IN MEMORIAM SANDRA DE VRIES E-MAILADRES GRAAG! AANVULLING LEZINGEN VAN DE WERKGROEP PREADVIES 1946-2021 Begin juni bereikte ons het droeve bericht dat Sandra de Vries is overleden. Zij is in Alkmaar het bekendst als directeur van het Stedelijke Museum Alkmaar in de periode 1981 - 2007. Naast die functie was zij jarenlang ook actief in de Historische Vereniging Alkmaar. Veel van onze leden kenden haar als bestuurslid en als lid van de redactie van ons tijdschrift Oud Alkmaar in de periode 1996 - 2001. Meteen bij haar aantreden tot de redactie van Oud Alk maar gaf zij de aanzet tot een complete make-over van het blad. Het blad werd moderner, groter van formaat, met een vernieuwde en aantrekkelijker vormgeving. Deze vormgeving werd duidelijk gewaardeerd door de lezers en leidde in 2002 tot de uitreiking van de Oud Alkmaar-prijs aan het redactieteam van Oud Alkmaar. In haar bestuursfunctie bij de HVA was zij steeds bezig met het vergroten van onze kennis over het Alkmaarse erfgoed. Zij was actief in de onderwijsprojecten van de HVA en in die tijd verschenen ook artikelen van haar hand, onder meer over de luiken van het orgel in de Grote Sint Laurenskerk. In al haar projecten bleef zij oog houden voor een juiste balans tussen historie en kunsthistorie. In onze herinneringen blijft zij een uitermate vriendelij ke en bescheiden vrouw, met een duidelijke en goed onderbouwde mening. Zij was van groot belang voor de Historische Vereniging Alkmaar en voor Alkmaar als geheel en wij zijn haar dankbaar. Het afgelopen anderhalf jaar is maar weer gebleken hoe belangrijk het kan zijn dat het bestuur de leden per e-mail kan bereiken. Wilt u graag op de hoogte blijven van actuele zaken die spelen bij de vereniging (bijvoorbeeld via de nieuwsbrief) en hebben wij nog niet uw e-mailadres, geef dat dan alsnog even door via info@hvalkmaar.nl. Het artikel 'Bep Moene: De vier Alkmaarse jaren' (Oud Alkmaar 3, december 2020) is geschreven door Ton van der Lichte, zoon van Bep Moene. Bep is inmiddels de laatst overgeblevene van het gezin Moene. Op 15 januari is ze 98 jaar gewor den. Ze woont sinds 1963 in Emmen. Bep Moene. Foto privécollectie - OUDALKMAAR DINSDAG 5 OKTOBER 2021 Bob Kiel heeft recent een nieuw boek over Jan Adriaanzoon Leegh- water geschreven (zie ook het artikel in deze uitgave van Oud Alkmaar). In de eerste lezing na het 'coronatijd perk' bespreekt hij het leven en de werken van deze belangrijke ingenieur uit De Rijp. Varnebroek 31, aanvang 20.00 uur. DINSDAG 2 NOVEMBER 2021 4.000 jaar geleden stroomde het veenriviertje De Die door het Noord-Hollands moeraslandschap. Een aantal eeuwen was het een belangrijke vaarweg richting Alkmaar. Een paar jaar geleden schreef Jaap de Graaf een boek over De Die. In zijn lezing vertelt hij over deze waterloop, waarvan delen nog in het landschap zijn te herkennen. Varnebroek 31, aanvang 20.00 uur. DINSDAG 7 DECEMBER 2021 Hans van Santen schreef een boek over Wollebrant Geleynsen de Jongh die belangrijk is geweest in de VOC. Over hoe een Alkmaarse weesjon gen het schopt tot commandeur van de VOC. Varnebroek 31, aanvang 20.00 uur. Meer (actuele) informatie over deze lezingen op www.hvalkmaar.nl. Ook in de afgelopen vier maanden ontving de commissie Pre-advies ongeveer 40 plannen voor renovatie, verbouw van historische panden in de gemeente Alkmaar. Wat opviel is dat veel plannen nieuwe bewoning in nutsgebou- wen dan wel boven winkels mogelijk maken. Wij geven hiervan een aantal voorbeelden. Het voormalige 'Rijkskweekschool voor Onderwijzers en Onderwijzeressen' uit 1925 op Nassauplein 10 wordt omgebouwd tot een woongebouw met tien woningen. Het gebouw ligt in het beschermd stadgezicht, op een prominente plek met de voorgevel aan het tegenovergelegen park. Ten behoeve van de verbouw tot woningen wordt voorgesteld de uitbreiding aan de achterzijde, uit 1957, te slopen. Het hoofdvolume, bestaande uit twee bouwlagen met schilddak, blijft grotendeels gehandhaafd, waarbij de kap wordt verhoogd ten behoeve van twee woonlagen. De gevelindeling aan de voorzijde blijft behouden en wordt tegelijkertijd hersteld naar het oorspronkelijke gevelbeeld. Aan de achterzijde wordt met een split-level een laag toegevoegd. Op het terrein daarachter worden overdekte parkeerplaatsen en bergingen voorgesteld die worden voorzien van groendaken. Aan de voorzijde wordt de oorspronkelijke gemetselde erfafscheiding met hekwerken teruggebracht. De commissie Pre-advies heeft positief gereageerd op de plannen, maar wel de suggestie gedaan de oude kozijnindeling terug te brengen, wat de klassieke Amsterdamse Schoolstijl zal versterken. Op Kennemerstraatweg 21 worden kantoren omgebouwd naar woningen. In het pand, een rijksmo nument, is jarenlang de Inspectie van de Belastingdienst en later de Raad van de Kinderbescherming ondergebracht geweest. Het L-vormig gebouw van twee bouwlagen met schilddak, met een aanbouw aan de rechterzijde van de achtergevel van het monument, wordt verbouwd tot een los appartementengebouw. De herinrichting van het monument op basis van bouwhistorisch onderzoek, gaat zo veel mogelijk uit van het behoud van de monumen tale interieuronderdelen. Daarbij is de grootste wijziging het verplaat sen van de zoldertrap naar de middenas van het gebouw. Voor ventilatie worden doorvoerroosters opgenomen in het muurwerk van de zijgevel. Het deel van de achtergevel dat vrijkomt na sloop van de aanbouw krijgt een nieuwe OUDALKMAAR - 55

Oud Alkmaar | 2021 | | pagina 15