VAN DE WERKGROEP PREADVIES AGENDA verlaten na de maximale termijn van 3 x 3 jaar. Rob ontfermde zich over de portefeuille Archeologie en was ook een betrokken bestuurslid in alle projecten die te maken hadden met het behoud van monumenten en met bouwhistorie. Hij blijft actief in de HVA in de Commissie Ruimte. Hij zet ook zijn artistieke talenten in voor de HVA en haar leden. In december 2020 schonk hij de eerste in een serie van vier tekeningen als eindejaarsca- deau aan alle HVA-leden. Na uitgebreid historisch onderzoek tekende hij het aanzicht vanuit de stad, kijkend naar buiten via één van de stadspoorten. De volgende tekeningen zullen bij de 3 komende decembernummers van Oud Alkmaar verschijnen. Dankjewel, Rob! We stellen voor Ruud Kersten te benoemen als bestuurslid In de Jaarvergadering op 13 april 2021 zal het bestuur aan de leden voorstellen Ruud Kersten te benoe men als bestuurslid met de bedoe ling dat hij de functie van hoofdre dacteur van ons tijdschrift Oud Alkmaar vervult, als opvolger van Joost Cox. Ruud heeft zijn hele carrière als journalist bij het Noord hollands Dagblad gewerkt, in veel verschillende functies. We kennen hem als redactielid van de Kroniek van de Vrienden van de Grote Sint Laurens Kerk, het pr-team van de International Holland Music Sessions, zijn boeken over o.a. de Josephkerk, hij voerde de rubriek 'Ik was erbij' in het Alkmaarse Courant in en werkt mee aan het project Truus Wijsmul ler. Kortom, we hebben een waardig en aardig nieuw bestuurslid gevon den dat ook hoofdredacteur van Oud Alkmaar wordt. Elke twee weken ontvangt de HVA commissie pre advies bouwplannen in de gemeente Alkmaar. Voor elk nummer van Oud Alkmaar halen we enkele voorbeelden naar voren die kenmerkend zijn voor onze be moeienis met het behoud van het cultureel erfgoed van Alkmaar en de gevolgen daarop van verbouw en nieuwbouwplannen. In het Payglop 10 A Alkmaar wil de eigenaar de winkel verbouwen en drie appartementen realiseren. Probleem is de toegang tot de bovenwoningen. We kijken dan altijd naar de kwaliteit van de bestaande pui en gaan na of een vroegere pui inspiratie kan bieden voor de nieuwe pui. De bestaande winkelpui wordt gewijzigd waar door de pui een nieuwe indeling krijgt. In het midden komt een transparante dubbele glasdeur die dient als entree naar de winkel, links daarvan komt een vast zijlicht en rechts een transparante deur die dient als toegang naar bovenwonin gen. De deur- en raamkozijnen, latei en gootlijst worden in twee kleuren grijs geschilderd. De HVA commissie pre advies con stateerde met tevredenheid dat het stucwerk van de pui verdwijnt. Wij gaan ervan uit dat de detaillering van de bovenkozijnen blijft bestaan. De reclame boven de pui zou wat kleiner mogen worden. Bij het pand aan de Gedempte Nieuwesloot 153 (Vrijmetselaars loge) wil de eigenaar een nieuwe kleur aanbrengen op de voorgevel en kozijnen. Het gaat hier om een rijksmonument. De voorgevel is gepleisterd en geschilderd, waarbij de hoge plint onder de waterlijst van de vensters in een donkere kleur grijs en het bovengedeelte wit is geschilderd. Uit de kleursporen is op te maken dat oorspronkelijk het basement een grijstint en het hout werk een okerkleur had. Het nieuwe kleurenvoorstel is gebaseerd op een (gedeeltelijk) kleuronderzoek, op basis van een vergelijking met ander werk van de architect Saal en op basis van historische foto's van het pand. Wij kunnen ons vinden in de nieuwe kleurstelling: De gekozen kleurstelling versterkt de architectuuur van de Amsterdamse School. Dat komt het straatbeeld ten goede. Voor het beeldbepalend pand aan de Stationsweg 4 is het plan ontwikkeld om de voor- en ach tergevel te wijzigen. Doel is het terugbrengen van de voorgevel in de oorspronkelijke staat, waarbij de kunststof kozijnen worden vervan gen door houten kozijnen met de oorspronkelijke raamverdeling en glas-in-lood. Aan de achterzijde komt een dakopbouw boven de bestaande aanbouw. De gevelinde ling van de bestaande achtergevel en aanbouw wordt deels gewijzigd en de beplating van de aanbouw wordt vervangen door gepotdeksel- de delen. De kleuren van de voorgevel wor den uitgevoerd in een kleur groen die gebaseerd is op de Amsterdam se School-stijl. Wij constateerden dat het plan al in uitvoering was. Adviseren over een plan dat al in uitvoering is heeft eigenlijk weinig zin. Neemt niet weg dat het plan een fraaie pui oplevert. 28 - OUDALKMAAR Het heeft zeggingskracht in de stijl van de Amsterdamse School. Van het pand aan de Laat 146/148 wordt de gevel gewijzigd. De huidi ge voordeur naar de bovenwoning is nog een restant van de pui ge maakt tussen 1935-1952. Het nieu we plan betreft het wijzigen van de volledige pui naar een compleet glazen pui, met een smalle stalen middenstijl tussen een matglazen deur voor de bovenwoning aan de linker- en de winkelpui met glazen deur aan de rechterzijde. Naar ons oordeel komt de nieu we pui erg fragiel over en laat de bovenverdieping zweven. Een gevel moet ons inziens op poten staan. We adviseren dan ook de omlijsting terug te brengen met penanten en een puibalk. Een stevige plint completeert het totaal. Vernieuw een pui ook in relatie met de boven kant van het geheel. Bijgaande foto uit 1935 kan inspiratie geven. In het pand aan de Helderseweg 13-14 worden 35 appartementen gebouwd. Het gaat hier om het voormalige kantoor van het Alk maarse 'Lichtbedrijf dat in 1970 op een voor die tijd gebruikelijke wijze is vernieuwd. De geveldetaillering heeft toen veel van haar charme verloren. De aangeloefde dakka pellen waren in eerste instantie ge handhaafd. Er worden nu opnieuw dakkapellen toegevoegd. Wellicht kunnen die dakkapellen weer in de oude stijl worden toegevoegd. De compositie laat ook zien dat drie dakkapellen aan de voorzijde een rustiger beeld geeft dan de vier in het nieuwe ontwerp. Die staan te dicht bij de topgevels. Helaas wordt bij de renovatie van het pand niet de kozijnindeling van voor 1970 hersteld. De vereniging werd in 1925 opgericht. Zij heeft tot doel het beschermen en voor het nageslacht bewaren van de historische schoonheid van Alkmaar en omgeving en het aanmoedigen van de studie van de plaatselijke geschiedenis. Dit doet zij o.a. door het geven van welstandsadviezen, het organiseren van stadswandelingen, excursies en lezingen en het uitgeven van Oud Alkmaar. Jaarlijks wordt de Oud Alkmaarprijs en tweejaarlijks de Puienprijs uitgereikt. Postadres van de vereniging is Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar. Ook via internet is de vereniging bereikbaar: info@hvalkmaar.nl of www.hvalkmaar.nl. Het bestuur van de vereniging is als volgt samengesteld: Carol Korringa, voorzitter, Henk de Kruik, secretaris, Lucas Zimmerman, penningmeester, Netty Bleichrodt-Vegter, Klaas te Bos, Joost Cox, Rob Marijn, Jos Stroomer en Rob de Vries, leden. De prijs van het lidmaatschap bedraagt €25 per jaar. Rekeningnummer NL62INGB0000600401 t.n.v. Historische Vereniging Alkmaar. Vragen over lidmaatschap: 072 - 792 07 83 WANDELINGEN 2021 Opnieuw heeft de HVA-gidsen- groep prachtige wandelingen bedacht voor dit nieuwe jaar. Er is helaas nog geen duidelijkheid over of en hoe de wandelingen uitgevoerd kunnen worden. We moeten eerst afwachten aan welke coronaregels we ons moeten houden. We zullen u later informeren via onze Nieuwsbrief en de plaatselijke pers. OPEN HUIS Het is helaas nog steeds niet moge lijk om u te ontvangen op ons kan toor aan de Nassaulaan 43. Mocht u vragen, of mededelingen hebben, dan staan wij u graag te woord via ons mailadres posthva@ gmail.nl. Ook wij kijken uit naar de persoon lijke ontmoetingen. U hoort van ons zodra dat weer mogelijk is. PINKSTER 3 In 2020 is onze Pinkster3 excursie naar Deventer niet doorgegaan, vanwege corona. We hebben veel reacties ontvangen met gevoe lens van teleurstelling. Onze hoop is gevestigd op 25 mei. Maar we moeten voorzichtig zijn. Gelet op de virussen uit diverse werelddelen en de leeftijd van onze deelnemers schatten we in dat ook dit jaar op 25 mei een excursie naar Deventer niet georganiseerd kan worden. In augustus van dit jaar gaan we bekijken of de kust veilig is. Wellicht kunnen we dan in september of oktober wel gezamenlijk naar Deventer. Houdt de digitale nieuws brief dan wel mededelingen in Oud Alkmaar nummer 2 in de gaten. Voor nu: houd vol. OUDALKMAAR

Oud Alkmaar | 2021 | | pagina 16