LEGITIMATIEKjMH RIJKSKWEEKSCHOOL LEVEN IN ALKMAAR IN DE 30-ER JAREN. Hoe zag de stad Alkmaar eruit in de jaren voor afgaande aan de Tweede Wereldoorlog? Ton van der Lichte gaf een lezing voor de HVA in 2018 OUD: samen een tent en fietsen regelmatig naar Egmond aan Zee. Ze gaan naar het Heilooër bos, naar het Overbos en kamperen op het strand van Egmond. Meneer R. van der Hauw, onderwijzer aan de Julianaschool (afdeling LO) heeft deze avonturen korte tijd later beschreven in zijn jongensboek De Wakende Leeuw (uitgegeven door drukkerij Edecea, 1939). JULIANASCHOOL Vader gaat op de fiets naar de Julianaschool. Jan, Tine, Jopie en Frans wandelen. Via de Korte Lyceumstraat, Bleekerkade, Van Houtenkade, langs het grote nieuwe Sint Elisabeth Ziekenhuis, gaan ze naar het Burgemees terkwartier waar nog veel gebouwd wordt. Tussen de middag gaan ze allemaal naar huis voor het warme eten. Daar is Bep dan ook, terug van de HBS. Een deel van de zesde klas. Met hoofd Moene en schuin links daarachter Jan. Boven de voor deuren staan de letter Chr. LO. Jopie is een ondernemend meisje en loopt goed door de lagere school. Ze zit in de klas bij Margaretha en Marja van Schenkeveld, kinderen van de advocaat. Tine heeft ook een jaar les van meneer Van der Hauw. In de pauzes van de school gaan de leerlingen meestal spelen in de brede middenberm van de Juliana van Stolberglaan, tussen de net aangeplante platanen. Tine is vaak bij haar vriendin Baukje de Vlugt in de Korte Landstraat (39). Die huizen zijn eenvoudig en hebben nog een ton. Legitimatiekaart van Padvindstersgilde ZIEKTE FRANS Frans slaat de kleuterschool over. Op de lagere school gaat het hem goed. Op 30 april 1938 heeft hij opeens bloed in de urine. Moeder schrikt vreselijk. Op advies van conciërge Pool van de Julianaschool gaat Moeder naar 'piskijker' Solman in Amsterdam. Deze adviseert een mengsel van zijn kruiden te gebruiken. Huisarts Jb. Maats stuurt Frans naar chirurg F.J.Haverkamp van het Sint Elisabeth Ziekenhuis, waar hij een week verblijft. De artsen zien snel verbetering. Frans blijft wel de kruiden van Solman nog een jaar gebruiken. Frans speelt graag met de 'vliegende Hollander'. BUURTCONTACTEN Vader vergadert regelmatig met het schoolbestuur op de eerste verdieping van de Wilhelminaschool in de Doelenstraat. Ook mejuffrouw W.F.H.Schreff, hoofd van de chr. kleuterschool (voormalige gemeentelijke Fröbelschool in de Doelenstraat), is daar vaak bij aanwezig. Vader is ouderling van de Gereformeerde kerk. Tijdens een feestelijke bijeenkomst in Het Gulden Vlies, in 1936, op de verjaardag van prinses Juliana, treedt hij toe tot het bestuur van de Chr. Oranjevereniging. Als hobby schaakt d Op bezoek in Bloemendaal bij de Wereld Jamboree. Links in uniform is Netty. Midden is broer Jan. Rechts is Bep. "«I Mlilllllllliukt Pnifvindslcrsgi r j-j-- Öi: hij tegen spelers van regionale clubs. Vader heeft ook een Kodak Brownie Box en ontwikkelt de foto's in zijn eigen donkere kamer. Elke maandag krijgt Moene bezoek van de buurt. Echtpaar Mol (nr 54), familie Dekker (nr 57) en weduwe Van Til (nr 56) komen. De vrouwen breien en verzorgen de thee. De mannen gaan bridgen. Op dinsdagavond gaat Vader naar de kerkenraad en Moeder naar de vrouwenvereniging. Bep en Jan luisteren dan naar de 'Bonte dinsdagavondtrein' van de AVRO. Bep is geïnteresseerd in Nederlands-Indië en luistert met Vader op zondagmiddag naar de NIROM (Nederlands-Indische Radio Omroep Maatschappij). Bep is 14 jaar en is erg jong, de cijfers zijn krap. Advies van school is om de derde klas nog een keer te doen. BEATRIX Het is maandag 31 januari 1938. Bep heeft maatschappij leer van meneer Blaauw. Vrolijk lawaai komt binnen. En dan is daar het grote nieuws: prinses Beatrix is geboren. Meneer Blaauw is zeer koningsgezind, de tranen lopen over zijn wangen. Iedereen krijgt vrij. Bij Lyceumstraat 55 gaat de vlag uit, oranjeblanjebleu. Die avond is het groot feest in de Langestraat. De straatverlichting is al aan. Het is wintertijd (gerekend naar Amsterdamse tijd). Jongelui lopen er zwierend rond. De volgende dag is op de Kaasmarkt een toespraak van burgemeester F.H. van Kinschot. Moeder is geadviseerd om zwemles te nemen. Om zo haar verdriet te verwerken. Ze gaat, net als haar kinderen, naar De Overdekte. Ook in de zomer, want dan mag je daar zwemmen tegen gereduceerd tarief. Ze haalt haar diploma, aangemoedigd door haar kinderen vanaf de hoge tribune. Voor kaas en melk gaat Moeder naar Kieft, Nieuwlander- singel 30. Daar is ze soms aan de beurt voor een boorkaasje. Die zijn wat goedkoper vanwege kleine schimmelplekjes. Bij Haytema van 'De Friesche Winkel', Langestraat 107, haalt ze roomboter. Met een houten spaan wordt een klont in vetvrij papier gelegd. Daarna afgewogen en betaald. Na het goed doorlopen van de derde klas HBS wordt Bep toegelaten tot de Rijkskweekschool aan het Nassauplein. Vader gaat met Bep voor een mooie foto naar een echte studio, A. Ris van The Extreme Radio. Bep heeft haar geliefde donkerrode velours jurk aan. Bep fietst elke dag over de Kennemersingel door de Nassaulaan naar de Rijkskweekschool. In de pauze is ze vaak in het rosarium met de Wilhelminafontein. Speciaal voor de 'fijnen' (de christelijk georiënteerde leerlingen) zijn er lessen godsdienst van ds. Von Meyenfeldt. AMSTERDAM Moeder wil weg uit de Lyceumstraat, weg uit Alkmaar. Het verdriet vanwege het verlies van Ali is té groot. Vader wordt gevraagd te reageren op een vacature als hoofd van de Groen van Prinstererschool in Amsterdam. Vader krijgt de baan. In de zomer van 1939 verhuist het gezin Moene naar Jasonstraat 4 in Amsterdam. En op de Gereformeerde Kweekschool aan de Dintelstraat voelt Bep Moene zich snel vertrouwd. Alle afbeeldingen zijn uit familiebezit.

Oud Alkmaar | 2020 | | pagina 9