<1 m£JR 7Zr* W-rm it£. ti/ztr:, èJ $*^4 m :A(y.gfin" :y,, 4 Dagboek, 27 juni /945 Dagboek 20 juni /945 V fóutJ 4/ M Êf .M/v A Dispuut Gemma tijdens een bezoek aan Bussum in 1942. Foto uit een album van het dispuut. Het oorspronkelijke bijschrift luidde: 'afscheid met fles (leeg)'. Mien is de vrouw met de jas over de arm, links van haar Hannie Schaft. Collectie Stadsarchief Amsterdam. In dezelfde brief beschrijft Mien ook de gebeurtenissen in Alkmaar op 5 mei, de dag van de capitulatie van de Duitse troepen. Het werd voor haar een buitengewoon enerverende dag: (Brief V-Cjn Mien aan nichtiHajn, /4 mei /945 En toen, opeens, was daar om half tien de vlag van het politiebureau. En dat feit, gevoegd bij de steeds herhaalde zenderberichten was onmiskenbaar: vijf minuten later was het een vlaggen, oranje- en hospartij, waar je van achter over sloeg, geweldig leuk. Doodjammer, dat ik eruit moest naar Uitgeest, ik had nog een beetje hoop gehad dat ik thuis zou kunnen blijven, maar die vlieger ging niet op. En dus reed ik onder de vaderlandse klanken van ons Waag- carillon en het geronk van de Tommy-escadrilles, die de meest fraaie stunts uitvoerden, de Victoriestad uit, in de hoop een massa feestvreugde in de dorpen te zullen zien. Maar die rit heeft me nog eens de stuipen op het lijf gejaagd.Tot halverwege Heiloo ging alles eminent: de durpse vreugde was overal te zien, maar langzamerhand verdwenen alle vlaggen en vanaf Limmen staarden de mensen met open monden naar mijn uitbundige nationale cocardes. En toen ik eenmaal gearriveerd was, kreeg ik direct te horen, dat ik de spullen af moest doen, omdat ze er in Uitgeest op schoten en daar de vorige avond wilde strijd met handgranaten gevoerd hadden. Maar terug begon halverwege Heiloo toch weer de victorie en in onze goeie oude stad beierden alle klokken en vlagden zelfs de torens en het stadhuis, ja toen was het wel onweerlegbaar!12 HET LEVEN GAAT DOOR Toen na de bevrijding het dagelijkse leven weer werd opgepakt, ergerde Mien zich aan het gekibbel en geklaag dat weer overal te horen was. Zelf besefte ze dat dit de weerslag was van de bevrijdingsroes waarin ze een tijd lang leefde. Al snel na de bevrijding verdween de voedselschaarste. Opgetogen beschreef Mien het op 17 mei verkrijgbare weekrantsoen in haar dagboek: met zijn drieën kregen wij de 17e mei: 3 repen chocola, 375 gram Engelse margarine, 50 gram thee, een blik Vreima Sausage en 1 pak Canadian Eggpowder (alweer een doux souvenir!). Gesmuld hebben we van al dat heerlijks! We hadden altijd gerekend op hulp in graan, in aardappe len, maar nooit op maar zo direct iets kostelijks als iedere week een reep, kostelijk vlees in blik en de echte koffie, waarvan we vorige week 40 gram kregen.13 Mien genoot ervan weer Engelstalige films te kunnen zien in de bioscoop. Na 1940 werden er alleen Duitse films vertoond, met veel oorlogspropaganda eromheen. Mien wilde ze niet zien. Haar eerste poging om weer naar de film te gaan, mislukte trouwens. Ze had gehoord dat in het Oranjehotel in Bergen films werden vertoond. Op 20 mei, eerste pinksterdag, fietste ze met een vriendin naar Bergen. Het dorp was toen nog niet vrij toegankelijk, maar met hulp van hun B.S.-armbanden en verhalen over doktersvisites, mochten ze door. Maar er was die avond geen film! Er was ook nog een ander beletsel: Het bleek trouwens later een film van de Canadezen te zijn, waar je alleen met een Canadian in mocht, maar dat er inkomen hadden we er wel op gewaagd; als er plaats was, lieten ze de gewone burgers ook wel door. Later bleek er hier in de Harmonie ook een film te zijn, af en toe, waar je alleen met een Canadees heen kon, maar in de eerste plaats had ik niet een dergelijke vriend en in de tweede zou ik me toch een beetje opgelaten gevoeld hebben om daar zo open en bloot met zo'n knul te zitten. Ik ben en blijf nu eenmaal een stijve hark op dat punt.14 f- /AO mJjf Ter gelegenheid van Nieuwjaar 1943 kreeg Mien een briefkaart van Jo (Hannie) Schaft. Hannie schrijft over haar studie en bezoek aan andere studenten. Ze noemt ook 'andere in Amsterdam te verrichten bezighe den'. Verzetswerk? Al snel kwam het door de oorlog uitgedunde dispuut ook weer bijeen en werden er weer activiteiten gepland. In september 1945 ging het dispuut een weekje op vakantie naar Schoorl. Van allerlei plannen van Mien en vriendin nen om naar het buitenland te gaan (Indië, Australië, Engeland, Amerika, Zwitserland) kwam niets terecht. Mien besloot uiteindelijk dat het handiger was om eerst haar studie af te maken. Ze studeerde af in 1947. Daarna werkte ze als juriste bij onder meer de Raad voor Rechts herstel en de Algemene Werkgeversvereniging Neder land (AWVN). Mien woonde vanaf 1946 in Amsterdam. Ze is altijd ongehuwd gebleven en overleed in 2008. Miens oorlogsdagboek eindigt met aantekeningen van 12 juli 1945. Ze vertelt dat ze haar 'krantenachterstand' heeft ingehaald. De tijdschriften moeten nog: daar staat veel in en ze leest alles, 'tot de advertenties over stalen bouten toe!'. De reden dat ze alles wil lezen doet ze uit de doeken in de veelzeggende laatste zin van het dagboek: 'Het is immers zo'n glorie nu vrije kranten te kunnen lezen!' Illustraties (tenzij anders vermeld, komen de afbeeldingen uit het familiearchief) NOTEN 1. Regionaal Archief Alkmaar, archief familie Hekket, inv.nr. 6, dagboek Mien Hekket 1944-1945,11 mei 1945. De spelling van de citaten is gemoderniseerd. 2. Dagboek, 27 augustus 1944. 3. Andere dagboeken van Mien bevinden zich in het Amster damse Stadsarchief, archief W.L. (Mien) Hekket, inv.nrs. 3-7. Ze zijn bijgehouden over de jaren 1952-1956. 4. Het Regionaal Archief bezit geen andere oorlogsdagboeken van vrouwen uit Alkmaar en omgeving. Ook bij het NIOD zijn er geen Alkmaarse dagboeken aanwezig. Daarentegen wel van vrouwen uit de omgeving van Alkmaar, zo bijvoorbeeld het dagboek van A. Vries-Bouwes uit Heiloo over de periode 1939-1945 en het dagboek van mevr. N. Meurs uit Heerhugo- waard over de periode 1941-1946. 6. Mien's vader. 9. Archief familie Hekket, inv.nr. 4. 10.De andere omgekomen dispuutleden waren, in de volgorde waarin Mien ze noemt: Phine Kits van Heyningen, Sonja Frenk, Dora Korijn en Lies Dammers. 11. Archief familie Hekket, inv.nr. 4. 80 - OUDALKMAAR OUDALKMAAR - 81

Oud Alkmaar | 2020 | | pagina 13