Er waren nieuwe ontwikkelingen. Het ledental groeide, de dames van het eerste uur namen hun dochters mee [ÉSt Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. 0 in den Haag. A. F. BOSSERT, wenkiesrecht gehouden. Het werd een groot succes en leverde in ieder geval veel aandacht op voor de strijd voor het vrouwenkiesrecht. Zo werd bijvoorbeeld ook een Mannenbond opgericht, die intensief propaganda voerde. Ook in Alkmaar groeide het aantal voorstanders van vrouwenkiesrecht, hoewel de tegenstanders hen in aantallen verre overtrof. Katholieken en protestanten wilden niet ingaan tegen Gods orde en de man als hoofd van het gezin, en de socialisten waren op zich niet tegen maar wensten eerst het kiesrecht voor de mannelijke arbeiders te veroveren. Op 15 juni 1910 werd de eerste keer vrouwenkiesrechtdag gevierd, twee jaar na dit Internationale Congres. Dat gebeurde ook in Alkmaar en de Alkmaarsche Courant deed zeer uitgebreid verslag: "De Alkmaarsche afdeeling (van de VvVK, MtB) had een voor dezen eersten propagandadag aardig programma samengesteld. Met den trein van 10.17 kwamen 14 leden van de afdeeling Helder, 12 van Schagen en 11 van Winkel. Zij werden namens het bestuur van de Alkmaarscheafdeeling aan het station ontvangen en nadat zich eenige Alkmaarsche leden hadden aangesloten werd een wandeling naar het Victoriepark gemaakt waar bij het beeld halt werd gehouden. Mejuffrouw Martina Kramers uit Rotterdam Elizabeth van der Hoeven. Bron: Atria F680-91. hield daar een rede... Zij herinnerde eraan dat op de plek waar het beeld thans staat, drie eeuwen geleden de vrouwen meevochten voor de vrijheid. Dat doen zij thans nog. Er is evenwel een groot verschil in den tijd van toen en nu, was het toen een strijd tegen den godsdienst, nu is het een tegen het vooroordeel, waarmede de godsdienst niets te maken heeft. De overwinning moet dan ook een geheel andere zijn, de vrouw moet haar burgerrecht verwerven tot heil der gansche maatschappij." NIEUWE BESTUURSLEDEN Inmiddels waren er ook ontwikkelingen in de Alkmaarse afdelingen van Bond en Vereeniging. Rond 1911 was mejuffrouw A.B.H. Weber presidente van de Bond in Alkmaar geworden. Ze was in 1867 te Middelburg geboren en in 1894 naar Alkmaar gekomen. Ze was muziekonder- wijzeres en verbonden aan de Muziekschool. Daarnaast dirigeerde ze een dameskoor en was ze bestuurslid bij de Openbare Leeszaal en Boekerij. Ze woonde als ongehuw de dochter bij haar ouders aan het Kennemerpark, later aan de Oudegracht en de Nieuwlandersingel. In 1912 waren haar beide ouders overleden en woonde ze alleen. Zelf overleed ze op 5 juni 1914, 47 jaar oud. Na haar overlijden werd mevrouw R. Prins-Vlessing presidente. Ze was in 1879 op Texel geboren en kwam uit een joodse familie. Ook zij was lid van het bestuur van de Openbare Bibliotheek en actief in vele andere besturen, zoals de Noord-Hollandse Vereeniging "Het Witte Kruis" en de Sociëteit van Moederlijke Weldadigheid. Anna Aukes- Timmer bleef als secretaresse zeer actief in het bestuur. Ook in de VvVK waren er nieuwe ontwikkelingen. Het ledental groeide, de dames van het eerste uur namen hun dochters mee, er waren meer jonge vrouwen met een opleiding en andere beroepsgroepen werden actief. Op 30 november 1912 werd presidente Elizabeth van der Hoeven uit Alkmaar gekozen in het landelijk hoofdbe stuur van de VvVK. Op dat moment telde de vereniging 14.000 leden en 120 afdelingen.6 Ze was zeer actief, 50 - OUDALKMAAR Leden van de Afd. Alkmaar, welke hier' heen gaan, werden verzocht met '1 oog op goedkoop* reisgelegenheid, zich voor Ifctt April op jteviu bfj d«» Penning meesteresse ■inaBROTWCBHTKliT 1) 11. Oproep aan Alkmaarse vrouwen mee te doen aan de protestbijeenkomst in Den Haag. Bron: AC 24-4-1913 en 26-4-1913. Bossert en Carels in 1910. Bron: Atria 100004005. schreef meerdere vlugschriften, stukken in de krant en werkte mee aan het herdenkingsboek dat geschreven werd bij het 25-jarig bestaan van de VvVK in 1919. Daarin schreef ze het stukje "Echte Parels"7 waarin ze de lof zong van twee heel jonge en actieve Alkmaarse bestuursleden: "Ze hebben elk een drukke betrekking. In hun krap toegemeten vrije tijd gaven ze steeds opgewekt hun werkkracht aan onze zaak, als 't moest, zelfs hun nacht rust. Een vrouwenkiesrechtoptocht in een kleine stad te organiseeren dat was nog een bedenkelijke onderneming. De twee vriendinnen deden dat kalmweg, liepen zelf met de banier vooraan "De twee parels die hier geëerd werden waren Nelly Carels en Antonia Bossert, die ook goede vriendinnen waren. Nelly Carels was in 1889 in Amsterdam geboren, dochter van een winkelier aan de Keizersgracht. Ze volgde een opleiding aan de Amsterdamsche Huishoudschool en kreeg in 1910 een aanstelling als docente was- en strijkinrichting aan de Huishoudschool op de Oudegracht. Ze woonde eerst op Mient 14, later op Mient 27 en stond geregistreerd als ongehuwd en zonder godsdienst. In 1912 stond ze in het adresboek als eerste secretaresse van de VvVK en ze zou dat tot 1919 blijven. Mejuffrouw A.F. Bossert was de dochter van mevrouw A.F. Bossert, vice-presidente van de VvVK, en Hendrik Bossert die winkelier was in de Huigbrouwerstraat. Ze bleef ook ongehuwd en zou veel later die winkel overnemen. DE VROUW 1813-1913 In 1913 deed de regering Heemskerk een voorstel voor een grondwetswijziging. Het bleek echter uitsluitend over uitbreiding van het mannenkiesrecht te gaan. In de Memorie van Toelichting stond zelfs nadrukkelijk dat men geen vrouwenkiesrecht op het oog had. Het leidde tot enorme verontwaardiging in de vrouwen beweging en een grote protestmeeting op 4 mei 1913 in Den Haag onder leiding van Aletta Jacobs. Er waren afgevaardigden van twaalf vrouwenverenigingen (ook uit Alkmaar) en ook sprekers uit de vier linkse politieke partijen voerden het woord. In dezelfde meimaand van 1913 werd een grote tentoon stelling geopend in Amsterdam. Het was honderd jaar geleden dat Nederland bevrijd was van de Franse bezetters, het was verkiezingsjaar en het Vredespaleis in OUDALKMAAR - 51

Oud Alkmaar | 2021 | | pagina 13