1 ill ill lil II, VERENIGINGSNIEUWS TERUGBLIK OP DE LEDENVERGADERING Boeven en vrouwen, 200 zegt de wet, Zal 't recht tot stemmen worden belet. Het groote onderscheid tusschen die twee, Heel ik Hieronder.U duidelijk mee: HIJ, de misdadiger mag vrij, Zoodra zijn straftijd is voorbij, Gaan stemmen niemand, die 't verbiedt. ZIJ, die nooit kwaad deed, mag dit niet 3. (uit: De Wereld, 22-12-1911) Den Haag werd geopend. Een goed moment om aandacht te vragen voor de vrouwenbeweging. Het moest de bezoeker de indrukwekkende vooruitgang op het gebied van vrouwenarbeid en vrouwenbeweging laten zien sinds de tentoonstelling Vrouwenarbeid van 1898. Het onderwerp vrouwenkiesrecht stond niet centraal, maar kreeg wel een eigen ruimte waarin onder andere een vergelijking werd getrokken tussen Nederland en andere landen (met en zonder vrouwenkiesrecht). In verschillende gemeentes waren plaatselijke comités gevormd om belangstelling voor de tentoonstelling te wekken. Het Alkmaarse comité organiseerde een feestavond in de Harmonie, waar liedjes uit de negentiende en twintigste eeuw werden gezongen, een blijspelletje werd opgevoerd en gymnastische oefeningen door dames werden gegeven.8 Had het resultaat? Nee. Bij de Tweede Kamerverkiezingen van 1913 was er een meerderheid voor socialisten en liberalen. Premier Cort van der Linden beloofde snel met voorstellen te komen die het algemeen kiesrecht (voor mannen dus) moesten realiseren. Wel zouden de belemmeringen voor vrouwenkiesrecht in de grondwet worden weggenomen. In het laatste deel van dit artikel is te lezen dat de maat vol is. Alles wordt uit de kast gehaald om het vrouwen kiesrecht ingevoerd te krijgen. 1 1 .TaV. 1 Protest voor vrouwenkiesrecht. Bron: De Wereld, 22-12-1911. NOTEN 1. Alkmaarsche Courant, 6-11-2007. 2. Leids Dagblad, 24-7-1901. 3. De titel dr. hoort dus niet bij mevrouw Overduin maar bij meneer Overduin. 4. Rob Leijen, Een oude foto met vraagtekens" in Geestgronden, 1 augustus 2008 en advertentie in de Alkmaarsche Courant 19-11-1927. 5. Regionaal Archief Alkmaar,bibl: 2 A 12 T. 6. Leeuwarder Courant, 10-12-1912. 7. Gedenkboek, blz. 100. 8. Alkmaarsche Courant, 31-1-1913. - OUDALKMAAR De tweede Algemene Ledenvergadering in het coronatijd perk vond plaats op 13 april in de Remonstrantse Kerk aan het Fnidsen. In deze ruim 400 jaar oude historische ambian ce hebben wij een moderne vergadering kunnen houden. Toehoorders en toekijkers bleven noodgedwongen thuis, maar met camera's, microfoons en andere technische installaties kon het bestuur toch de HVA-activiteiten en -plannen toelichten. Het verslag van deze vergadering is te vinden op onze website. We noemen hier een paar van de belangrijkste punten. Eerst stonden wij stil bij het overlijden van Joost Cox, de aimabele en deskundige man die de afgelopen jaren hoofdredacteur van ons tijdschrift Oud Alkmaar was. De opvolger van Joost in het bestuur en in de redactie van Oud Alkmaar is Ruud Kersten. Netty Bleichrodt werd op afstand bedankt voor haar inzet in de afgelopen jaren. Zij wordt in het bestuur opgevolgd door Ellen van der Hoeven. Ellen zal voorzitter zijn van de commissies Wandelingen en Kunst Geschiedenis. De maximale zittingstermijn van 3 x 3 jaar voor Rob de Vries zat erop. Rob kon de vergadering niet online volgen. Het bestuur zal hem een andere keer feestelijk dank zeggen. De HVA-leden die digitaal konden stemmen, hebben alle voorstellen van het bestuur aangenomen. Zo zijn het jaarver slag, financieel jaarverslag, begroting 2021, nieuwe kascom- missie en nieuw huishoudelijk reglement door de leden geaccordeerd. De Oud Alkmaar Prijs 2021 is uitgereikt aan John Ibink, voor zijn grote inzet en enthousiasme voor projecten die hebben geleid tot behoud van Alkmaars stadsgeschiedenis en cultuur. De lijst van projecten waar hij zich voor inzette is lang, waaronder die rond het schilderij Vox Populi en het standbeeld voor Truus Wijsmuller. De commissie van HVA-ereleden heeft John Ibink unaniem voorgedragen voor deze prijs, want ook zij weten dat het hem altijd gaat om de Alkmaarse geschiedenis. Tot slot: wij hopen als bestuur van de HVA dat onze volgen de ledenvergadering op de oud-normale manier kan plaatsvinden: in de Sociëteit aan de Varnebroek, met handen schudden, met een lezing die net zo boeiend wordt als die van Feyko Alkema deze keer was, en met een levendige nazit. John Ibink bij het standbeeld van Tante Truus, een van de projecten waarvoor hij zich met groot enthousiasme inzette. OUDALKMAAR -

Oud Alkmaar | 2021 | | pagina 14