KERKHOF BIJ GROTE KERK WEER ZICHTBAAR INHOUDSOPGAVE HET EERSTE... 29 39 50 52 Joost Cox REDACTIE REDACTIEADRES OPMAAK DRUK OMSLAG Gonna de Reus Kerkhof bij Grote Kerk weer zichtbaar. De Alkmaarse Monumentenloods. Gonna de Reus Anne Pauptit Raadselachtige tashaak van zilversmid Gerrit Roghair. Charlotte Hoitsma Vernielingen aan de Zeven Werken van Barmhartigheid Beeldenstorm of stedelijk protest? Netty Bleichrodt Uit de collectie van: 'Vaandel' (1907). Verenigingsnieuws. Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop via een e-mail naar info@hvalkmaar.nl. Joost Cox, Lisa Oskamp en Carly Misset Kopij voor Oud Alkmaar en te bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl. Greyfish Grafisch Ontwerp, Alkmaar. Krijgsman Drukwerk, Alkmaar. ©Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar. VOOR: Meester van Alkmaar 'Het kleden van de naakten'. Collectie Rijksmuseum (SK-A-2815-3). ACHTER: Cornelis Pronk, De Grote Kerk in 1727 met de entree naar het kerkhof, collectie Regionaal Archief Alkmaar. Dit is voor mij de eerste keer dat ik als nieuwe voorzitter van de Historische Vereniging Alkmaar een voorwoord schrijf. De afgelopen maanden zijn gevuld met "eerste" activiteiten van de HVA en ontmoetingen met mensen uit andere organisaties die het culturele erfgoed van Alk maar een warm hart toedragen. En ook met hernieuwde kennismakingen met mensen die ik al lang ken en nu onverwachte interesses en activiteiten blijken te hebben. Onze Pinksterdrie-excursie naar Dordrecht was zo'n gelegenheid. Met 80 deelnemers was de excursie volgeboekt, gezellig, leerzaam en mooi verzorgd. Wij hebben in het recente verleden Dordrecht geholpen met het opzetten van een Puienprijs in die stad. Nu zijn we zelf bezig met het voorbereiden van onze eigen Puienprijzen, die in november zullen worden uitgereikt. Hoewel ik Alkmaar goed ken, ontdek ik steeds meer. Wandelend, stilstaand, kijkend, luisterend naar onze wan- delgidsen tijdens de wandeling "Torens en Torentjes" zag ik torentjes waar ik eerder steeds langs fietste. Zullen we in de toekomst in de binnenstad stilstaan en vol verwon dering naar prachtig vormgegeven torentjes kijken op Overstad? Ons voortreffelijke verenigingsblad bevat ook deze keer artikelen over de rijke geschiedenis van onze stad. Netty Bleichrodt heeft nieuwe inzichten ontwikkeld over 'De Zeven Werken van Barmhartigheid'. Gonna de Reus heeft aandacht besteed aan het kerkhof bij de Grote Kerk. De Monumentenloods heeft een eigen geschiedenis en daar schrijft Anne Pauptit over. Charlotte Hoitsma heeft het over een raadselachtige zilveren tashaak en Joost Cox heeft het Alkmaarse vaandel van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht in het zonnetje gezet, omdat het alge meen kiesrecht 100 jaar geleden ingevoerd is. Carol Korringa, voorzitter entree naar het kerkhof, Cornelis Pronk (collectie Regionaal Archief Alkmaar). Ruim 900 jaar geleden is in Alkmaar naast de voorganger van de Grote Sint Laurenskerk een kerkhof aangelegd. Rond 1100 vonden hier de eerste begravingen plaats. Dat gebruik eindigde in de negentiende eeuw. Onder het grasveld dat er nu ligt zijn de laatste graven nog altijd aanwezig. De gemeenteraad deed een oproep om de betekenis van deze plek te herstellen en weer zichtbaar te maken. In het voorjaar startte een grote opknapbeurt van het terrein. Ook het voorplein van de kerk krijgt een nieuwe inrichting. Hiermee heeft het kerkhof weer een passende en waardige uitstraling. In het voorjaar van 2017 vroeg de gemeenteraad aan dacht voor het voormalige kerkhof. Vooral het achteloze gebruik ervan, als fietsparkeerplaats en hondenuitlaat- plek, was de raadsleden een doorn in het oog. Vandaar de oproep om de begraafplaats weer zichtbaar te maken en passanten meer bewust te maken van de functie van dit terrein, om hiermee recht te doen aan de vele generaties Alkmaarders die hier zijn begraven. Ook werd aandacht gevraagd voor de houten klokkentoren die aan het plein heeft gestaan. De motie werd unaniem door de raad aan genomen en het college besloot deze uit te voeren. De precieze omvang van het oorspronkelijke terrein is niet bekend en historisch beeldmateriaal geeft hier ook geen uitsluitsel over. Daarom is alleen het gedeelte van het kerkhof dat nog bewaard is gebleven, beter herkenbaar gemaakt. Dit komt neer op het huidige grasveld naast de kerk. Samen met ruimtelijk vormgever bij de gemeente, Wendy Sanders, is een herinrichtingsontwerp gemaakt. Dat proces naar de tekentafel verliep in stappen. OUDALKMAAR - 29

Oud Alkmaar | 2019 | | pagina 2