HET OORLOGS DAGBOEK VAN MIEN HEKKET Harry de Raad en Roxanne Borgman mei /945 Vrij na vijfjaren, je kon het niet geloven, kunt het ook nu nog niet af en toe, hoewel het aan de andere kant weer niet in te denken lijkt dat ze vijf hele jaren weggeweest zijn die vlaggen, die kostelijke Hollandse vlaggen, die vreugde, dat Oranje, dat overweldigende ongekende enthousi asme, die muziek, die echte, echte vaderlandse liedjes, de beierende klokken, het Waagcarillon. Vrijheid, iets wat je nu, na precies een week vaak al haast als gewoon aanvaardt, maar wat je toch ook soms plotseling bestormt als iets groots en hevigs, iets wat je nog steeds niet geloven durft.1 Vreugde bij de intocht van de Canadezen in Alkmaar op 8 mei 1945. Foto: P.J. Bosman. Collectie Regionaal Archief. HET DAGBOEK Het citaat hiernaast komt uit het dagboek dat de toen 23-jarige Alkmaarse Wilhelmina Louisa (Mien) Hekket heeft bijgehouden van 27 augustus 1944 tot en met 12 juli 1945. Het dagboek is bijzonder goed geschreven. Mien had een uitstekend taalgevoel en dito vlotte pen. In haar levendige beschrijvingen weet ze steeds de kern te raken van de gebeurtenissen waar ze deelgenoot van was. Het dagboek, bijgehouden in een dik schoolschrift, telt over 1944 slechts enkele aantekeningen. Pas vanaf 11 mei 1945 werd het door Mien regelmatig bijgehouden. Haar motivatie was 'dingen op te schrijven waarvan ik weet dat ik er later nog eens iets over zou willen weten.'2 Daar kwam gaandeweg de behoefte bij om de belangrijke gebeurtenissen tussen Dolle Dinsdag (5 september 1944) en de bevrijding vast te leggen. In het dagboek wisselen terugblikken van Mien en beschrijvingen van actuele gebeurtenissen elkaar af. Aan het eind - het schrift telt 160 pagina's en is helemaal volgeschreven - was Mien met haar terugblik gevorderd tot het voorjaar van 1945. Helaas ontbreekt het opvolgende dagboek.3 Gelukkig 76 - OUDALKMAAR De eerste bladzijde van het dagboek. Pasfoto van Mien, ca. 1940. kunnen we de lacune opvullen met enkele in het familiearchief bewaard gebleven brieven waarin Mien de gebeurtenissen in Alkmaar in de eerste meidagen beschrijft. Het dagboek van Mien is waarschijnlijk het enige door een Alkmaarse vrouw geschreven oorlogsdagboek dat bewaard gebleven is.4 MIEN HEKKET Mien Hekket werd op 17 augustus 1921 in Alkmaar geboren. Zij was het enig kind van Adolf Hekket, een Alkmaarse fabrikant van verpakkingspapier, en diens echtgenote Elizabeth Catharina Schermerts. De papierfa briek heeft bestaan tot begin jaren zeventig en stond op de hoek Kanaalkade-Pieterstraat. Mien bezocht het Murmellius Gymnasium en studeerde vanaf 1939 rechten in Amsterdam. Tijdens de oorlog woonde ze bij haar ouders in Alkmaar aan de Kennemer- straatweg 109 (nu 111). DE LAATSTE OORLOGSWINTER Mien kijkt in haar dagboek terug naar de gebeurtenissen in de laatste maanden van de oorlog, vanaf Dolle Dins dag, 5 september 1944. Even leek het alsof de bevrijding aanstaande was. Maar het bleek een loos gerucht en een lange zware winter vol ontberingen volgde. Eind oktober was er geen gas en elektriciteit meer en werden de voedselrantsoenen steeds kariger. Vanuit hun huis aan de Kennemerstraatweg zag de familie Hekket eindeloze stromen hongerige bewoners uit de grote steden lopend en op de fiets langskomen, op zoek naar voedsel. Mien had veel medelijden met de 'trekkers': Dagboek, /945 Die eerste fietsers dijden uit tot een stróóm fietsers binnen een week, Haarlem, Den Haag, Rotterdam, Amsterdam, overal kwamen ze vandaan. En dat bleef niet alleen steeds doorgaan, langzamerhand kwamen de lopers, met handkarren eerst, daar waren veel zwarthandelaren bij, later ook met eigengemaakte vehikels (die ook veel achter fietsen hingen) met kinderwagens (de Scheveningse vissersvrouwen), met kruiwagens, met alles wat maar iets vervoeren kon. Hele gezinnen soms, later, na de razzia's meestal alleen vrouwen, kinderen en oudere mannen. Die honger hadden, die niets mee hadden en die op de bonnefooi moesten zien te leven op die tochten die soms OUDALKMAAR -

Oud Alkmaar | 2020 | | pagina 11