LETCHWORTH Vanwege het grotendeels zelf voorzienend te willen zijn, bevonden zich In Bloemwijk 24 winkels. Voormalige winkelpanden in de Boomkampstraat en Eikelenbergstraat Th« FIRST CARD RH CITY HEALTH of the COUNTRY COMPORTS oF the TOWN Boven en rechtsboven: Het in cottage-stijl gebouwde Heveadorp, jaren twintig collectie Gelderland in Beeld Onder Groentewinkel Jan Hof. Geheel onder: Oorspronkelijk winkel in de Schagen- straat, omgebouwd tot woonhuis platteland, zodat de arbeiders niet meer onmiddellijk onder de rook van de fabrieken hoefden te leven, maar in een netwerk van tuinsteden op het platteland konden wonen. De nieuwe tuindorpen moesten grotendeels zelfverzorgend zijn, met eigen scholen, kerken, winkels en andere voorzieningen. Een van de zuiverste voorbeelden van zo'n fabrieksdorp naar Brits model is Heveadorp in de gemeente Renkum in de buurt van Arnhem. Deze nederzetting in cottagestijl werd in 1916-1918 gebouwd naar een ontwerp van architect J. Rothuizen. De opdrachtgever was de N.V. Rubberfabrieken Hevea. BLOEMWIJK Vergeleken met Heveadorp is Bloemwijk sober uitgevoerd. Een echt tuindorp is het niet geworden, vooral door het ontbreken van groenvoorzieningen. De versteende openbare ruimte werd echter in een deel van de wijk gecompenseerd door de ambachtelijke, rijkelijk gedecoreerde architectuur. Ter compensatie voor het ontbreken van voortuinen en plantsoenen kregen de bewoners ruime achtertuinen, die te bereiken waren via de voor Bloemwijk zo kenmerkende ronde poorten. Vanwege het grotendeels zelfvoorzienend te willen zijn, bevonden zich In Bloemwijk vierentwintig winkels. Van deze winkels is het overgrote deel veranderd in koop woningen, in de architectuur nog terug te vinden in grote ramen en al dan niet dichtgemetselde deuren. In de Bruinvisstraat was op nummer 4 de schoenmakerij van Warmenhoven, op nummer 8 een sigarenzaak en op de hoek Dahliastraat-Bruinvisstraat de melkzaak Op de Weeg. In de Boomkampstraat bevonden zich de sigarenzaak Vasbinder en op de hoek Dahliastraat slager Ofman. In dezelfde straat op nummer 7 bakker Bos, op nummer 8 kleermaker Schmidt. Onder de boog van de Dahliastraat zat Centra levensmiddelen van Bodegraven en een winkel met garen en band. Op de hoek Tulpstraat was een zuivelwinkel tevens snoepwinkel. Op nummer 4 in de Eikelenbergstraat kapper Jonker, op nummer 42 verkocht mevrouw Stam petroleum vanuit haar schuur, op nummer 56 Grooff levensmiddelen. Melkboer Bosman verkocht op nummer 25 melk vanuit zijn schuur, op de hoek Hulststraat zat de winkel in garen en band van Beers, op de hoek Tulpstraat de groentewinkel van Jan Hof. In de hoekpanden Van der Woudestraat-Schagenstraat waren de winkels van de Spar van Manooy en melkboer Boot, op de hoek bij de brug nog een melkboer, die van Kaay, voor elke gezindte één. In de Van der Woudestraat op nummer 7 groenteboer Broekhuizen, op nummer 37 schoenmaker De Nijs. Van Alckmaer voor Wonen wil van de volksbuurt een modelbuurt maken, de geplande nieuwbouwwijk op historische grond zal het de komende decennia zonder de verhalen moeten doen. Voormalige winkels in de poort Dahliastraat BRONNEN - Gemeente Alkmaar, Gemeentelijke Monumentenlijst Alkmaar, Hulststraat 1 - Regionaal Archief Alkmaar (RAA) - Frank Bakkum: Het Varnebroek in Alkmaar, in historisch verantwoord, veranderend en onverantwoord perspectief 2011, www.ijpelaan.nl/Archief/Pictures/ Plaats-Alkmaar-Varnebroek.pdf - Bijzonder reglement van bestuur voor den Eendragtspol- der. Koninklijke Bibliotheek Den Haag - Gonna de Reus, Harry de Raad, Nancy de Jong(red.), Alk- maarsgroene verleden (Alkmaar 2012) - Jan Vredenberg: 'De tuinstadbeweging Nieuwe wijken aan het begin van de eeuw' - Jan Vredenberg: 'Wonen voor het volk. Woningwet en volks huisvesting', mijngelderland.nl/inhoud/verhalen/de-tuin- stadbeweging' - Loes Pastoor, bewoonster - Harry de Raad en Paul Post: Historische Atlas van Alkmaar (Nijmegen 2018) - Diederik Aten e.a.,Geschiedenis van Alkmaar(Zwolle 2007) - Bureau SteenhuisMeurs, Alkmaar Bloemwijk. Cultuurhisto risch Onderzoek; Transformatiekader (2019, rapporten) - Buurt Bloemwijk www.bloemwijkalkmaar.nl - Website Woningstichting Van Alckmaer voor Wonen. www.vanalckmaer.nl OUDALKMAAR - 5

Oud Alkmaar | 2021 | | pagina 4