Gelukkig bleek uiteindelijk de gemeente Alkmaar bereid het terrein aan te kopen Het gemotoriseerde deel van het publiek vertrok na afloop van de races, schijnbaar verlangend zich net zo te gedragen als de wedstrijdrijders' NIEUW SPORTPARK G'MEENTELVK sportpark 'De Krocht' werd gepacht voor 25 gulden per jaar. Legen darisch was het verloop van de wedstrijd Alcmaria Victrix - Ajax 2 in het seizoen 1903/1904. Alcmaria kwam daarbij met 9-0 voor te staan. Dit zinde de Amsterdammers niet en zij schoten de ene na de andere wedstrijdbal over de gevangenismuur. Wegens gebrek aan ballen moest vervolgens de wedstrijd worden gestaakt. In 1905 verhuisde Alcmaria naar een terrein naast de Zandersloot. Notaris Gouverne had daar een boerderij met landerijen overgenomen en verhuurde een stuk grond aan Alcmaria. Toegang tot het veld werd verkregen via een bruggetje over de Zandersloot. De jeugd ge en Zandersloot. Hier werd een grasbaan van 500 meter lengte aangelegd rond het voetbalveld van Alcmaria Victrix. De eerste draverij over 800 meter vond hier plaats op Hemelvaartsdag 1914. De eerste langebaan- draverij volgde op tweede pinksterdag. Omdat de pikeurs de tel van het aantal ronden door de korte baan nogal eens kwijtraakten, luidde men bij het ingaan van de laatste ronde een bel en hees men een rode mand aan de finishpaal. In 1918 werd de grond waarop voetbal en draverijen plaatsvonden te koop gezet. De Kennemer Sportclub Harddraverij in het Sportpark. Ca. 1925. C. van der Werf RAA FO 1005831. bruikte de langs de Zandersloot staande knotwilgen als tribuneplaats.2 De paardensport werd vanuit Bergen geïmporteerd. In 1899 was daar op initiatief van burgemeester Van Reenen een renbaan ingericht en de draverijen werden geor ganiseerd door de 'Kennemer Sportclub'. De grasbaan kreeg uiteindelijk een lengte van 1000 meter. Het aantal bezoekers liep in de duizenden. De bezoekers van buiten kwamen deels met de trein naar Alkmaar. Na een lunch in hotel De Toelast ging het vervolgens met klaarstaand vervoer naar Bergen. De ligging van de renbaan is nog te herkennen aan het wegpatroon rond de hertenkamp. Na sluiting van de baan in 1910 lukte het de Sportclub in 1914 een terrein te pachten tussen Nieuwpoortslaan wilde de gevraagde 20.000 gulden niet betalen. Gelukkig bleek uiteindelijk de gemeente Alkmaar bereid het terrein aan te kopen, waardoor de draverijen en het voetbal gered waren. In 1919 nam de gemeenteraad het besluit een nieuw sportpark op deze plek aan te leggen. De overweging dat dit goed zou zijn voor het aanzien van 60 - OUDALKMAAR Alkmaar speelde bij dit besluit een grote rol. Er volg de een openbare aanbesteding voor de bouw van een tribune met kleedlokalen. Tevens kon men inschrijven op de bediening van het buffet en op de beweiding van de velden. In die tijd dus gewoon schapenkeutels in plaats van kunstmest of rubberkorrels.3 Het sportpark behelsde de aanleg van drie voetbalvel den. Eromheen kwam een grasbaan van 680 meter lengte. Het geheel werd op Hemelvaartsdag, 13 mei 1920, in gebruik genomen. Twee velden werden gehuurd door Alcmaria Victrix en tot 1928 één veld door de voetbalver eniging Rood Wit. Motorwedstrijd in het Sportpark. 1921. RAA FO1005818. Onbekend. Er kwamen twee ingangen: één aan de Zandersloot en de andere aan de Nieuwpoortslaan. De winkeliers waren niet blij met dit besluit en vroegen om een enkele ingang vanaf de Nieuwpoortslaan. Meer klandizie zal bij dit verzoek een rol gespeeld hebben. Vanuit het oogpunt van veiligheid besloot de gemeenteraad echter niet aan dit verzoek te voldoen.4 Een ander punt was de verkeerssituatie na afloop van de ook op de grasbaan gehouden motorraces. Het gemotoriseerde deel van het publiek vertrok na afloop van de races, schijnbaar verlangend zich net zo te gedragen als de wedstrijdrijders, met vaak te hoge snelheid. Dit leverde verhitte discussies op in de gemeenteraad. Men pleitte voor het invoeren van een Situatieschets gemeentelijk Sportpark met rechts Nieuw poortslaan, onder de Langelaan (Regulierslaan) en links de Zandersweg. 1920. RAA PR 1005641. Onbekend. ÓQHJVU, OUDALKMAAR - 61

Oud Alkmaar | 2020 | | pagina 3