ZOEKTOCHT NAAR ROOFKUNST IN ALKMAARS STEDELIJK MUSEUM De Alkmaarsche badinrichting is aftands en chaverot 't Water is niet appetijtelijk, 't is een echte pierepot 't Zwemmen is er geen genoegen, je doet het heusch niet voor je lol Een ieder kreeg in 't goede Alkmaar van het ding zijn buikje vol. Netty Bleichrodt-Vegter Zeglis was onhygiënisch en uit de tijd. De Alkmaarsche Courant gaf dat mooi weer: dige baan met rondom tribunes, kantine en kleedgele genheden. Hij kreeg de bijnaam 'Het Kuipje'. De baan was gelegen op de plek waar later het trainingsveld van AZ zou komen. Tot 1940 heeft de wielerbaan gefunctio neerd. In 1941 werd het hout als stookhout verkocht9. De eerste twintig jaar van het sportpark overziend, mag gesteld worden dat het voor Alkmaar als sportstad een prima investering is gebleken. De grote tribune in het Sportpark zonder publiek. Ca. 1932. RAA FO 1005827. Onbekend. De grote tribune in het Sportpark met publiek. 1935 RAA FO 1005828. Onbekend. Besloten werd tot nieuwbouw van een buitenbad aan de Sportlaan en op 30 juni 1934 kon het Victoriebad in gebruik genomen worden. In de eerste drie maanden passeerden 41.211 mensen de kassa.8 De wielerwedstrijden op de grasbaan trokken duizenden toeschouwers. Maar racen op deze ondergrond was niet ideaal, het leek meer op veldrijden. Mede door succes sen van renners als Piet Moeskops en Arie van Vliet werd de NV Alkmaarsche Wielerbaan opgericht. Architect Schuurman uit Gouda ontwierp de baan en testte die zelf door er met een Indian-motor overheen te rijden. Rondetijd: 12 seconden! Op 5 augustus 1934 werd de baan aan de Sportlaan geopend. Het was een volwaar- NOTEN. 1. Wikipedia; het Nederlandsch Sportpark. 2.1898-1998 Alcmaria Victrix 100 jaar. 3. D. Minnema, Alkmaars drafmagazine 1994. 4. Notulen gemeenteraad Alkmaar donderdag 2 september 1920. 5. Notulen gemeenteraad Alkmaar donderdag 21 juli 1921. 6. Alkmaarders op de kaart 2016, Architect en idealist Jan Wils 1891-1972. 7. Notulen gemeenteraad Alkmaar donderdag 17 maart 1921. 8. H.Koolwijk,Van kanaalwater tot combibad Hoornsevaart. 9. J. van Baar, Hardfietsen om leverworsten, lamsbouten en vette premies, Ik was erbij deel 2, RAA/Alkmaarsche Courant 64 - OUDALKMAAR In 2010 kreeg ik vanuit het Stedelijk Museum Alkmaar het verzoek om in de museumcollectie onderzoek te doen naar de herkomst van de kunstwerken die vanaf 1933 in het bezit waren gekomen van het museum. Het ging om de vraag of er zich in de collectie voorwerpen bevonden, waarvan de herkomstgeschiedenis verwijst naar onvrijwillig bezitsverlies van de eigenaars als direct gevolg van het naziregime van 1933 tot aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. In dit herdenkingsjaar een terugblik op het onderzoek van toen. Misschien heeft u er wel eens iets over gelezen, over één van de grootste kunstroven uit de geschiedenis, vóór en tijdens de Tweede Wereldoorlog door de Duitsers. Mo gelijk heeft u ooit de film 'The Monuments Men' gezien, gebaseerd op een waar gebeurd verhaal.1 Een groep personen uit de kunstwereld krijgt van president Franklin Roosevelt de opdracht om kunstwerken uit de handen van de Duitsers te redden en terug te brengen naar hun oorspronkelijke eigenaars. Het lukte 'the Monuments Men' niet om alle kunstwerken uit de opslagplaatsen te red den. Daar waar de schuilplaatsen nog in handen waren van de Duitsers, werd de opgeslagen kunst meegenomen of in opdracht van Hitler in brand gestoken. Uit andere plaatsen werden de kunstwerken ook door de Russen geroofd. We mogen blij zijn dat die speciale Amerikaanse groep 'soldaten' zoveel kunst gered heeft (afb. 1). DE RESTITUTIEPROCEDURE IN NEDERLAND NA DE OORLOG De kunstwerken die na de oorlog door de geallieerden werden teruggevonden in Duitsland werden terugge stuurd naar Nederland en kwamen onder beheer van de Stichting Nederlands Kunstbezit, opgericht op 11 juni 1945. Er kwam een bureau in Den Haag, dat zich richtte op het verzamelen van informatie over ontvreemde kun stobjecten. Er kwam ook een bureau in Amsterdam, dat zich bezig hield met het opsporen en terughalen van de kunstwerken (afb. 2). Het werk had al snel succes. Op 26 oktober 1945 kwamen de eerste zesentwintig schilderijen op Schiphol aan en in de volgende jaren volgden nog duizenden kunstobjec ten. Maar van wie waren deze duizenden kunstwerken? OUDALKMAAR - 65

Oud Alkmaar | 2020 | | pagina 5