De complete stedelijke elite gaf acte de présence. ze vormen in nog een ander opzicht een bijzonder tijdsdocument. Willem vervulde zijn functie in periode van groeiende politieke en maatschappelijke onrust. Het ceremonieel waarmee Alkmaar de prins ontving verminderde in de loop der jaren, tot het zich uiteindelijk beperkte tot wat nog net beleefd was. Subtieler dan de gebeurtenissen uit de 'grote' geschiedenis' laat de petite histoire zien hoe het bergafwaarts ging met Willems populariteit en de verhouding tussen de bestuurders in de Hollandse steden en het stadhouderlijk hof in Den Haag. In de latere jaren van zijn bewind maakte een derde partij haar entree op het toneel, de beweging van democratisch gezinde burgers of 'patriotten'. Met hun eisen voor politieke rechten lieten zij ook in Alkmaar luidruchtig van zich horen.3 Het bewind van Willem V eindigde tenslotte als een koningsdrama, met de inval van de Franse revolutionaire troepen, de vlucht van de stadhouderlijke familie naar Engeland en de ineen storting van de oude Republiek. MEDIASLACHTOFFER De prins heeft als de laatste, zwakke stadhouder geen goede pers gekregen. Dat geldt ook voor zijn kordate echtgenote prinses Wilhelmina van Pruisen, uit de schoolboekjes bekend vanwege haar aanhouding in 1787 aan de Goejanverwellesluis bij Schoonhoven door een legertje opstandige patriotten. Het leidde tot een militaire interventie van haar broer, de Pruisische koning, die met zijn gedrilde soldaten zijn zwager tijdelijk weer in het zadel hielp. Nog minder flatteus is het beeld van Willems belangrijkste politieke en militaire adviseur, Lodewijk Ernst, hertog van Brunswijk- Wolfenbüttel. De 'dikke hertog' is wel eens een van de eerste media- slachtoffers uit de Nederlandse geschiedenis genoemd. 4 'MET SLAENDE TROM EN VLIEGENDE VAANDEL' Bij het eerste bezoek van Willem V aan Alkmaar in de zomer van 1754, lag dit allemaal nog ver achter de horizon. Het toen zesjarige prinsje was met zijn moeder, prinses-regentes Anna van Hannover, weduwe van stadhouder Willem IV, en zijn zusje Caroline, elf jaar oud, voor een kort oponthoud in de stad op doorreis naar Leeuwarden. De reis van het prinselijke gezin maakte overal op de route een groot enthousiasme los. De prinses en haar kinderen werden halverwege de morgen in Alkmaar ontvangen met saluutschoten vanaf de stadswallen. Door de schutterij werden zij 'met slaende trom en vliegende vaendel' naar het plein voor de Grote Kerk begeleid. Daar werden zij verwelkomd door de vier Alkmaarse burgemeesters. Tijdens het wisselen van de paarden bracht het gezel schap een bezoek aan de Grote Kerk, waar het werd opgewacht door de overige stadsbestuurders met hun dames. Onder de klanken van het grote orgel kregen de hoge gasten 'een overvloed van velerleie ververschingen in kostbare zilveren en porcelyne serviezen' aangeboden. Zij aten er nauwelijks van. Het middagmaal wilden zij in Hoorn gebruiken. Na de paardenwissel werden zij met gepaste eerbewijzen uitgeleide gedaan, opnieuw met saluutschoten. 'UW FRISSE JEUGD IS NEERLANDS VREUGD' Een volgend bezoek van de prins viel in het voorjaar van 1768. Twee jaar eerder, op zijn achttiende verjaardag, was Willem meerderjarig verklaard en als stadhouder ingehuldigd. De twintigjarige prins en de pas zeventien jarige prinses Frederica Sophia Wilhelmina van Pruisen, met wie hij het jaar tevoren in het huwelijk was getreden, 60 - OUDALKMAAR Prins Willem V op 17-jarige leeftijd, geschilderd door Tethart Philipp Christian Haag, 1765. Collectie Stedelijk Museum Alk maar. Foto Lotte Fasel. deden Alkmaar aan op een 'speelreisje' door Noord Holland. Het zou hen na Alkmaar verder voeren naar Den Helder en de Rede van Texel, waar zij vlootmanoeuvres en een spiegelgevecht zouden bijwonen van schepen van de oorlogsvloot. Het hoogtepunt van de reis kwam daarna: een meerdaags kennismakingsbezoek aan Amsterdam, de machtigste stad van het land, met een dwarse reputatie waar het de Oranjes betrof. Voor het moment leek de toekomst nog vol beloften. De prins en prinses waren jong en geliefd en overal liep de bevolking voor hen uit. Ter ere van de inhuldiging van Willem als stadhouder was een zilveren penning in omloop gebracht met aan de voorzijde de tekst 'Uw frisse jeugd is Neerlands vreugd'. De prins was er afgebeeld onder een stralende zon. KOETSEN MET ZES PAARDEN Op 26 mei, de dag van het bezoek, was het jonge paar 's morgens vertrokken vanuit Velsen, waar het logeerde op de buitenplaats Beeckestijn van de Amsterdamse regent Jacob Boreel. De prins en prinses reisden in een karos bespannen met zes paarden, net als een deel van hun gevolg van ruim 90 personen, onder wie de hertog van Brunswijk en gastheer Boreel zelf. Voor de paardenwissel werden in Alkmaar 42 paarden voor zeven koetsen gereed gehouden, deels met tuigage, postiljons en koetsiers, naast een paar losse rijpaarden. De paarden zouden dienst doen tot aan Sint Maartensbrug. In de dorpen langs de route werd de stoet begroet met versierde erebogen, wapperende vlaggen en langdurig klokgebeier. Ook al duurde zo'n doortocht hooguit een paar minuten, dorpsbesturen werden er niet zelden door OUDALKMAAR - 61

Oud Alkmaar | 2019 | | pagina 3