ItTTtUClVVITlfii NIEUW LEERZAAM 0 De pastoorsbibliotheek Limmen De Kluitman-collectie Ten geschenke voor vlijtige kinderen. MET GEKLEURDE PLAATJES. Te Dordrecht) bij J. ZEIDES. Leesboekje (gedrukt in 1835) van Pieter Bruin, in 1861 leerling van de lagere school te Noordeinde Ook de algemene geschiedenis van Nederland is vertegenwoordigd, evenals onderwerpen die belangrijk zijn bij historisch onderzoek, zoals cartografie, genealogie, naamkunde, paleografie en topografie. De bibliotheek bevat zo'n 60.000 banden, tezamen anderhalve kilometer, en groeit nog steeds door aankopen en schenkingen. Al met al bevat de bibliotheek een zeer gevarieerde collectie boeken en andere documenten over uiteen lopende onderwerpen, variërend van een kostbare vijftiende-eeuwse bijbel en een gedicht van Johannes Murmellius uit 1513 tot recent verschenen boeken over de martelaren van Alkmaar, de bloembollencultuur in Limmen en de opstand van de Georgiërs op Texel. In het gebied dat omschreven kan worden als 'Noord-Holland boven het IJ' is de bibliotheek van het Regionaal Archief Alkmaar de enige met zo'n uitgebreide collectie boeken, kranten en tijdschriften over de gemeenten die zijn aangesloten bij het Regionaal Archief. DE ALKMAARSE OORSPRONG Het oudste bezit van de bibliotheek is de Alkmaarse Stadslibrije. Met het woord librije - liber is Latijn voor boek - wordt een middeleeuwse of zestiende-eeuwse bibliotheek aangeduid die meestal eigendom was van een kerk, klooster of stad. De Librije van Alkmaar bevat 334 boeken waarvan het grootste deel in de zestiende eeuw is gedrukt, plus enkele vijftiende- en zestien de-eeuwse handschriften. De boeken, met onderwerpen als theologie, geschiedenis, rechtswetenschap, genees kunde en klassieke literatuur zijn van de zestiende tot de achttiende eeuw bijeengebracht door Alkmaarse stadsbestuurders en rectoren van de Latijnse School. Bijna alle boeken zijn geschreven in het Latijn, enkele in het Nederlands of in andere talen zoals Grieks. In de afgelopen eeuwen was de Librije op verschillende plaatsen in Alkmaar gevestigd. Oorspronkelijk bevond de Librije zich in een speciale ruimte boven het zuider portaal van de Grote Sint Laurenskerk. In de negentiende eeuw werden de boeken overgebracht naar het stadhuis, vervolgens naar het Stedelijk Museum, daarna naar het Gemeentearchief aan de Oudegracht en uiteindelijk vonden ze in 2010 hun plek in het Regionaal Archief Alkmaar. Het prachtig geïllustreerde boek Kennis is pracht: de Alkmaarse Librije 1 bevat een uitgebreid overzicht van de geschiedenis van de Librije en een beschrijving van alle daarin ondergebrachte boeken en hun auteurs. Een andere collectie die aan de basis van de bibliotheek staat is de verzameling van de 8 October Vereeniging Alkmaar Ontzet opgericht in 1861. In 1875 werd achter het Alkmaarse stadhuis aan de Breedstraat het Stedelijk Museum geopend. Hierin werd de verzameling van de Alkmaarse Ontzetvereniging ondergebracht. In de commissie van toezicht zat onder anderen C.W. Bruinvis die de dagelijkse leiding van het museum op zich nam. Op 15 februari 1900 werd Bruinvis benoemd tot onbezol digd gemeentearchivaris, conservator van het Stedelijk Museum en bibliothecaris. Tot 1968 waren Stedelijk 60 - OUDALKMAAR Museum en Gemeentearchief Alkmaar gecombineerd, in dat jaar werd de organisatie gesplitst. Het Gemeentear chief was twee jaar eerder verhuisd naar de Oudegracht. In de jaren die volgden sloten omliggende gemeenten zich aan bij het Gemeentearchief Alkmaar. Als eerste Koedijk, Oudorp en Sint Pancras in de jaren zeventig, als laatste Texel in 2015. Daarmee was het werkgebied, grenzend aan de regio's van het Westfries Archief in Hoorn, het Waterlands Archief in Purmerend en het Noord-Hollands Archief in Haarlem voltooid. De geleidelijke aansluiting van de omliggende gemeen ten bij het Archief betekende ook een uitbreiding van de bibliotheekcollectie met publicaties over deze gemeenten. Zo ontwikkelde de oorspronkelijk Alkmaarse bibliotheek zich van een gemeentelijke collectie naar een biblio theek voor het hele werkgebied. Twee verhuizingen volgden nog: in 1992 naar de Hertog Aalbrechtweg en in 2010 naar de Bergerweg. In de nieuwe depots achter de gerenoveerde ambachtsschool bevinden zich nu de archieven, de beeldcollectie en de bibliotheek. EEN BIJZONDERE COLLECTIE De bibliotheek is voor een belangrijk deel gevormd door schenkingen. Daarnaast groeit de bibliotheek door het aankopen van publicaties bij boekhandel of uitgeverij, op veilingen en bij antiquariaten. In het verleden werden soms grote collecties boeken geschonken. Enkele voorbeelden daarvan zijn de boeken van P.A. de Lange, tijdens de oorlogsjaren voorzitter van de vereniging Oud Alkmaar, de Werken uitgegeven door de Linschoten- Vereeniging - een serie boeken over ontdekkingsreizen -, de bibliotheek van het Alkmaarse Genootschap Physica, bijbels en andere werken geschonken door kerkgenoot schappen, en boeken en krantencollecties afkomstig van gemeenten en historische verenigingen. Andere bijzondere collecties werden in bewaring gegeven, zoals de pastoorsbibliotheken van de parochies Akersloot, Heiloo en Limmen, met boeken die vanaf de zeventiende eeuw door de opeenvolgende priesters zijn bijeengebracht, en boeken en tijdschriften afkomstig uit het voormalige Museum voor de Bloembollenteelt in Limmen. Een blikvanger bij rondleidingen door de depots is steevast de Kluitman-collectie. Het grootste deel van de ruim 2.300 kinderboeken van de Alkmaarse uitgeverij Kluitman uit de periode 1870-1980 is in de loop der tijd geschonken door bezoekers. Andere voorbeelden van belangrijke collecties zijn de almanakken waaronder een Enkhuizer Almanak voor het jaar 1701, de negentiende-eeuwse schoolboekjes van schoolkinderen uit de regio, de collectie oude drukken waaronder een uitgave uit 1518 van de oudst bekende Alkmaarse drukker, adresboeken van de verschillende plaatsen, de vele genealogieën van families uit het werkgebied en de ruim honderd lopende tijdschrift abonnementen waaronder zowel de bladen van de historische verenigingen (zoals de Historische Vereniging Alkmaar) als algemene historische tijdschriften. En specifiek voor een archiefbibliotheek is het 'klein druk- OUDALKMAAR

Oud Alkmaar | 2021 | | pagina 3