DE ALKMAARSE MONUMENTENLOODS Vanaf 1992 werd door het Bureau Monumentenzorg een permanente beheerder aangesteld. Anne Pauptit MONUMENTENLOODS OPEN De ontstaansgeschiedenis van de Monumentenloods blijkt in nevelen gehuld. Wel is duidelijk dat er een voorganger was, ook voordat de vorige beheerder in 1992 in dienst van de gemeente kwam. En er zijn aanwijzingen dat de wortels ver in de tijd teruggaan, onder meer door de aanwezigheid in de collectie van oude en lang bewaarde bouwfragmen- ten. Het bewaren van waardevolle onderdelen uit sloop is iets van alle tijden. Dat gebeurde vaak op particulier initiatief, vanwege de onderkende historische waarde. Dat laatste is in Alkmaar geïnstitutionaliseerd door de oprichting van het Stedelijk Museum in 1875. Maar het werd eerder ook al gedaan uit praktische overwegingen, omdat bouwmaterialen kostbaar waren en vaak goed konden worden hergebruikt. Het bewaren van economisch waardevolle onderdelen uit sloop voor hergebruik, is een vanzelfsprekende neven activiteit van de 'Stadsfabriek', de 'Stadstimmerwerf', ver volgens van 'Openbare Werken', later 'Stadsontwikkeling en Beheer' en tegenwoordig 'Stadswerk072'. Dit gaat dus terug zolang er een organisatie bestaat die voor het be stuur van de stad Alkmaar de openbare werken uitvoert. Waarschijnlijk werden gaandeweg ook incourante en curieuze zaken bewaard, waardoor een verzameling ontstond. Dit kan worden beschouwd als de recht streekse voorganger van de huidige Monumentenloods. hun beheer worden bewaard. In de bewaarde interne correspondentie is ook fraai te volgen hoe een dergelijke vraag binnen de gemeentelijke organisaties afdaalt naar de personen die van de hoed en de rand weten, en ver volgens weer naar boven borrelt, waarna de directeuren goedkeuring aan de antwoorden verlenen en uiteindelijk burgemeester en wethouders schriftelijk verslag doen aan de vraagsteller.1 Van de door de KNOB geambieerde centrale landelijke registratie is, ondanks de bekende en overigens invloedrijke leden van de commissie, later verder weinig meer vernomen. Maar de oudste schriftelijke bronnen hierover dateren pas uit 1961. Dan verschijnt een brief aan de gemeente Alkmaar van de net opgerichte Commissie Bouwfrag- menten van de eerbiedwaardige Koninklijke Neder landse Oudheidkundige Bond. Men is geïnteresseerd hoe men in Alkmaar en andere plekken in Nederland met historisch waardevolle relicten omgaat. Zowel de directeur van het Stedelijk Museum als de directeur van Openbare Werken, antwoorden per brief waarin zij verslag doen van de manier hoe dat in Alkmaar gaat, compleet met inventarislijsten van de zaken die onder In 1986 zijn door actieve inspanning van het gemeentelijke Bureau Monumentenzorg2 een aantal bouwfragmenten in de stad herplaatst. Het gaat daarbij vooral om gevel stenen die met toestemming van de pandeigenaren in 34 - OUDALKMAAR De openingstijden zijn op woensdag van 10.00 tot 13.30 uur. Maandag en dinsdag kunt u ook op afspraak terecht tussen 9.00 en 13.30 uur. Een af spraak maakt u per email hkrabbendam@alkmaar.nl. Het doel van de Monumentenloods is de goederen te herplaatsen in woningen ouder dan 1940. De wo ningen moeten in de gemeente Alkmaar staan. Voor de goederen wordt een vergoeding gevraagd. De Monumentenloods is tijdelijk gevestigd op Alexan der Flemmingstraat 12 b (bedrijventerrein Oudorp). gevels werden ingemetseld. De kosten hiervan werden vanuit het Stadsvernieuwingsfonds door de gemeente betaald. De opslag van de bouwfragmenten was op dat moment in een lattenloods op het terrein van Openbare Werken aan de Herculesstraat, naast de oude vuilverbranding. Maar vanwege herinrichting van dat terrein werd voor de loods een nieuwe plek gezocht. Vanaf 1992 werd door het Bureau Monumentenzorg een permanente beheerder aangesteld. Kort daarop werd ook een leegstaand en eigenlijk voor afbraak bestemd pand aan het Torenburg ter beschikking gesteld. Loodsbeheerder Henk Krabbendam bracht eigenhandig de nodige bouwkundige verbeterin gen aan, herstelde de voorgevel en maakte de nieuwe entreedeuren. Door de beheerder werd actief gespeurd naar bij sloop vrijkomende waardevolle bouwfrag menten. Mede door de directe kennisname van sloop- en bouwvergunningen was er zicht op waar deze zouden kunnen vrijkomen. En naar herplaatsing werd ook actief gestreefd, waarbij pandeigenaren werden gewezen op de mogelijkheden. Maar de laatste jaren stond deze activiteit door interne reorganisaties bij de gemeente en wijzigende taakstellingen aan personeel, steeds meer onder druk en kwam feitelijk tot stilstand. Nu de inventaris van de Monumentenloods wordt gesorteerd en geïnventariseerd blijkt deze voorwerpen van heel verschillende aard te bevatten. Het is een flinke kluif voor de werkgroep om hierin keuzes te maken, zodat voor alle voorwerpen goede bestemmingen kunnen worden gezocht. Daarbij is het lastig dat de herkomst van de fragmenten vaak onbekend is. Dat geldt voor vrijwel alle voorwerpen die voor 1992 in de loods belandden. Maar soms blijken zich hieronder bouwhistorische schatten te bevinden, zoals enkele blokken hardsteen waarover onlangs toevallig meer helderheid ontstond. Het gaat om een serie van vier stuks met fijne frijnslag afgewerkte hardstenen stukken, met een mooie laatmid deleeuwse profilering. In het zichtvlak van de steen is ook een zogeheten groevemerk ingehakt. Dergelijke merk tekens werden door uitbaters van steengroeven op de door hen geleverde onderdelen geplaatst. De groeve bazen in het herkomstgebied van deze natuursteen waren vaak ook handelaar in prefab onderdelen en soms architect. De eigenaar van het merk op 'onze' bouw fragmenten is uit de literatuur bekend: dit merk werd in de vijftiende en zestiende eeuw gevoerd door de diverse leden van de familie De Prince, uit Écaussinnes in Henegouwen. Op de stukken zijn ook nummers in inkt geschreven die wijzen op een ordelijke registratie. Bijvoorbeeld als onder deel van een collectie. Daarbij valt te denken aan de voormalige OUDALKMAAR -

Oud Alkmaar | 2019 | | pagina 5