VAN DE WERKGROEP PREADVIES AGENDA iets buitengewoons nodig was. Zijn maximale bestuursperiode, 3 x 3 jaar, zit er op. Hij verlaat het bestuur, maar hij blijft actief in de Puienprijscommissie, de Werkgroep Preadvies en in de nieuwe Werk groep Ruimte. Als erelid treedt Feyko toe tot de commissie die jaarlijks het bestuur adviseert over de toekenning van de Oud Alkmaar Prijs. Anneke Goddijn: het meest lyrische bestuurslid neemt afscheid De afgelopen vier jaren heeft Anneke Goddijn zich meer dan verdienstelijk gemaakt als secretaris van het bestuur van de Historische Vereniging Alkmaar. Dat zo'n creatief mens ook zó accuraat kan werken als secretaris, is opmerkelijk en fantastisch. Daarnaast is zij met name actief geweest in de HVA-werkgroep 'Kunst en geschie denis' en dan specifiek met de campagne 'Tante Truus is hier!'. Anneke Goddijn is een van de zes dichters die het Alkmaars Dichters- gilde vormen. Het hoeft geen betoog dat hier haar hart ligt, en als u via de website van de Historische Vereniging Alkmaar de livestream van de ALV terugkijkt, zult u haar het gedicht 'Monument' zien voordra gen (vanaf de 33e minuut). De gehele Algemene Ledenverga dering én de drie video-items over Harry de Raad, Feyko Alkema en Anneke Goddijn kunt u terugzien op onze website. Een herbestemming van de St. Josephkerk, Nassaulaan 2 is alleen maar toe te juichen. Fantastisch dat het gebouw in grote lijnen te bewonderen blijft op die plek. Er is wel wat spanning tussen de neogo tische raampartijen en de recht hoekige raampartijen op de bega ne grond. Wellicht dat de nieuwe vensters nog minimalistischer in de bestaande muren geplaatst kunnen worden. Wij onderschrijven het standpunt van de Welstands- en Monumentencommissie, dat de detaillering van de nieuwe kozijnen op begane vloer te grof is. De ove rige ingrepen zijn eigentijds maar subtiel. De hoge hagen geven ons inziens op een natuurlijke inge togen wijze een afscheiding aan de appartementen op de begane grond. De huidige erfafscheiding is niet de oorspronkelijke, de gemet selde pilasters waren hoger. Hagen passen goed bij het karakter van de Nassaulaan. Voor diverse panden in Alkmaar worden plannen ontwikkeld om boven winkels woningen te bou wen. In zijn algemeenheid is de commissie een voorstander van meer woningen in de binnenstad. Goed voor de sfeer, sociale controle en levendigheid in de stad. Maar wij vragen ook aandacht voor het straatbeeld. Het pand Boterstraat 15 wordt volgens de plannen uitgebouwd en opgehoogd met een extra verdieping. De boven woning krijgt drie bouwlagen. De bovenste krijgt een zadeldak achter een klokgevel. Aan de achterzij de gaat het gebouw over in een L-vormig appartementencomplex van vier lagen met plat dak en een aangebouwd trappenhuis naar de appartementen. De winkelpui wordt gewijzigd: aan de linkerzij de komt een nieuwe entree naar een doorgang tot het trappenhuis. Evenwel komt er wel een grote schaalsprong in een smalle straat. De dakkapellen in het zijdakvlak zouden minimaal 150 cm achter de bovenzijde van de hoekkeper moeten blijven. Voor de Gedempte Nieuwesloot 67-69 in Alkmaar zijn plannen ontwikkeld om drie appartemen ten op de bovenverdiepingen van het beeldbepalende pand (67) en het naastliggende pand over twee bouwlagen. De bovenste gevels blijven ongewijzigd. De bestaan de symmetrische winkelpui van nummer 67 moet worden gewij zigd voor het plaatsen van een extra deur naar de bovenwoningen. In eerste instantie wordt een plan ingediend voor een centrale ingang met een smal venster tussen de winkeldeur en de voordeur van de woningen. Met een verwijzing naar een foto van vroeger adviseerden wij de deur naar de bovenetages aan de ene zijde te plaatsen en de 86 - OUDALKMAAR deur naar de winkel aan de andere zijde. En in het midden een etala ge. Dit advies wordt bestudeerd. Wij pleiten ten slotte voor een meer subtiele vorm van reclame: als de hoogte en de breedte van het reclamebord wordt verkleind, dan wordt het metselwerk onder de dorpel van de verdiepingsko zijnen meer zichtbaar. Ook de bo venkanten van de fraaie (thans grijs geschilderde) penanten komen dan beter tot hun recht. Aan het Ritsevoort 52 en 54 wor den woningen gesplitst: van twee woningen naar vier woningen. De bouwmassa en de voorgevels aan de straat wijzigen niet, behoudens twee dakvensters in de gebroken kap op de zolderverdieping. Wij vonden dat een aantasting van het gevelbeeld en hebben gepleit voor het aanbrengen van dak pannen en het terugplaatsen van de dakkapellen. De vereniging werd in 1925 opgericht. Zij heeft tot doel het beschermen en voor het nageslacht bewaren van de historische schoonheid van Alkmaar en omgeving en het aanmoedigen van de studie van de plaatselijke geschiedenis. Dit doet zij o.a. door het geven van welstandsadviezen, het organiseren van stadswandelingen, excursies en lezingen en het uitgeven van Oud Alkmaar. Jaarlijks wordt de Oud Alkmaarprijs en tweejaarlijks de Puienprijs uitgereikt. Postadres van de vereniging is Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar. Ook via internet is de vereniging bereikbaar: info@hvalkmaar.nl of www.hvalkmaar.nl. WANDELINGEN 2021 Er zijn plannen genoeg, maar of de HVA-gidsen volgend jaar die plannen kunnen uitvoeren is nog lang niet zeker. We houden u op de hoogte via ons tijdschrift Oud Alkmaar, onze Nieuwsbrief en de plaatselijke pers. OPEN HUIS Helaas kunnen we u nog niet ont vangen op ons kantoor aan de Nas saulaan 43. Mocht u ons toch iets willen vragen of vertellen, dan kunt u een mail te sturen naar posthva@ gmail.nl. LEZINGEN De corona-maatregelen maken het nog niet mogelijk lezingen in te plannen. We houden de belangstellenden op de hoogte via onze Nieuwsbrief en website hvalkmaar.nl. Het bestuur van de vereniging is als volgt samengesteld: Carol Korringa, voorzitter, Henk de Kruik, secretaris, Lucas Zimmerman, penningmeester, Netty Bleichrodt-Vegter, Klaas te Bos, Joost Cox, Rob Marijn, Jos Stroomer en Rob de Vries, leden. De prijs van het lidmaatschap bedraagt €25 per jaar. Rekeningnummer NL62INGB0000600401 t.n.v. Historische Vereniging Alkmaar. Vragen over lidmaatschap: 072 - 792 07 83 OUDALKMAAR

Oud Alkmaar | 2020 | | pagina 16