b in AGENDA gevelindeling en wordt opnieuw gepleisterd. De later gebouwde kantoren in de achtertuin worden ook verbouwd tot appartementen. Dit deel komt los te staan van het monument. De gevelindeling van de aanbouw wordt gewijzigd. Daarin wordt nu een groot deel van de woningen uitgevoerd als maisonnette met daglichttoetre ding aan twee zijden. De HVA is enthousiast over de restauratie en de herbestemming, maar had liever gezien dat een groter deel van de oorspronkelijke tuin terug zou komen. De woningdichtheid in het gebied wordt relatief hoog. Voor het monument Zijdam 16 hoek Achterdam 30 is een plan ontwikkeld om vier woningen te realiseren. Voorgesteld wordt om het huidige winkelpand met bovenwoning te verbouwen tot vier appartementen. Daartoe wordt de gevelindeling van de zij- en achtergevel gewijzigd. In de rechter zijgevel worden de bestaande deuren verwijderd. De meest linkse deur wordt vervangen door een nieuwe deur met daarnaast postkasten. Op de plek van de middelste deur komt een klein venster en op de plek van de rechter deur komt een roeden- raam. In de achtergevel worden twee nieuwe ramen voorgesteld op de eerste verdieping, in afmeting en vormgeving een kopie van de ramen op de verdieping erboven. Daarnaast worden er dakramen toegevoegd in de kap. Intern wordt het gebouw gestript en herin gedeeld. Daarbij wordt het negen- tiende-eeuwse winkelinterieur deels gehandhaafd (vaste kast) en deels hergebruikt (de dubbele glasdeur naar de voormalige tussenkamer). Daarnaast wordt er ten behoeve van de ontsluiting van de appartementen een nieuwe trapopgang voorgesteld. De HVA heeft enthousiast gereageerd op het onderhavig plan. De oude kozijnopeningen in de zijgevel (zie foto) zouden als blindnissen kunnen worden behouden. Om appartementen mogelijk te maken worden twee panden, Laat 114 (op de hoek Laat/Payglop) en Laat 118, met elkaar verbonden. Een extra deur in een transparante glaspui aan de straatzijde wordt de toegang tot de appartementen op de bestaande bovenverdiepingen van de panden. De bestaande deuropening in de pui van Laat 118 wordt gewijzigd. In het linker deel komt een deur naar de (fiets) berging, rechts daarvan komt de hoofdentree naar de appartemen ten van zowel Laat 114, als Laat 118. De schuiframen van Laat 114 worden weer werkend gemaakt en aan de buitenzijde voorzien van een doorvalbeveiliging. In de rechterzijgevel en de achtergevel van Laat 114 wordt tevens een aantal bestaande raamopening dichtge- zet. Aan de achterzijde van Laat 114 en Laat 118 komt een gezamenlijk dakterras. Op de daken komen zonnepanelen, grotendeels niet zichtbaar vanuit de openbare ruimte. De dakbedekking van het torentje en de schuine daken zal daar waar nodig worden vervangen. Het gaat hier om een wijziging op een eerder vergunde plan. De HVA is van mening dat het passend is in de stijl van de gevel en had geen bezwaar tegen het plan. Voor het pand Gedempte Nieuwe- sloot 25 Alkmaar is een omge vingsvergunning aangevraagd voor het wijzigen van een winkelpand naar woonruimte. Het pand heeft aan de achterzijde drie bouwlagen. De onderste bouwlaag, die in de huidige situatie aansluit op de belendende bebouwing, wordt ingekort. De gevel die daar ontstaat wordt afgewerkt met zink en voorzien van een glazen schuifpui. De HVA heeft aandacht gevraagd voor behoud van de detaillering en voor glas in lood. Verder adviseerde de HVA de kozijnen en deuren donkergroen te schilderen (zoals voorheen). Tenslotte wordt waarde ring voor de bouw van een fietsen berging uitgesproken. 56 - OUDALKMAAR Aan de Boterstraat 2 wordt het kaaspakhuis gerenoveerd. Dit pand kreeg in 2019 nog een gele kaart van de HVA in het kader van de uitreiking van de puienprijs. Het gaat hier om een gemeentelijk monument. Het gebouw bestaat uit vier bouwlagen met een langskap, die achter de nokvorst plat door loopt. Het metsel- en voegwerk wordt hersteld en het ijzerwerk ontroest en behandeld. De gevels en het dak worden geïsoleerd. In de voorgevel worden de houten kozijnen, deuren en luiken vervangen. De kozijnen op de begane grond worden vervan gen met oorspronkelijke detaille ring. De kunststof kozijnen op de begane grond worden vervangen door een pui met houten kozijnen en deuren. Het glas in lood in de bovenlichten van de pui wordt gerepareerd en voorzien van achterzetglas. De pakhuisdeuren worden vervangen door deuren met glas. De ramen worden voorzien van restauratieglas in bestaand raamhout. De HVA heeft positief gereageerd. Het plan ziet er goed en verzorgd uit. Wij adviseren het restauratieplan te baseren op het oorspronkelijke ontwerp van architect Kalverboer. De vereniging werd in 1925 opgericht. Zij heeft tot doel het beschermen en voor het nageslacht bewaren van de historische schoonheid van Alkmaar en omgeving en het aanmoedigen van de studie van de plaatselijke geschiedenis. Dit doet zij o.a. door het geven van welstandsadviezen, het organiseren van stadswandelingen, excursies en lezingen en het uitgeven van Oud Alkmaar. Jaarlijks wordt de Oud Alkmaarprijs en tweejaarlijks de Puienprijs uitgereikt. De HVA-wandelingen worden na lange tijd hervat. De eerste van de serie wordt een kleine week later herhaald. De lijst met wandelingen is als volgt: WOENSDAG 18 AUGUSTUS Wandeling: Stadsvernieuwing of stadsvernieling? Startpunt: parkeerterrein Wortelsteeg Aanvang: 19:00 uur MAANDAG 23 AUGUSTUS Wandeling: Stadsvernieuwing of stadsvernieling? Startpunt: parkeerterrein Wortelsteeg Aanvang: 19:00 uur Postadres van de vereniging is Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar. Ook via internet is de vereniging bereikbaar: info@hvalkmaar.nl of www.hvalkmaar.nl. Het bestuur van de vereniging is als volgt samengesteld: Carol Korringa, voorzitter, Henk de Kruik, secretaris, Lucas Zimmerman, penningmeester, Klaas te Bos, Ruud Kersten, Rob Marijn, Jos Stroomer en Ellen van der Hoeven, leden. ZONDAG 12 SEPTEMBER Wandeling: Gezondheid! Deze wandeling is rond Open Monumentendag, maar we blijven buiten. Startpunt: Canadaplein Aanvang: 14:00 uur ZONDAG 17 OKTOBER Wandeling: Over de daken. Startpunt: Canadaplein Aanvang: 14:00 uur De prijs van het lidmaatschap bedraagt €25 per jaar. Rekeningnummer NL62INGB0000600401 t.n.v. Historische Vereniging Alkmaar. Vragen over lidmaatschap: 088 - 505 4338 OUDALKMAAR

Oud Alkmaar | 2021 | | pagina 16