AFSCHEID INHOUDSOPGAVE VOORUIT EN ACHTERUIT KIJKEN REDACTIEADRES OPMAAK DRUK Feyko Alkema Afscheid van Bloemwijk Feyko Alkema Alkmaar en Bath: verenigd door een straatorgeltje Klokken voor kanonnen Klaas Kirpensteijn Netty Bleichrodt-Vegter Alkmaarder over historie: Dixie Metz Luna Rolie Lisa Oskamp De strijd voor het vrouwenkiesrecht erenigingsnieuws Marlies ten Berge Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop via een e-mail naar info@hvalkmaar.nl. REDACTIE Ruud Kersten, Lisa Oskamp, Gery Baars en Netty Bleichrodt-Vegter Kopij voor Oud Alkmaar en bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl. Greyfish Grafisch Ontwerp, Alkmaar. Krijgsman Drukwerk, Alkmaar. ©Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar. G VOOR: De welbekende poort aan de Boomkamp straat, een van de karakteristieke punten van Bloemwijk. ACHTER: Het achtergebleven kerkhof van klokken in Hamburg, 1947. Bundesarchiv. Bild 183 H2675 Foto: o.Ang. Samen met dit voorjaarsnummer van Oud Alkmaar komt ook de hoop dat het zin heeft om plannen te maken. Dat klinkt als een voorzichtige formulering, en dat is het ook. De nadruk ligt op 'hoop'. Ik hoop dat u zit te genieten van een voorjaarszonnetje wanneer u Oud Alkmaar leest. Wat is het toch heerlijk om na zo'n zwaar jaar over het weer te praten. In dit nummer van Oud Alkmaar leest u de eerste aflevering in een serie over vrouwenkiesrecht. Het was een jarenlange strijd die pas in 1919 beslecht is met de invoering van het algemeen kiesrecht voor vrouwen. Marlies ten Berge neemt ons mee in haar artikel over hoe deze strijd in Alkmaar gevoerd werd. Nu, honderd jaar later, is dit element van vrouwenemancipatie een vanzelfsprekendheid geworden, zoals we dat ook merken in het aantal vrouwelijke lijsttrekkers voor de Tweede Kamerverkiezingen. De wereld was aan het begin van de vorige eeuw behoorlijk in bewe ging. Allerlei tot dan toe normale zaken werden opgeschud. Vrouwenemancipatie, de Eerste Wereldoorlog, industriali satie, nieuwe ideeën over stedenbouw. In die tijd schoot ook het concept 'tuindorpen' als aangenamer woonmilieu voor middenstanders en arbeiders wortel. In Alkmaar hebben we enkele buurten die in die periode gebouwd zijn. Daar is Bloemwijk er één van. Feyko Alkema vertelt de geschiedenis van Bloemwijk en de winkels die er toen waren. Voor het geval dat het niet lukt Bloemwijk te redden van de sloop, hebben we dit soort verhalen wel nodig. De stedenband tussen de Engelse stad Bath en Alkmaar begon in de loop van de Tweede Wereldoorlog en bestaat dus al 75 jaar. Symbool voor deze band is een 'barrel organ' dat Bath aan Alkmaar schonk en binnenkort in gerenoveerde staat terugkomt naar Alkmaar. Het artikel van Klaas Kirpenstein verhaalt over dit bijzonder orgeltje. Ook de kerkklokken van Alkmaar hebben veel meegemaakt in de Tweede Wereldoorlog blijkt uit het artikel van Netty Bleichrodt. Ik wens u veel leesplezier met dit nummer! Carol Korringa, voorzitter t Bij het ter perse gaan van deze editie van Oud Alkmaar bereikte ons het onthutsende bericht dat Joost Cox was gestorven. In de rubriek Verenigingsnieuws (pagina 27) kunt u een in memoriam lezen. Achtertuinen woningen Westerweg Een van de oudste bewoners van Bloemwijk die, omdat zij vanaf 1941 in Bloemwijk woont, tevens een van de langstwonenden uit de wijk is, zakte met toiletpot en al door de vloer van de wc. Na melding van het ongeval werd haar door de woningbouwvereniging de (overbodige)vraag gesteld hoe zeker zij was dat zij door de vloer was gezakt, waarop zij het gevatteantwoord gaf: 'Omdat het plafond steeds hoger werd'. Meestal is er dan sprake van achterstallig onderhoud. Voor de eigenaar van Bloemwijk, Van Alckmaer voor Wonen, is onderhoud niet meer mogelijk en rest alleen sloop en nieuwbouw. Met de sloop van de wijk zullen ook de verhalen van Bloemwijk verdwijnen, reden om in dit nummer van Oud Alkmaar aandacht aan de geschiede nis van het wijkje te besteden. HISTORIE Op de hooggelegen zandrug, die evenwijdig met de kustlijn liep en was omgeven door water en moerassen, vestigden zich aan het begin van de tiende eeuw de eerste Alkmaarders op de geestgronden rond de huidige Grote Kerk. Naar het westen werden deze zandgronden begrensd door de Westerweg. Vóór de droogmaking van de Egmondermeer in 1565 was de Westerweg in Alkmaar de scheiding tussen hoogland(oost) en laagland en water(west). Vandaar dat de huizen aan de westzijde van de Westerweg van de Kalkovensweg tot aan de Algeme ne Begraafplaats zeer laaggelegen achtertuinen hebben met een niveauverschil van ca. 1,5 m. Het land ten westen van de Westerweg werd in de achttiende eeuw de Vrede- en Kijfpolder en later Eendrachtspolder genoemd. Vóór de droogmaking van de Egmonder- en Bergermeer waren dit geen polders, maar een soort uiterwaarden van de Egmonder- en Bergermeer. Na de droogmaking van de Egmondermeer in 1565, moest ook dit land bemalen worden omdat het anders vol water zou lopen. De molen 'De Eendracht' bij de Bergerhof is daar nog een herinnering aan. SPOORLIJN In 1865 worden in Noord-Holland ten behoeve van de aanleg van de spoorlijn Alkmaar-Heiloo onteigenings procedures in gang gezet. Het landschap van de Eendrachtspolder wordt ingrijpend verstoord. De enige manier voor de boeren om nog tot hun land ten westen van de spoorlijn te komen is over de Kalkovensweg. De trein maakte het eenvoudig om in Alkmaar te gaan wonen en elders te werken. Pas na de in 1874 ingevoerde OUDALKMAAR - 1

Oud Alkmaar | 2021 | | pagina 2