omdat de Het gehele konvooi strandde op een zandbank voor Urk, vuurtorenwachter Jacob Schraal het licht van de toren had gedoofd. 'Hij die met klokken schiet, wint de oorlog niet.' het jaar daarvoor doodgeschoten. Hoekman deed echter toch 'zijn werk'. Met behulp van andere schippers lukte het hem de trekhaken van het schip af te breken en de luiken van het schip te openen. Er stak een zuidwester storm op, het schip maakte water en verging.3 NA DE OORLOG In juli 1945 werd de lading van het schip geborgen en werden de klokken en de klepels naar Amsterdam gebracht. Daar werd de lading onderzocht en aan de hand van de gegevens konden de klokken teruggebracht worden naar de plaatsen van herkomst. Ook de klokken van het Sint-Elisabethziekenhuis, de Pius-Stichting en de Kapelkerk zijn na de oorlog terug gekeerd naar Alkmaar. Alle andere geroofde klokken zijn omgesmolten. De klokken in de Accijnstoren, de twee klokken van het stadhuis, de Grote Kerk en de Waag zijn nooit uit de torens gehaald. Wat zal het in mei 1945 een vrolijk gebeier zijn geweest. KORT VERSLAG NEDERLANDS INSTITUUT VOOR OORLOGSDOKUMENTATIE (NIOD): Vanuit de Nederlandse opslagplaatsen werden de klokken per trein of per boot naar Hamburg getransporteerd, waar ze zouden worden omgesmolten. Deze transporten, die tussen maart 1943 en maart 1944 plaatsvonden, verliepen niet zo voortvarend als gepland. Dit had tot gevolg dat in september 1944 slechts 55 procent van de gevorderde klokken daadwerkelijk was afgevoerd. Hoeveel klokken er uiteindelijk verdwenen zijn in de Duitse oorlogsmachine is niet precies bekend. Ook ging een onbekend aantal klokken verloren bij geallieerde lucht aanvallen en bevrijdingsoperaties. In 1946 rapporteerde de adjunct-inspecteur Kunstbescherming J.W. Jansen in een rapport dat van de ongeveer 9000 klokken, er circa 4212 klokken gespaard waren gebleven.4 Het heeft 10 jaar geduurd voordat alle geroofde klokken in Nederland weer waren vervangen. het schip, J. van Dijk, weigerde het schip te besturen. De Duitsers wezen een onervaren schipper aan die het transport moest uitvoeren. Het schip voer in konvooi uit, met eindbestemming Duitsland. Bij de beruchte zandbank De Vormt voor Urk strandde het gehele konvooi, omdat de vuurtorenwachter Jacob Schraal het licht van de toren had gedoofd. De Duitsers gaven de firma Hoekman de opdracht het schip te bergen, maar Fokke Hoekman was niet bereid te helpen. Zijn broer, Engelandvaarder en verzetsman, was door de Duitsers De spreuk, afkomstig van Albert van Urk uit Epe is waar geworden: - OUDALKMAAR NOTEN 1. Regionaal Archief Alkmaar: Archief en Collectie J.Belonje. nr.27,28,29, 30 en 31 2. http://www.dedokwerker.nl/klokkenroof.html 3. http://urkinoorlogstijd.nl/lezen/het-klokkenschip/ 4. https://www.niod.nl/nl/klokkenroof/klokken-uit-de-toren-oorlog-verloren Vieringtoren Grote Kerk. RAA011002963 Het achtergebleven kerkhof van klokken in Hamburg, 1947. Bundesarchiv. Bild 183 H2675 Foto: o.Ang.

Oud Alkmaar | 2021 | | pagina 9