Wie bepaald geen vreugde aan de bevrijding beleefden waren de honderden Alkmaarders die vanaf 8 mei soms met veel gewapend vertoon, werden gearresteerd. 12 mei 1945. De begrafenis van J. Baas en J. Smit die op 6 mei door Duitse militai ren werden omgebracht. Bosman, P.J. collectie Regionaal Archief Alkmaar FO 1300184. zijn armband met de tekst 'Oranje' die de BS'ers droegen. Mogelijk werkte het BS-uniform als de bekende rode lap op de Duitsers. Volgens de getuigenis van hun comman dant waren zij niet bewapend, maar waren zij mogelijk wel uitgerust met een handgranaat. Later op de avond passeerde een Duitse patrouille van zes man de ingang van het Waaggebouw, waar enkele tientallen BS'ers wa ren ondergebracht. Voor de ingang stonden twee onbe wapende schildwachten, hoewel zij achter de deur wel een automatisch geweer hadden staan. De Duitsers voer den een gevangene mee, spraken de schildwachten aan en eisten dat zij hun handen in de lucht zouden steken. Zij deden dat en op dat moment vluchtte de arrestant, die vervolgens werd beschoten, maar wel ontkwam. Een van de schildwachten rende naar binnen en nam het wa pen achter de deur mee. De ander, P. Sijm, vluchtte even eens naar binnen en stormde naar de kelder. Er werd op hem geschoten, waarbij hij zwaargewond raakte. De in het Waaggebouw gelegerde BS'ers openden daarop het vuur op de Duitse militairen. Die kozen het hazenpad nadat zij nog handgranaten richting het Waaggebouw hadden gegooid.5 De overwinningsroes van de BS, de frustraties en de angst onder Duitse militairen, alsmede het machtsvacuüm tussen de capitulatie van 4/5 mei en de aankomst van de geallieerden enkele dagen later bleek een levensgevaarlijke cocktail die in tal van plaatsen tot ontploffing kwam, waaronder ook in Alkmaar. 4 - OUDALKMAAR ONZEKERHEID OVER DE WEGGEVOERDEN De vreugde van de bevrijding werd lang niet door ieder een beleefd. Er was bij een aantal families onzekerheid of hun weggevoerde echtgenoten of zonen, die waren ingezet in het kader van de Arbeitseinsatz en in Duits land werkten, het wel hadden overleefd en zouden terug keren. Pas op 2 juni keerde de eerste trein met tewerk- gestelden terug in Alkmaar. Die onzekerheid bestond al helemaal als het ging om het lot van weggevoerde jood se stadgenoten en verzetsmensen. Gaandeweg kwam het lot van de joodse ingezetenen aan het licht en drong de rauwe werkelijkheid door dat van de 213 weggevoerde joodse inwoners er liefst 150 waren omgebracht. De Stolpersteine, ook wel struikelstenen genoemd, die de laatste jaren zijn aangebracht op de stoepen voor de hui zen van de weggevoerde en omgebrachte stadgenoten, getuigen op aangrijpende wijze van hun vreselijk lot. Ook op weggevoerde verzetsmensen, zoals Nicolaas Bruin en Wubbo Bruinvis, werd na de bevrijding vergeefs gewacht. MASSA-ARRESTATIES Wie bepaald geen vreugde aan de bevrijding beleefden waren de honderden Alkmaarders die vanaf 8 mei, soms met veel gewapend vertoon, werden gearresteerd. Het ging dan om vermeende landverraders, zoals leden van de NSB, maar ook om vrouwen die het hadden aange legd met Duitse militairen. In een aantal gevallen werden die vrouwen dubbel gestraft, want zij werden niet alleen geïnterneerd, maar ook vooraf publiekelijk kaalgescho ren. Dit verschijnsel, een vorm van volksgericht, deed zich voor in het hele land en was pure wraakneming van mannen. Zij werden onder meer 'moffenhoeren' genoemd, maar vaak ging het om vrouwen die verliefd waren geworden op Duitse leeftijdgenoten, nationaal- socialist waren of gewoon genoten van hun aandacht en attenties.7 De latere presentator Sonja Barend, die vanaf 1942 bij haar grootouders in de Lindenlaan woonde, herinnerde zich als vijfjarige daarvan: 'De mensen dansten in de straten, iedereen was blij en gelukkig, behalve een van mijn vriendinnetjes, met wie ik van oma allang niet meer mocht spelen. Zij en haar kaalgeknipte vader en moeder werden in optocht door de straat geduwd. Ze waren fout geweest, zei oma, NSB'ers. Ik stond op de stoep te kijken naar de joelende mensen. Ze zag mij staan. Ik vond het zielig en stak aarzelend mijn hand op.'8 Het illegale blad De Vrije Pers kwam op 9 mei met een extra uitgave, waarin het in een artikel onder de kop 'Ongehoorde schanddaden in Alkmaar (Van Alkmaar begint de Victorie??????)' het kaalscheren van deze vrouwen fel bekritiseerde. Een schandaal, zo noemde het blad deze praktijken. Het andere illegale blad, de linkse De Vrije Alkmaarder had er blijkbaar minder moeite mee en deed er het zwijgen toe. Overigens, ook leden van de BS schoren driftig mee.3 Gearresteerde 'foute' elementen werden na in eerste instantie afgevoerd te zijn naar het politiebureau ver volgens ondergebracht in paviljoens van Duin en Bosch Twee zogenoemde 'moffenmeiden' worden kaalgeschoren. Het voormalige illegale blad De Vrije Pers protesteerde daar heftig tegen. Bosman, P.J. collectie Regionaal Archief Alkmaar FO 1300130. Arrestatie van een Duitsgezinde door de BS. Op de achter grond het Murmellius Gymnasium. Onbekend collectie Regionaal Archief Alkmaar FO 1006354. OUDALKMAAR - 5

Oud Alkmaar | 2020 | | pagina 4