Ook circus Sarrasani kreeg vergunning hier zijn tent op te zetten De constructie maakte een veel modernere indruk dan het Olympisch Stadion maximumsnelheid van 14 km per uur. Daarop kwam prompt de vraag op: hoe dit te handhaven? Het bleek dat het Alkmaarse politiekorps in het bezit was van een chronometer en deze moest dan maar bij de handhaving gebruikt worden. Maar dan waren er meer chronometers nodig Eindconclusie: er kwamen geen nadere maatregelen.5 H.M. Koningin Wilhelmina, begeleid door kapitein Blauw en Prins Hendrik bij hun aankomst op het Sportpark. 1923. RAA FO 1010503. Van Leer. Op 21 september 1920 vond de opening van de nieu we tribune plaats en werd er een sportdag gehouden. Behalve voor sport verleende de gemeente als beheerder van het complex ook vergunningen voor andere activitei ten. In 1920 werd de Landbouwdag in september feeste- Ontwerp voor het decor van de 8-oktoberviering. Poort en tribune. 1923. RAA PR 1005373. Onbekend. lijk afgesloten met een groot vuurwerk op het sportpark. Ook circus Sarrasani kreeg een vergunning om hier zijn circustent op te zetten. De wagens met dieren en mate riaal trokken diepe sporen door de sportvelden, om nog maar niet te spreken van de achtergebleven uitwerp selen van de circusdieren en bezoekers. De voetballers waren er niet blij mee. Nog een voorbeeld van een andere activiteit op het sportpark was op 8 oktober 1923, toen werd gevierd dat Alkmaar 350 jaar eerder werd ontzet. Koningin Wilhel mina en prins Hendrik waren uitgenodigd het feest bij te wonen. Zij arriveerden per trein en na bezoeken aan het Victoriepark, stadhuis en Nassauplein (onthulling van de fontein) ging het naar het sportpark. Hier was een decor 62 - OUDALKMAAR opgebouwd met stadspoort en woonden zij een ridder- toernooi bij. ONTWERP NIEUWE TRIBUNE In Amsterdam werd het Nederlandsch Sportpark aan de Amstelveenseweg vervangen door een nieuw stadion in verband met de Olympische Spelen van 1928. Voor het ontwerp van dit Olympisch Stadion werd ar chitect en oud-Alkmaarder Jan Wils aangezocht. Na vol tooiing van dit prestigieuze project bereikte hem vanuit de Alkmaarse gemeenteraad het nederige verzoek een tribune voor het Alkmaarse sportpark te ontwerpen: 'Wij zijn er ons van bewust, dat de bescheiden omvang van De bouw van de tribune in het Sportpark RAA.FO 1005822. Onbekend. overdekte tribune van Europa werd. Vanuit de tribune hadden de toeschouwers vrij uitzicht op de sportvelden en de grasbaan. De constructie maakte een veel moder nere indruk dan het Olympisch Stadion. De bouwkosten bedroegen 60.250 gulden.6 In 1933 werd vervolgens de ingang vanaf de Nieuwpoortslaan verplaatst naar de Sportlaan (nu Koning Willem Alexanderlaan). Het sportpark gaf allure aan het gebied, waardoor ook andere sporten hier hun onderkomen zochten. Het begon met de aanleg van tennisbanen. In 1921 werd door de gemeenteraad besloten een complex tennisbanen naast het sportpark aan te leggen. De reden was dat de Edellieden met gevolg komen op het toernooiveld aan in het Sport park. 1923. Knipsel Wereld Post. RAA FO 1010506. Onbekend. het plan dit beroep niet wettigt, doch wij hebben eenige hoop dat u aan uw geboortestad deze dienst zoudt willen bewijzen die van u weinig arbeid zal vragen en voor ons van groote betekenis zal zijn'. De tribune werd gebouwd in 1929 en bleek een op zienbarend ontwerp, omdat het de eerste kolomvrije tennisbanen op het Nassauplein werden opgedoekt. Het voorstel werd met scepsis ontvangen. Raadslid Ringers constateerde dat er geen exploitatierekening, geen situatietekening en geen begroting was. Ook was niet duidelijk uit welk materiaal de ondergrond zou bestaan. De wethouder antwoordde dat voor de ondergrond geen basaltinetegels, maar cement zou worden gebruikt. Wat betreft de exploitatie: er hadden zich al zes clubs opge geven, wat 800 gulden per jaar zou opleveren. Genoeg voor een sluitende exploitatie. Daarop werd het voorstel alsnog aangenomen.7 ZWEMBAD EN WIELERBAAN Ook de zwemsport zou hier een onderkomen krijgen. Het zwembad in het Noordhollandsch Kanaal aan het OUDALKMAAR - 63

Oud Alkmaar | 2020 | | pagina 4