n TRUUS WIJSMULLER KRIJGT EEN INDRUKWEKKEND BEELD VLONDERS IN DE GRACHT VAN DE VOORDAM sins; Met een hoogte van 210 cm en een voet van 120 cm wordt het in ieder geval het grootste beeld, dat Alkmaar in de stad kent. En op de mooist denkbare plek: op de Mient, tegenover het geboortehuis van Truus Wijsmuller. Een drukke ontmoetingsplaats midden in het centrum. Daarom wordt het ook een groot beeld, zodat het hoofd van Truus boven het wandelend publiek uitsteekt. Zodat we als het ware naar haar toe worden getrokken. De sokkel houden we laag. Dan kunnen onze kinderen de kinderen van Truus in de ogen kijken. 'Moeder van 1001 kinderen' komt er op de sokkel te staan, in verscheidene talen. Het is ontleend aan de rouwadvertentie na haar overlijden in 1978. Het beeld is op de foto (van medio oktober) op ware grootte in kunststof te zien. Hiermee konden de mallen worden gemaakt voor het bronsgieten, het volgende deel van het maakproces. De beide beeldhouwsters Annet Terberg (rechts) en Lea Wijnhoven (links) zijn op de foto klaar met het detailleren van de gezichten en handen (de bruine was). In de afgelopen periode brachten we het levensverhaal van Truus Wijsmuller op verschillende manieren onder uw aandacht. In de week voor Open Monumentendag (14 september) was het beeld in klei te zien in de Lutherse Kerk. In die week, op 12 september, kreeg beeldhouwster Annet Terberg een groot interview in de Alkmaarsche Courant: "Wat een verhaal, wat een vrouw!" Op 15 september was er in het Filmhuis de voorvertoning van de documentaire "Truus' Children", die in 2020 op de Nederlandse tv en in de bioscopen mag worden verwacht. De regisseuse Pamela Sturhoofd kwam vertellen hoe ze de nog levende gered de kinderen, allen in de 80 of 90, opspoorde in de hele wereld en hun aangrijpende verhalen vastlegde. Onze burgemeester was er voor gekomen om de projecten van beeld en film aan te bevelen. Op 20 oktober werd het toneelstuk "Tante Truus en Mammie Mies" opgevoerd in de grote zaal van Artiance. Het gaat ons erom, dat zoveel mogelijk Alkmaarders het verhaal van onze oud-stad genoot Truus Wijsmuller leren kennen. Bij de herdenking van 75 jaar bevrijding in 2020 moet deze oorlogsheldin inmiddels een 'bekende Alkmaarder' zijn. Dat verdient ze. En haar levensverhaal, - 'omzien naar de zwakken, de reddelozen'-, is voor ons in deze tijd, waarin op zoveel plekken in de wereld gewone mensen moeten vluchten voor geweld en fanatisme, een inspirerend voorbeeld. WE HEBBEN HET SPONSORTBEDRAG NOG NIET COMPLEET. STEUN ONS MET UW GIFT. Deed u dat al, dan hartelijk dank. Kwam het er nog niet van, doe het dan nu. Met elkaar als Historische Vereniging Alkmaar kunnen we dit mooie gebaar maken. Ons rekeningnummer is NL62 INGB 0000 6004 01 t.n.v. Historische Vereniging Alkmaar. Vermeld svp: 'Gift Tante Truus'. Wij kunnen niet wachten tot het beeld op haar geboortedag, 21 april, zal worden onthuld. 84 - OUDALKMAAR Het gemeentebestuur van Alkmaar heeft een omgevingsvergunning verleend voor het aanbrengen van de drijvende steiger met terras en terrasschermen in het water van de Voordam achter het gebouw van het Biermuseum en Proeflokaal. De Historische Vereniging Alkmaar heeft tegen deze vergunning bezwaar aan getekend. De hoofdreden van ons bezwaar is dat het water versmald wordt en de historische en ruimtelijke kwaliteit van het stadsbeeld ernstig wordt aangetast. De vergunning wordt voor tien jaar verleend en daarna moet, volgens de huidige regelgeving, de oude situatie hersteld kunnen worden. Wij vrezen dat de prece dentwerking van deze toepassing van de regelgeving groot zal zijn. De grachten van Alkmaar zijn aangewezen als Rijksmonument. Op grond van het beschermd stadsgezicht en de welstands nota is er meerdere keren negatief over dit plan geadviseerd door de Welstands- en Monumenten commissie. Het college is echter afgeweken van dit advies. In het verleden had Alkmaar een terrasbotenbeleid waarbij 's win ters de pontons uit de grachten van onder andere de Mient ver plaatst werden. Op de website van Proeflokaal De Boom, het Biermu seum staat: In de zomermaan den hebben wij aan de kade een dekschuit liggen met ons terras. Het type dekschuit waarmee vroeger zuiver duinwater en het bier in vaten werd vervoerd. Deze hebben wij van het voor- tot aan het najaar omgebouwd tot een oergezellig terras aan onze kade. Met het plaatsen van de vlonders zal de beperking tot de zomer maanden verdwijnen en de pontons permanent zullen blijven liggen. In de horecanota van juli 2015 staat over terrasboten en vlon ders in de grachten van Alkmaar het volgende: 'Momenteel wordt onderzocht of er nadere richtlijnen moeten worden opgesteld voor de terrasboten en vlonders, zodat ook in de toekomst hiervan op verant woorde wijze gebruik kan worden gemaakt.' Tot nu toe is echter geen onderzoek gedaan naar richtlijnen waardoor de mogelijk heid tot toetsen ontbreekt. Wel geeft het Bestemmingsplan Binnenstad Centrum aan waar terrasboten toegestaan zijn. In de toelichting op dat Bestemmings plan valt te lezen: Het is ruimtelijk gewenst het overige water zoveel mogelijk te vrijwaren van boten en pontons". Met Alkmaar verge lijkbare steden als Hoorn, Leiden en Delft hebben beleid voor terras- boten. Alkmaar zou een vergelijk baar beleid moeten hebben. De Historische Vereniging heeft de volgende argumenten voor het bezwaar: 1. Door het ponton wordt de gracht ter plaatse versmald en wordt de kaderand door het ponton minder zichtbaar. Het voorgestelde steigerterras wekt de visuele indruk dat de gracht ge deeltelijk gedempt is en verandert het karakteristieke beeld van de panden en de omgeving. 2. De steiger wordt omzoomd met glazen schermen in een metalen framewerk. Glas werkt als een spie gel en vergroot de transparantie niet. Het zicht op de voor Alkmaar kenmerkende witte hekken met balusters wordt door het terras beperkt. 3. De HVA vreest een precedent werking door de aanleg van een steiger. Nu al zijn de dekschuiten bij de Platte Stenenbrug omge bouwd tot permanente drijvende terrassen. OUDALKMAAR -

Oud Alkmaar | 2019 | | pagina 15