Afgaand op de vele adressen waren de leden redelijk vermogend. kon noteren en dat dezelfde avond nog een bestuur voor de afdeling Alkmaar werd gekozen.'Presidente werd Mevr. v. Overduin, Secretaresse Mej. E. v.d. Hoeven, Penningmeesteresse Mej. J. Burger.' EEN MOEIZAME START Het kersverse bestuur van de VvVK Alkmaar moest zich nog voegen. In het landelijk jaarverslag vond ik voor het bestuur van de afdeling Alkmaar als presidente S.A.C. Verdam-Diephuis en G. Overduin-Haan nu als vice-presidente. Naast E. van der Hoeven was een tweede secretaresse benoemd, mevr. Grundlehner-König. Penningmeesteres was mevr. Bossert-Zaadnoordijk. Verder waren er nog de dames Burger en Boelmans ter Spil-Boon.3 Het Alkmaarse adresboek van januari 1909 geeft weer enkele andere namen: Mej. E van der Hoeven als presidente, mevrouw Overduin is uit beeld geraakt en als nieuwkomer zien we hier mevr. J.F. Ternooij Apèl. In de Alkmaarsche Courant van 16 december 1907 staat een verslag van de openbare bijeenkomst van de Afdeling Alkmaar van de Nederlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht in de Harmonie. Ds. A. de Regt opende de bijeenkomst bij afwezigheid van de voorzitter en gaf het woord aan de heer Lasonder. In de krant van 15 mei 1908 werd gesproken over 'mevrouw Overduin, de voorzitster van de afdeeling alhier van den bond voor vrouwenkiesrecht". Een journalistieke vergissing waar schijnlijk. Aangezien de avond in De Unie gevuld was met een lezing van de presidente van de Wereldbond, mevr. Chapmann Catt uit New York, die in juni het Congres van de Wereldbond voor Vrouwenkiesrecht zou presideren, ging het hier om een bijeenkomst van VvVK en niet van 2SS Vcraeniging voor Vrouwenkiesrecht, a id. Alkmaar. Mej. E. v. ii, Hoeven, pres. Mevr. li. Hossert, pemiingm. Mevr. J. Verdam, vice-pres. H. Boelmans ter Spill, rnm_ Mej. J. Burger, le secr. J. F. Ternooij Apèl, t Vacature, 2c secr. Aid. Alkmaar van den tiend voor Vrouwen kiesrecht. Mevr. A. A uk es Timmert, pres. C. C. de Wolf—Vatt Doomirtck, secr. S. G. Offers Rink, penuingm. 0. D. Schroder—Boon acker. C. H. de Lange—Tiglcr Wybrandi. Het bestuur van de afdeling Alkmaar van de Bond voor Vrouwenkiesrecht. Uit het adresboek Alkmaar januari 1909 de Bond. Overigens zouden de congresgangers niet het voorgestelde boottochtje naar Alkmaar maken. Geleidelijk aan stabiliseerde de situatie en bleven beide organisaties naast elkaar bestaan. Men nodigde elkaar uit bij lezingen (AC 28 september 1908: een lezing van de heer Elout voor de Bond eindigde met dank voor de aanwezigheid van het bestuur van de Vereeniging!) en op 1 januari 1909 vinden we de Vereeniging en Bond gezusterlijk terug in het adresboek van Alkmaar. Ook de Bond heeft dan een vrouwelijke presidente, A. Aukes-Timmers. Van de veertien staatkundige verenigingen in de adres boeken zijn dit de enige twee die voor de namen de aanduiding mevr. of mej. hebben. Mannen waren de norm. Spreken over 'menschen, zonder commentaren '(Wilhelmina Drucker in het oprichtingsmanifest van de Vrije Vrouwenvereniging in 1889) was niet vanzelfsprekend en vereiste een tamelijk radicale omslag in het denken. DE ALKMAARSE LEDEN VAN DE VvVK Wie waren de leden van deze vereniging? De uitgebreide handgeschreven alfabetische ledenlijst van de VvVK afdeling Alkmaar geeft geen jaar van inschrijving of uitschrijving.4 Wel de adressen van de leden. In het kasboek van de Vereeniging afdeling Alkmaar vond ik ook een ledenlijst van 1907, waarin vanaf 12 oktober 25 namen van wie drie personen dubbel contributie betaalden.5 Onder hen bevonden zich zes mannen. De Alphabetische Naamlijst der leden van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht, verschenen in gedrukte vorm en opgesteld in 1908, telt 62 leden in de afdeling Alkmaar. Negen van hen zijn 'buitengewone leden', oftewel mannen, onder wie zes partners van een vrouwelijk lid en vier met een titel. Van de 53 vrouwen zijn er 24 mejuffrouwen, ongehuwd dus, en van de 29 mevrouwen zijn er vijf die geen dubbele naam voeren. Vier van hen hadden dochters die ook lid waren gewor den. Geen van de dames had een titel. Afgaand op de vele adressen in de Langestraat, Kennemerstraatweg, Verdronkenoord, Geestersingel, Emmastraat, Metiusgracht 24 - OUDALKMAAR en Mient waren de leden redelijk vermogend. Ook de contributie van 1,25 gulden wijst al in die richting. Veel van de vrouwelijke leden zullen gesteund zijn door hun man, want in die tijd waren vrouwen bij hun huwelijk juridisch geheel ondergeschikt aan hun echtgenoot. In 1910 geeft het kasboek aan dat 81 leden contributie betaald hebben, van wie 74 leden 1 gulden betaalden. 1913 geeft een aantal van 123 leden.6 In het volgende deel van dit artikel komt onder meer aan bod wie de bestuursleden precies waren en hoe zij hun doel probeerden te bereiken. NOTEN 1. Friesch Volksblad, 1895, no. 1152, 9 juni!895. 2. IAV 00000295 Archief van de Bond 0256 correspondentie 1907-1908 pag 48 en 49 Bond. 3. Uit het jaarverslag van de VvVK 1907-1908, ledenlijst. 4. Atria Archief Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. 5. Atria Archief Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. 6. Atria Archief Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Een moeilijkheid bij de invoering van het vrouwenkiesrecht. (Fun.) Kit 5 D 1ST K TCT-, Hoe kan zij stemmen, als de mode haar zoo breed maakt, en de hokjes zoo smal zijn? Bladzijde uit het kasboek van de VvVK Alkmaar. Atria Bladzijde uit het kasboek van de VvVK Alkmaar. Atria Archief Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht Archief Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht OUDALKMAAR -

Oud Alkmaar | 2021 | | pagina 14