DE STAD ALKMAAR EN HAAR OVERHALEN Maar voor betere prijzen voeren steeds meer schuiten het Zeglis voorbij om naar Amsterdam of naar Haarlem te zeilen. Gerard Sijm Van bovenaf gezien is West-Friesland een lappendeken van grote en kleine polders, omringd door dijken en ringvaarten. Tot een kleine eeuw geleden ging zo goed als alle personen- en vrachtvervoer over sloten, kanalen, waterlopen en ringvaarten. Verharde wegen waren onbekend en houten schuiten waren gemakkelijk gemaakt. Om per schuitje van A naar B te komen waren er sluizen en overhalen in en over de dijk aangebracht. In vroeger tijden werden bij voorkeur overhalen gebouwd, omdat het kerend vermogen van de dijk dan niet werd aangetast en de schuitjes klein en licht waren. Iedereen kent nog wel het kinderrijmpje Schuitje varen, theetje drinken - va ren naar de overtoom - drinken zoete melk met room, maar wat is een overtoom of overhaal? Een overtoom of overhaal bestaat uit een dikke houten as, aangedreven door een groot wiel, die op het hoogste punt van de dijk staat. Om de constructie is een lijn bevestigd, die het schuitje over de dijk trekt. In West-Friesland zijn er veel overhalen geweest, tot wel vijftig stuks. Vooral de overhalen over de Omringdijk waren veelal van zeer oude datum. Deze stonden bijvoorbeeld ter hoogte van Enkhuizen, Broekerhaven, Hoorn, Rustenburg en Avenhorn. Daarnaast waren er natuurlijk ook de overhaal van Jan Boyes in de noord westhoek van de Schermer en de fraai gelegen overhaal van Franges, direct benoorden de stad Alkmaar. Vervoer over water was voor de West-Friezen even vanzelfsprekend als eten of slapen. Het was de meest democratische wijze van vervoer, aangezien zo goed als iedereen zich een houten schuitje kon permitteren. De timmerman maakte voor weinig kosten een schuitje en een paard of wagen was in dat geval niet nodig. Ook vanwege het feit dat de weinige (dijk)wegen in de winter veranderden in onbegaanbare modderpoelen, was een paard en wagen van geen nut. Nee, als de oogst van het land werd gehaald ging dat per schuit, net als de koeien, het hooi, maar ook verhuizingen, aanvoer van bouwstoffen en zelfs bij begrafenissen werden schuiten ingeschakeld. Tot ongeveer 1500 woonden in de stad Alkmaar een flink aantal schippers en vissers. In de grote meren als het Schermermeer en de Waert en in kleinere meren rondom de stad werd veel vis gevangen voor de stedelin gen. Na inpoldering van al deze meren werd de stad het middelpunt van een agrarische omgeving. Het werd een marktstad voor zuivel, groenten en al wat het land voortbracht. Een bescheiden maar veelzijdige nijverheid ten behoeve van de boeren ontwikkelde zich binnen de muren van de stad. Ten voordele van de stad als markt stad, was het door de regenten zo geregeld dat belang rijke vaarten, dijken en dammen, bruggen en sluizen in de ruime omgeving eigendom werden van de stad. En als dat niet het geval was, was zij onderhoudsplichtig en hielden de regenten zodoende alle touwtjes in handen om als marktcentrum maximaal profijt te kunnen halen.1 Een vroeg voorbeeld van het ingrijpen van de stadsrege ring gebeurde bijvoorbeeld in 1507. In de Huigendijk, ter hoogte waar nu het museum van Heerhugowaard is gesitueerd, stond voor de inpoldering van de Waert een overhaal van de weduwe Jan Boyes. De Huigendijk bestond uit een smalle landengte tussen Sint Pancras en Rustenburg. Het stukje land voorkwam dat bij storm het water niet te veel opgestuwd werd aan noordzijde van de Waert of aan de zuidzijde van het Schermermeer. De schuiten met boerenhandel zeilden vanuit Langedijk en de Niedorper Verlaat over de open Waert naar deze overhaal en verder over de Schermermeer naar Alkmaar. Maar voor betere prijzen voeren steeds meer schuiten het Zeglis voorbij om naar Amsterdam of naar Haarlem te zeilen. Dit was zeer tegen de zin van de stad. Voor haar bestaan als centrum van handel was het noodzakelijk om alle handel uit de wijde omtrek binnen haar muren te laten plaatsvinden. Het was daarom in het belang van 74 - OUDALKMAAR V Gezicht op de stad vanaf Sint Pancras, links De Veert. Creatieve tekening uit 16e eeuw van de ommuurde stad en de polder van Oudorp. Met afbeelding van de overhaal Franges. Zeilende landman in de polder 17e eeuw.

Oud Alkmaar | 2021 | | pagina 10