef hij een kroniekje over Graft en De Rijp, waarin hij ook gebeurtenissen uit zijn leven vermeldt. De eerste druk verscheen in 1649, het enige bekende exemplaar bevindt zich in het Regionaal Archief Alkmaar. Leeghwater maakte zelf de tekeningen waarnaar de prenten werden vervaardigd die in het boekje zijn afgedrukt. Deze eerste uitgave is alleen bij het Regionaal Archief Alkmaar aanwezig. Ook de allereerste Alkmaarsche Courant van 1 januari 1799 wordt bewaard. Deze krant is de opvolger van de Noordhollandsche Courant waarvan de eerste editie op 6 december 1796 verscheen. De Alkmaarsche Courant is compleet aanwezig, tot en met de krant van vandaag, en is inmiddels gedigitaliseerd tot en met 1960. Maar ook voor recente uitgaven kan men in de biblio theek terecht. Zo zijn in de studiezaal indrukwekkende atlassen aanwezig zoals Atlas De Wit, stedenatlas van de lage Landen, een heruitgave uit 2012 van de 'Google Earth' van de zeventiende eeuw. Frederick de Wit vervaardigde in 1698 deze atlas met plattegronden van alle Nederlandse steden. Hij gebruikte koperplaten van 62 - OUDALKMAAR Het bibliotheekdepot kaartmakers zoals Willem Jansz Blaeu en paste ze hier en daar aan. Op de plattegrond van Alkmaar zijn alle huizen, tuinen, singels en omliggende landerijen gedetailleerd weergegeven. Andere belangrijke atlassen zijn de Historische streekatlas NL (Zwolle, 2019-2020) en Bosatlassen zoals de Bosatlas van de Tweede Wereld oorlog (Amsterdam, 2020) en de Bosatlas van het cultureel erfgoed (Groningen, 2014). De aanwinstenlijsten op de website van het Regionaal Archief geven een goed overzicht van wat er het laatste jaar aan de collectie is toegevoegd. 3 DE GEBRUIKERS Niet alleen de collectie is divers, ook de gebruikers en hun interesses zijn zeer gevarieerd. Genealogen, historici, scholieren, studenten, promovendi en inwoners die op zoek zijn naar informatie over de geschiedenis van de omgeving vinden hun weg naar de archieven, de beeld collectie en de bibliotheek. Elk onderzoek begint met de vraag: "Wat is er al over dit onderwerp geschreven?" Niet alles is op internet te vinden, een bezoek aan de bibliotheek kan daarom heel behulpzaam zijn. Genealogen vormen de grootste groep van bezoekers van het Regionaal Archief. Zij pluizen de archieven uit van burgerlijke stand, bevolkingsregisters en kerkelijke doop-, trouw- en begraafboeken, op zoek naar hun voorouders. Menig genealoog verwerkt zijn stamboom in een mooie publicatie. Een beschrijving van de sociale, economische of politieke omstandigheden waarin de voorouders leefden maakt zo'n boek natuurlijk extra interessant. Deze achtergronden kan de genealoog vinden in de bibliotheek. Anderen raadplegen voor hun De studiezaal onderzoek of scriptie een gemeente-, familie- of bedrijfs archief. Ook hierbij kan achtergrondinformatie over de tijd waarin de mensen leefden gevonden worden in de literatuur. De bibliotheekcollectie zelf kan ook het onderwerp van onderzoek zijn. Zo bestudeerden studenten Boekweten schap van de Universiteit van Amsterdam alle boeken uit de Alkmaarse Stadslibrije. Dat resulteerde in verschillen de afstudeerscripties en in 2019 in het boek Kennis is pracht. Ook de pastoorsbibliotheek van de Cornelius- parochie Limmen die bij het Archief wordt bewaard is door een student onderzocht. Hieruit kwam een mooie afstudeerscriptie voort. 4 Andere bezoekers komen voor dat ene speciale boek dat niet in een andere bibliotheek in de buurt of op internet te vinden is. Of om een van de vele tijdschriften in te zien. En, last but not least, zijn er de medewerkers van het Regionaal Archief die de bibliotheek gebruiken voor hun werk, hun onderzoek en voor hun publicaties zoals de wekelijkse rubriek Dat was toen in de Alkmaarsche Courant. STUDIEZAAL EN DEPOT De bezoeker wordt ontvangen in de ruime studiezaal, een samenvoeging van twee voormalige schoollokalen. Daar staat een klein deel van de bibliotheekcollectie waarin de bezoeker zelf al veel informatie kan vinden. Boeken over de dorpen en steden uit de regio staan bij elkaar in het midden van de studiezaal in de 'Regionale collectie'. In de kasten langs de wanden zijn boeken over de geschiedenis van Noord-Holland en Nederland te vinden. Daarnaast zijn er naslagwerken, woordenboeken, OUDALKMAAR - 63

Oud Alkmaar | 2021 | | pagina 4