Alkmaarse verenigingen hadden samengewerkt om deze bijeenkomst tot een succes te maken. Demonstratie in Amsterdam. In de achtergrond het geruite vaandel van Alkmaar zichtbaar. DE ALKMAARSE POLITIEK De strijd om het vrouwenkiesrecht was een landelijke strijd, maar ook de gemeentepolitiek was nog een exclusieve mannenaangelegenheid. De traditionele politieke elite maakte de dienst uit in de stad. Maar dicht bij huis speelden ook enkele kwesties waar de vrouwen beweging iets over te zeggen wilde hebben. Op 6 april 1912 werd in Alkmaar een bijeenkomst gehouden van de Nationale Vrouwenraad. Meerdere Alkmaarse verenigin gen hadden samengewerkt om deze bijeenkomst tot een succes te maken. Mevrouw K.C. Rippink-Bunnik (lid van de Bond voor Vrouwenkiesrecht en echtgenote van burgemeester Rippink) was erevoorzitster, mevrouw De Lange Tigler-Wybrandi was voorzitster en de 'volijverige' Anna Aukes-Timmer had als secretaresse een groot deel van de organisatie op zich genomen. Naast de vergade ringen werden in de namiddag door de dames verschil lende Alkmaarse bezienswaardigheden bewonderd en 's avonds was er een feestavond. De organisatoren wilden de samenwerking voortzetten. Men besloot tot de oprichting van een Vereniging tot behartiging van plaatselijke belangen waarin meerdere vrouwenvereni gingen vertegenwoordigd waren, zoals Tesselschade, Toynbee, de Protestantsche Vrouwenvereeniging, Vereeniging tot verbetering van het zedelijk bewustzijn, Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, Bond voor Vrouwen kiesrecht, Vereeniging vakschool voor verbetering van vrouwen- en kinderkleeding, Kinderbond, Centraal Genootschap voor kindervacantie-colonies, Kamer van navraag, Bond van bewaarschoolhouderessen en het bestuur van de Huishoud- en Industrieschool. Er ging een verzoek naar de gemeente om in de plaatse lijke commissie van toezicht op het lager onderwijs een of meer vrouwen op te nemen, ze spraken mee over de ontzetviering in 1913 en er werden handtekeningen verzameld om een afzonderlijk bassin voor vrouwen mogelijk te maken in de nieuwe zweminrichting van het Witte Kruis. 8 In 1914, bij het uitbreken van de Eerste Wereldoorlog, werd de nieuw opgerichte Alkmaarse afdeling van Vrede door Recht uitgenodigd tot deelname en ondersteund, en vrouwen en meisjes werden in een advertentie opgeroepen te helpen in gezinnen waar door de oorlogssituatie de vrouw tot kostwinner was gemaakt. EEN DWAZE AKTIE. m'ETte&MifsswT tori 9s vreemds vwjwm-it «kickt Da Hollandtch* ■ufTrajallaa loolan hun altfec ruliao ia. De Notenkraker 4-4-1914 Vrouwen van de Bond gooien de ruiten in van het kantoor van de Vereeniging. Spotprent op de onderlinge onenigheid binnen de vrouwenbeweging. In maart 1915 stuurde deze vereniging een adres aan de Alkmaarse gemeenteraad. Ze protesteerden daarin tegen het voorstel van het college van B&W om 'het vrouwelijk hoofd der meisjesschool te doen vervangen door een man; dat naar haare mening een school uitsluitend bezocht door meisjes en waar geen ander dan vrouwelijk personeel werkzaam is, zeer goed geleid en bestuurd kan worden door een vrouw. Dat zeer zeker onder de sollicitanten vrouwen zijn die reeds met lof soortgelijke betrekkingen hebben vervuld'. 9 Het mocht niet baten. Juffrouw Pruim, die de school tot grote bloei had gebracht, werd toch vervangen door een man, de heer C.J. Reiziger. 10 Daarna horen we niet veel meer van de Vereniging tot behartiging van plaatselijke belangen. Wel gunstig voor de vrouwenbeweging was dat de (liberale) kiesvereniging Eensgezindheid artikel 1 van haar Gemeenteprogram aldus vaststelde: "In de van gemeen- - OUDALKMAAR Beeldbank Atria tewege te benoemen commissiën en besturen behooren vertegenwoordigers van verschillende kringen en groepen der burgerij, zoowel mannen als vrouwen zitting te hebben." 11 DE GROTE DEMONSTRATIE De grondwetsherziening met de regeling van het (vrouwen)kiesrecht zou binnen afzienbare termijn in de Tweede Kamer besproken worden. Men realiseerde zich dat nu alles op alles gezet moest worden. Als de oogst te laat werd binnengehaald, zou de arbeid van jaren verloren gaan! Al meer dan twintig jaar duurde de strijd. Op 18 juni 1916 werd door Bond en Vereeniging geza menlijk een grootse betoging op het IJsclubterrein in Amsterdam georganiseerd. Ter voorbereiding waren al allerlei bijeenkomsten gehouden, zoals in de Harmonie op 28 februari en op 9 juni in de Buitensociëteit in de Alkmaarder Hout. Maar 18 juni was de grote dag. Uit alle delen van het land kwamen demonstranten naar Amsterdam, ook uit Alkmaar. "Zij die uit Alkmaar op een gezelschapsbiljet wenschen te reizen kunnen daarvan opgave doen tot uiterlijk 15 juni a.s. aan mej. A.F. Bossert, Huigbrouwerstraat 11, onder bijvoeging van fl 1,- voor de reiskosten. De trein vertrekt 's morgens om 9.37." 12 Ruim veertig treinkaartjes zijn bewaard gebleven in het kasboek van de VvVK, maar in Amsterdam werd een stoet gevormd van ongeveer 18.000 mannen en vrouwen onder wie veel leden van de Vereeniging in klederdracht. De foto's geven een indrukwekkend beeld en het NH Dagblad schreef dat de duizenden 'kalm en waardig hun wenschen hebben kenbaar gemaakt'. Niet iedereen was te overtuigen, zoals blijkt uit een handgeschreven commentaar in een exemplaar van De Groene Amster dammer uit 1916: "In hoeveel huisgezinnen zet de vrouw een goede kop koffie? Welnu, is een kookcursus dan niet nuttiger dan vrouwenkiesrecht?" Het ledental van de Vereeniging steeg tot 22.000, ondanks een afsplitsing van de Neutrale VvVK. Ter vergelijking: in dat jaar had de hele Sociaal Democratische Arbeiders Partij (SDAP) er 17.000! In september 1916 nam de Tweede Kamer, na opening van de Staten-Generaal, de grondwetsherziening opnieuw in behandeling. De VvVK besloot een adres aan te bieden en opnieuw een grote betoging te houden in Den Haag. Hierbij hield de Bond zich afzijdig uit vrees te militant te worden. Acht weken lang werd door vrouwen een permanente vrouwenwacht gevormd om Kamer leden constant aan haar eisen te herinneren. Datzelfde jaar was er op 13 augustus een landelijke meeting in Bergen. In de oproep voor de bijeenkomst stond: "De beslissing nadert, een beslissing voor lange jaren. Iedere volwassene beïnvloedt nu die beslissing, ook door onverschillig terzijde te blijven staan." DE GRONDWETSWIJZIGING VAN 1917 Ondanks alle offers in tijd, geld en energie lukte het weer niet: het vrouwenkiesrecht werd niet in de grondwet van 1917 opgenomen. De vrouwenbeweging was maar één van de partijen die zich in de strijd hadden geworpen, ook de socialisten en de partijen op godsdienstige grondslag hadden grote belangen. Onder leiding van premier Cort van der Linden sloten de Nederlandse politieke partijen in 1917 een compromis. In ruil voor algemeen kiesrecht zou de overheid scholen op gods dienstige grondslag subsidie betalen. Op 12 december 1917 zette Cort van der Linden zijn handtekening onder een wijziging van de Grondwet. Alle Nederlandse mannen mochten voortaan stemmen, dat noemde men Algemeen Kiesrecht. De naam zegt eigenlijk wel voldoende over de positie van vrouwen. En nog steeds werden de oude argumenten op tafel OUDALKMAAR - 85

Oud Alkmaar | 2021 | | pagina 15