0 4 'woont hier 'brdULetjei?' jJp-oo7rstr.aatSp-ortaJl.hool Huilman ^T"hereoi/assihool /946 minddelste rij vierde van links Tiny Pieterse 5 jaar ook de beide meisjes Overtoom en de meisjes Groenland SPOORSTRAATWINKELS EN -ONDERNEMINGEN jJp-oorstraat fosm Hartigh TURREF IN DE LURREF Op 11 november was het Sint-Maarten en mocht je als kind met een lampion langs de huizen om te zingen en een snoepje te halen. Dat ging in een zak die je moeder had gemaakt en om je hals hing. Na een paar uur kwam je dan thuis met een zak vol lekkers. Met een groepje vriendjes en vriendinnetjes liepen we langs de huizen. We wisten precies waar je het meeste kreeg. Daar zon gen we de mooiste liedjes: 'Sinte, Sinte Maarten, turref in de lurref in de maneschijn'. Maar als iemand de deur niet opendeed dan zongen we 'Hier woont een kikkerbil die niks geven wil!' Zo liepen we langs de slagers Eeken, Schimmel en Appel, waar we plakjes worst kregen en uiteraard gelijk opsmik kelden. Bij slagerij Appel was de vrouw van de slager ziek, ze lag boven in bed voor het raam. Als kinderen keken wij naar haar, we vonden het erg zielig. De slager zelf was een gezette man met een grote ronde buik. Zijn zoon was uitbener en werkte voor slagerij Metselaar van de Limmerhoek. Het uitgebeende vlees werd meegenomen naar de zaak van zijn vader en daar opgehangen. Zo hing de hele zaak vol met vlees zonder dat slager Appel daar voor had gewerkt! Slager Schimmel maakte de heerlijk ste paardenworst. De worst van die dag die nog niet was verkocht brachten ze naar het slachthuis. Die kon je daar 's avonds vast wat goedkoper kopen. Dan ging het langs de bakkers Overtoom, Nauta en de Ruiter; kregen we lekkere moppies! We kwamen bij de kruideniers: Butter en 'de fluitende kruidenier' Cor Mooy. Cor vertelt: 'Er was een klant van slager Appel die de bijnaam 'brilletje' had. Als jochie moest ik voor de slager iets wegbrengen naar een klant in de Stuartstraat'. Nietsvermoedend belde ik aan en vroeg: 'Woont hier brilletje?' Iedereen kwaad op Cor. Voor al de slager die scheldend achter hem aanrende. Maar hij haalde hem niet in. Zijn buik was te dik! We gingen ook langs bij melkvrouwtje Zuurbier. Ze had een zoon die rails had aangelegd in de steeg voor zijn DAF. Als hij thuis kwam schoof hij zijn auto met rails en al de schuur in. Geen parkeerproblemen! Natuurlijk ook langs het curiositeitenwinkeltje van mijn tante Cor en oom Arie Dekker. Zij hadden zelf geen kinderen en vonden het leuk om wat meer snoepjes te geven dan de anderen. Bijzonder was ook kapper Sareiko en die andere kapsa lons met die keurige mensen in heel mooie kleding, Voorthuizen, Schmidt en Vink. Langs drogist Van de Pa- vert, die met zijn vrouw en twee jongens aan de overkant woonde. Het gezin kwam uit Amsterdam en het winkel tje stonk altijd naar petroleum. Mevrouw Van de Pavert was verpleegkundige en wist van veel ziektes wel iets af. Dus als je iets mankeerde, ging je naar de drogist en 24 - OUDALKMAAR werd je verder geholpen door mevrouw. Niet langs Tuut Tolsma, de wijkagent, waar we allemaal bang voor waren en waar we dus niet aanbelden. Tenslotte langs Paleari, de lampenzaak op de hoek van de Snaarmanslaan en Spoorstraat. Boven de winkel was een erkertje en daar zat moeder Paleari altijd te breien, terwijl ze de hele buurt in de gaten hield. Als we kattenkwaad uithaalden, keek er altijd wel iemand of moeder Paleari het zag! 'Buurtpre ventie' zou je tegenwoordig zeggen! TOT SLOT Het waren gezellige bijeenkomsten met deze senioren van de Spoorbuurt, met nog veel meer verhalen, foto's en tekeningen. Misschien zit er nog een vervolg in. De heer Rooker is enige tijd geleden helaas overleden. NOOT 1. Foto's zijn deels uit privécollecties en deels van het Regionaal Archief Alkmaar. Alleen al in de Spoorstraat waren er dus veel winkels, zo ongeveer tot de jaren 70. De onderstaande lijst is waarschijnlijk niet compleet, maar de gesprekken met de 'winkeltjesgroep' leverden het volgende op: 1. Antiek: Van Bekkum en Van Dok 2. Automaterialen: Vink 3. Bakkerijen: Nauta, later Elzinga, Overtoom, later Heinis, Banketbakkerij De Ruiter, later Smit 4. Begrafenisondernemer: Stadegaard 5. Biljartfabriek: Bruin 6. Café: Engel de Zeeuw (zat altijd achter het raam, terwijl zijn zoon al het werk deed) 7. Comestibles: Scheepmaker 8. Darmenbedrijf (onderdeel van het Slachthuis): Schagen 9. Drogisterij: Van de Pavert 10. Elektricien: Paleari en Bottemanne 11. Grammofoons-Platen-Instrumenten: Dekker 12. Groentezaken: Den Hartigh (Rooker) en Verberne 13. Heilgymnastiek: mevrouw Van de Sluis 14. Huisschilder: Bakkum 15. Kapsalons: Sareiko, Vink, Schmidt, Voorthuizen 16. Koffiebranderij: Cevat 17. Kolenhandel: Schaap 18. Koperwinkel: Muller 19. Kruideniers: Mooy en Butter 20. Kunstschilders: Jaap Tol, Bruin 21. Levensmiddelen: Grossierderij Bruin 22. Melkboer: Zuurbier 23. Naaimachines: Postma 24. Reisbureau: Koning 25. Sigarenzaken: Bijwaard, Kaandorp later Robert, de Munk 26. Slagerijen: Appel, Eeken en Schimmel 27. Sleutelmakerij: Van de Molen (met een grote sleutel aan de gevel) 28. Sportschool voor judo, karate, jiu jitsu: Kuilboer 29. Tapijten en gordijnen: Poeze 30. Uitgeverij De Alk OUDALKMAAR - 25

Oud Alkmaar | 2020 | | pagina 14