MARTINUS NIELE, VERZETSMAN EN BURGEMEESTER INHOUDSOPGAVE OUDE NORMAAL 29 REDACTIE Ruud Kersten, Lisa Oskamp, Gery Baars, REDACTIEADRES OPMAAK DRUK Jolanda Jansen Martinus Niele, verzetsman en burgemeester Martinus Niele, verzetsman en burgemeester Jolanda Jansen Leeghwater: molenbouwer en polderaar Ruud Kersten 'De jarige acrobaat in het Provenhuis van Geertruid Bijlevelt' Netty Bleichrodt-Vegter Simone van der Vlugt: 'Historisch onderzoek doen is zo leuk!' Alkmaarder over historie: Bertje Doperwtje Strijd voor Vrouwenkiesrecht Verenigingsnieuws Ruud Kersten Lisa Oskamp Marlies ten Berge Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop via een e-mail naar info@hvalkmaar.nl. Netty Bleichrodt-Vegter en Jolanda Jansen Kopij voor Oud Alkmaar en bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl. SanMarcoos, Alkmaar. Krijgsman Drukwerk, Alkmaar. ©Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar. VOOR: Simone van der Vlugt onthult in Oud Alkmaar dat ze met twee boeken over Alkmaar bezig is. ACHTER: Martinus Niele was geliefd als verzetsman én burgemeester van Egmond. Een 'nieuw soort normaal leven' is op gang gekomen. Ook de activiteiten van de HVA krijgen een nieuwe impuls. U begrijpt wellicht dat ik hiermee doel op de versoepeling van de coronamaatregelen. Misschien zal blijken dat het nieuwe Normaal Leven een blijvertje is. Misschien niet. Terug naar het Oude Normaal? Verder naar een nu nog niet te verwachten Nieuw Normaal? Vooruitkijken terwijl we midden in deze transitieperiode leven is een boeiende bezigheid. Hoe zullen mensen deze transitieperiode in de achteruitkijkspiegel zien? Geert Mak stelde al: het is moeilijk de geschiedenis te herkennen als je er middenin zit. Welke bronnen zullen de toekomstige historici raadplegen om te begrijpen wat we vanaf maart 2020 hebben meegemaakt? Wat kunnen wij ze nu meegeven? Lang leve de archieven! Zowel op papier als audiovisueel en digitaal. Die zullen te zijner tijd antwoorden moeten kunnen geven. En ze zullen ook de historici de kans geven echt nieuws van nepnieuws te onderscheiden. Er zijn zaken die we nu normaal vinden, maar die ooit dramatisch nieuw waren. Denk aan het vrouwenkiesrecht dat pas 100 jaar geleden is ingevoerd. In 1919 zijn de eerste stappen gezet in dit nieuwe normaal, ook voor Alkmaarse vrouwen die hiervoor vochten. In dit nummer schrijft Marlies ten Berge over een aantal van hen in deel 2 van haar drieluik. Archieven waren ook onmisbaar voor het optekenen van de geschiedenis van het Provenhuis aan de Koningsweg, inclusief een door Netty Bleichrodt levendige beschrijving van een 400-jarige acrobaat. En dit geldt ook voor het verhaal van Jolanda Jansen (debuterend redacteur van Oud Alkmaar) over Martinus Niele, een verzetsman en burge meester én vader van veertien kinderen. In het hedendaagse Alkmaar leven uiteraard ook boeiende mensen, die zelf hun verhaal kunnen vertellen, zoals Bertje Doperwtje dat doet. Simone van der Vlugt vertelt ons over haar werkwijze, drijfveren en schrijfplannen. Er is uitzicht op twee nieuwe boeken van haar hand waarin belangrijke momenten in de geschiedenis van Alkmaar een hoofdrol krijgen. En zo komen verleden en heden bij elkaar. Ik wens u veel leesplezier met dit nummer! Carol Korringa, voorzitter Het is juli 1960 en feest in Egmond aan Zee. Burgemeester Martinus Niele gaat op 65-jarige leeftijd genieten van zijn welverdiende pensioen. Hij was een ambitieus man, maar had nooit verwacht dat hij het van schoenmaker tot burgemeester zou schoppen. 'Het viel hem zwaar, zijn werk als burgemeester. Natuur lijk was het eervol, maar mijn vader had alleen de lagere school. En om dan burgemeester te zijn in een tijd van wederopbouw, direct na de oorlog, was niet makkelijk. Hij heeft er letterlijk slapeloze nachten van gehad', vertelt zijn dochter Toos. Zij vertelt verder over zijn verzetsdaden in Alkmaar. 'Ook het leven tijdens de oorlog was niet altijd even makkelijk voor hem geweest. Hij wist dat zijn werk in het verzet risico's met zich mee zou brengen. Het moment dat het hele gezin, inclusief zijn veertien kinderen, moest onder duiken staat nog steeds in ieders geheugen gegrift. Hij was een geliefd man en werd aan het eind van de oorlog als held in Alkmaar onthaald. Na de oorlog werd hij gevraagd voor de burgemeesterspost in Egmond aan Zee.' ALKMAAR, OKTOBER 1944 Catharine loopt naar beneden. Het is menens. Ondanks alle voorzorgsmaatregelen moet het hele gezin onder duiken, maar er is geen enkele plek te vinden waar je ongezien veertien kinderen kunt onderbrengen. Het gezin kan onmogelijk bij elkaar blijven. Gelukkig zijn er onderduikadressen gevonden in de dorpen rondom Alkmaar, zoals in Heiloo, Obdam en Stompetoren. De oudsten vertrekken op de fiets of lopend, de jongsten met paard en wagen, zonder verdere instructies of informatie, zonder verder contact met hun ouders. Het was een wanhoopsactie, vanmiddag in gang gezet nadat Martinus en Catharine Niele zich realiseerden dat ze door het oog van de naald waren gekropen nadat de dag nog zo rustig was begonnen. Netjes op tijd zit het hele gezin in de Dominicuskerk aan de Laat. Ze zijn in afwachting van de dienst, niet wetende dat zich buiten steeds meer Duitse militairen aan het verzamelen zijn. Ze zoeken een man met een bolhoed en lange regenjas, de tamtam gaat hard en al snel weet Martinus Niele dat ze naar hem op zoek zijn. Hij vlucht via een achteruitgang van de kerk en staat dan op straat, hemelsbreed slechts tientallen meters bij de Duitsers vandaan, maar uit het zicht. Hij loopt snel door een steeg naar de Langestraat. Daar loopt hij bij Spaander naar binnen en koopt een nieuwe hoed en jas. Hij kent de eigenaar van de winkel goed en vraagt hem zijn oude spullen te vernietigen. OUDALKMAAR - 29

Oud Alkmaar | 2021 | | pagina 2