De Duitsers zoeken 'meneer Van Klaveren', ook wel de schuilnaam van Martinus Martinus Niele speelt een grote rol in het Alkmaarse verzet De Duitsers zoeken 'meneer Van Klaveren', ook wel de schuilnaam van Martinus. Deze naam zijn de Duitsers al vaker tegengekomen. Ze weten dat het een Alkmaarse man is die een lange regenjas draagt en een bolhoed. Hij wordt overal gezien. Bij onderduikadressen en verzets groepen in Noord-Holland. De Duitsers vermoeden zelfs dat hij te maken heeft met een aantal overvallen. Die avond besluit het gezin onder te duiken. De adressen waren al geregeld, in de hoop ze nooit nodig te hebben, maar nu is het moment toch gekomen. Midden in de nacht worden de kinderen op fietsen, in auto's en met paard en wagen opgehaald. Ieder naar een eigen locatie, zonder ouders of zekerheid. Wie is deze man waar de Duitsers zo hard naar op zoek zijn? Martinus Niele wordt geboren op 9 oktober 1895 in het Noord-Hollandse Hoogwoud. In een gezin met zeven kinderen, waarvan een dochter op achttienjarige leeftijd overlijdt. Martinus is het oudste kind en er is dan ook geen twijfel over mogelijk dat hij in de voetsporen van zijn vader treedt. Zijn vader heeft een schoenmakerij en leidt Martinus zelf op. De vader van Martinus is streng, hij werkt hard en verwacht deze inzet ook van zijn kinderen. Eigenlijk verwacht hij nog wel een beetje meer. Het is een mentaliteit die Martinus niet kwijtraakt, want ook zijn kinderen groeien hiermee op. Op 20-jarige leeftijd treedt Martinus in militaire dienst. Het is 1915 en Nederland mobiliseert in verband met de Eerste Wereldoorlog. Martinus wordt geplaatst bij de Compagnie Administratie Troepen en gaat in 1919 met groot verlof ten gevolge van de demobilisatie. In het leger leert Martinus een verzekeringsagent uit Amsterdam kennen. Ze hebben een klik en deze man gaat na de oorlog een belangrijke rol in het leven van Martinus spelen. Hij biedt hem een baan aan als ver zekeringsagent, die Martinus op het lijf is geschreven. Hij ontloopt hiermee een zwaar leven in de schoenmakerij, wat een uitkomst is voor een man zonder vakdiploma. Om zijn werk te kunnen doen moet hij het hele land doorreizen, daarvoor krijgt hij een vrijreizenkaart voor de trein. Tijdens de Tweede Wereldoorlog blijkt deze kaart goed van pas te komen. In het jaar 1920, op 24-jarige leeftijd, trouwt Martinus met Alida Rijper. Ze is even oud, maar overlijdt een jaar later. Martinus blijft alleen achter met hun zoon van zeven maanden oud. Een alleenstaande man met kind, is niet gebruikelijk. Hij brengt zijn zoon onder bij tantes en Familiefoto gemaakt tijdens viering van het 12Y2 jaar jubileum. Foto uit Privécollectie. 30 - OUDALKMAAR Martinus Niele, foto vermoedelijk gemaakt tijdens de viering van het 12Y jaar jubileum. Foto uit Privécollectie. vriendinnen om weer aan het werk te kunnen gaan. Deze situatie duurt niet lang, want op 14 oktober 1923 trouwt hij met Anna Schuit. Een gelukkig en vruchtbaar huwelijk volgt. Er worden maar liefst twaalf kinderen geboren, maar bij de geboorte van het dertiende kindje gaat het mis. Dochter Ans schrijft hierover: 'Ik kwam tussen de middag thuis uit school en tref een leeg huis. Er is een zuster in de woonkamer, ze is de rozenkrans aan het bidden.' Ans krijgt te horen dat haar moeder in het ziekenhuis is, wat meestal een teken is dat ze gaat bevallen. En dan vertelt de zuster dat ze wordt bediend. Dat is een slecht teken, want dat doen ze bij mensen die niet lang meer te leven hebben. Ans praat zichzelf moed in. Het tienjarige meisje wordt 's middags terug naar school gestuurd, maar kan zich niet concen treren. Na lange tijd komt het telefoontje, moeder is om half vijf overleden samen met het kindje. Ans vertelt dat iedereen in tranen is. Zelfs vader huilt en dat hebben de kinderen niet eerder gezien. Opnieuw blijft Martinus Niele alleen achter, dit keer met dertien kinderen. Ze wonen in Alkmaar, in een huisje in de Snaarmanslaan. Het gezin is gebroken en verdrietig, maar probeert de draad weer op te pakken. Een alleenstaande man met zoveel kinderen is geen houdbare situatie. Al snel vindt Martinus een nieuwe vrouw om het leven mee te delen. Zij is Catharine Heilmann, weduwe en moeder van een zoon van zeven jaar oud. Het stel trouwt, verhuist naar de Roemer Visscherstraat en krijgt later, middenin in de oorlog, een dochter. Het is een sterk duo dat samen in het verzet duikt. Martinus Niele speelt een grote rol in het Alkmaarse verzet. Zijn werk als verzekeringsagent komt goed van pas. Zo kan hij redelijk lang rondreizen, zonder lastige vragen te krijgen, en heeft hij een groot netwerk. Op die manier haalt hij niet alleen geld op voor het Nationaal Steun Fonds (waarin Fritz Conijn in de regio Alkmaar een belangrijke rol speelt), maar weet hij ook tientallen onderduikadressen te regelen en helpt hij zelfs bij koeriersdiensten en wapensmokkel. Zo is er ook het moment waarop hij op een brug, met paard en een wagen vol met wapens, vast komt te zitten. Op de veel te zwaar beladen wagen liggen de wapens en wat andere spullen verstopt onder een deken. Terwijl Martinus Niele uit man en macht de wagen over de brug probeert te krijgen, komt er een groep Duitse soldaten aan. Martinus voelt de zweetdruppels op zijn voorhoofd en rug ontstaan. 'Sollen wir Ihnen einen Schub geben?' vraagt een van de soldaten. Martinus knikt, 'gern' en hij kijkt over zijn schouder nog eens naar de wagen achter zich. De Duitsers gaan het nooit te weten komen, maar die middag hebben ze een wagen vol met wapens laten gaan en overleeft Martinus Niele weer een actie. Door zijn inzet OUDALKMAAR

Oud Alkmaar | 2021 | | pagina 3