'Dan fiets ik over die keienweg en denk: wat cool, hier heeft Floris nog overheen gegaloppeerd' a is'(f W tLHELMl REGIS TiOKAUORv' CprHULATRlsib FfTIGiEFCL-S Graaf Willem II. Bron: onbekend. II toen het was dichtgevroren met zijn paard overheen richting Hoogwoud (waar de West-Friezen een einde maakten aan zijn leven toen hij door het ijs was gezakt, red.). Dat zie ik dan helemaal voor me. Ik kan op zulke momenten zo blij zijn dat tot dusver niemand er iets mee heeft gedaan. Het heeft ook een keerzijde: omdat er heel weinig over is geschreven, is er ook weinig waaraan ik houvast heb. Gelukkig heb ik een heel interessante samenwerking met de stadsarcheoloog van Alkmaar, Nancy de Jong. Zij promoveert over een paar jaar op Floris V. Zij doet hetzelfde onderzoek naar Willem II en Floris V als ik. We hebben onze krachten gebundeld. Ik krijg de nieuwste inzichten over hoe dingen zijn gegaan, hoe mooi wil je het hebben? Voor mijn verhaal is dat heel belangrijk. Ik begin mijn verhaal met Willem II, ik moet hem allerlei beslissingen laten nemen, ik moet hem een strategie laten hebben hoe hij West-Friesland gaat veroveren, waarom hij zijn kastelen bouwt. Nu weet ik wat de gedachtelijn erachter is en dat is heel interes sant. Dat hoor ik allemaal van Nancy de Jong.' Hoe Simone van der Vlugt aan zo'n onderwerp als Willem II en Floris V komt? De schrijfster weet het zelf niet meer precies. 'Ik denk door die Munnikenweg. Dan fiets ik over die keienweg en denk: wat cool, hier heeft Floris nog overheen gegaloppeerd. Dat zie ik dan hele maal voor me. Ik ben denk ik tien jaar geleden al begon nen met informatie verzamelen over Floris. Dat viel me niet echt mee. En ik zag er niet meteen een verhaal in. Je kunt wel de benodigde informatie hebben, maar er moet ook nog een leuk verhaal te vertellen zijn. Als die man alleen maar een beetje oorkondes heeft zitten tekenen, wat moet ik daar dan mee? Maar toen ging ik eens naar zijn vader, Willem II, kijken en toen dacht ik: oh, nu komen we ergens. Maar ook nu wil ik er een niet-historische figuur naast hebben. Dat geeft meer vrijheid van handelen, dan kun je je ook onder de gewone Alkmaarders mengen.' Details over het persoonlijk leven in vroeger tijden komen in non-fictieboeken dikwijls niet of nauwelijks aan bod, maar ze zijn wél interessant voor haar verhaal, vertelt Simone. 'We leven nu in gouden tijden. Al die boeken uit die tijd zijn gedigitaliseerd en vaak ook getranscribeerd. Werk van Melis Stoke, Floris V, kan ik gewoon doorlezen om te kijken wat ik kan gebruiken. Op internet kan ik ongelooflijk veel vinden. Voor dit boek hoef ik de archieven niet in. Ik kom nog wel in archieven, want ik vind het heel leuk om die oude documenten te zien, de handtekenin gen even - stiekem - aan te raken. Dat is meer voor de beleving dan dat het echt nodig is. En om kennis te maken met de mensen van het archief die zaken voor mij uitzoeken.' Over hulp gesproken, Simone zegt 'veel hulp' van lezers te krijgen. 'Ik ben erg actief op de sociale media. Er komen weleens berichten binnen van mensen in de trant van: ik heb nog die en die boeken over Alkmaar en Floris V, heb je daar wat aan? Die mag je wel van mij lenen. Mensen die me op publicaties attenderen. Dat vind ik erg leuk.' Twee boeken over Alkmaar in aantocht dus. Er is volgens de schrijfster zoveel te vertellen over Alkmaar, dan zijn er nog meer ideeën voor een boek waarin Alkmaar een rol speelt, denk je dan. Maar nee, zegt ze, 'ik heb daar op dit moment geen plannen voor. Maar dat kan altijd zo weer veranderen. Want als je onderzoek doet vind je draadjes en als je daaraan gaat trekken ontstaat er vaak een idee. 42 - OUDALKMAAR Maria Tesselschade misschien. Daar twijfel ik over. Ja, ze schreef, maar voor de rest maakte ze niet zoveel mee. Dan kan ik er wel allerlei dingen omheen gaan verzinnen, haar in allerlei avonturen storten, maar ik wil iemand wel recht doen en het niet te bont maken. Dat zou niet goed voelen, het verhaal moet wel grotendeels waar zijn.' Vrouwenrechten staan (weer of nog steeds) in de belang stelling. Dat onderwerp gaat ook aan Simone niet voorbij. 'Mijn boeken, zoals nu ook De kaasfabriek, gaan vaak over vrouwenrechten. Over vrouwen die hun mannetje moeten staan, voor zichzelf moeten opkomen. Ik denk dat vrouwen toen niet heel veel anders waren dan ze nu zijn. We hebben nu meer vrijheid dan toen, maar qua karakter zijn we niet anders dan vrouwen in vroeger tijden. Er zijn altijd vrouwen geweest die op de barrica den stonden en die als het niet rechtuit kon, links- of rechtsom hun doel probeerden te bereiken. Ik vind het mooi om die verhalen eruit te vissen en bij het publiek neer te leggen en daarmee te zeggen: er is een lange weg gegaan, we zijn er nog niet helemaal, maar we zijn wel een heel eind gekomen.' Haar liefde voor Alkmaar komt uit haar jeugd. Ze is geboren in Hoorn, woonde vanaf haar twaalfde in Julianadorp en kwam pas op haar negentiende in Alkmaar wonen. Simone: 'Mijn ouders kwamen hier vandaan, mijn grootouders van beide kanten ook. Van mijn vaders kant woonden ze in de Lyceumstraat, van mijn moeders kant in de C.W. Bruinvisstraat, vlakbij de Alkmaarderhout. Ik was als kind daardoor heel veel in Alkmaar. Wanneer ik bij mijn oma in de Bruinvisstraat was, ging ik met mijn broertje altijd in de Hout spelen, en naar de apenkooi. Alleen de wat oudere Alkmaarders weten nog dat hij er heeft gestaan. Daarom beschouw ik mezelf toch als een Alkmaarse.' Haar ouders hebben, vertelt ze, in Alkmaar veel herinne ringen. 'Wanneer ik met ze door de stad loop is het: hier ging ik op school, hier ging ik op dansles, hier is het Gulden Vlies, daar hadden we ons verlovingsfeest. Dat bindt mij heel erg aan de stad, ook al kom ik hier niet vandaan. Dan is het toch alsof je per ongeluk ergens anders geboren bent maar eigenlijk hier had moeten zijn, zo voelt het een beetje. Ik voel me een Alkmaarse, ik hou echt van Alkmaar.' Een van de laatste officiële daden van Piet Bruinooge als burgemeester van Alkmaar, was vorig jaar het uitreiken van een koninklijke onderscheiding aan Simone van der Vlugt. 'Een heel mooi moment' vindt ze zelf. 'Het is door mijn man Wim in gang gezet. Die had onthouden dat ik bij de uitreiking van een onderscheiding aan Thea Beckman had gezegd (ik was toen achtentwintig, ik kwam net kijken als schrijfster): als ik ooit heel veel boeken heb geschreven, hoop ik dat ik ook een lintje krijg. Ik had het al mooi gevonden als ik de erespeld van de gemeente Alkmaar zou hebben gekregen. Misschien wel in 2023, ha ha?' Koninklijke onderscheiding uitgereikt door Piet Bruinooge. Bron: www.simonevandervlugt.nl/koninklijke-onderscheiding-simone-van-der-vlugt OUDALKMAAR -

Oud Alkmaar | 2021 | | pagina 9