IN MEMORIAM JURJEN VIS STEUN HET STANDBEELD VOOR TRUUS WIJSMULLER O de Statenbijbel genoemd (1637). In de Middeleeuwen werden de bijbels met de hand geschreven en herschreven door monniken. Die tijd is natuurlijk voorbij, maar heeft u wel eens een elektronische monnik een bijbel zien schrijven? Daarvoor moet u toch echt naar Dordrecht. Deze monnik schrijft de Statenbijbel, 400 jaar na dato, in een soort glazen huisje voor het 'Hof van Nederland', in zeven maanden, zolang als de synode destijds duurde. https://tinyurl.com/ oudalkmaar-bijbelherschrijven Na de wandel- en boottocht was er nog tijd om naar keuze een bezoek te brengen aan één van de musea, vol kunst en geschiedenis. De borrel opnieuw in 'Den Witten Haen' sloot deze prachtige dag af. Het ging allemaal eigenlijk veel te snel. Dat wordt dus nog een privé herhaling naar Dordrecht. Heeft u dit feest gemist? Heel jammer. Volgend jaar krijgt u een herkansing om met ons de volgende prachtstad te bezoeken. Netty Bleichrodt Wij vernamen het plotselinge overlijden van dr. Jurjen Vis. Ont hutst zijn we door dit onverwachte bericht. Zijn overlijden is een groot verlies: als mens, als wetenschap per, als historicus, als musicus en als eloquent spreker. Hij werd slechts 60 jaar. Hij werkte als zelfstandig werkend historicus, musicoloog, tekstschrijver en spreker en leefde 'van zijn pen en zijn mond', volgens zijn omschrijving. Hij stond nog op onze agenda voor een lezing in het najaar over de 'Religiegeschiedenis van Noord-Kennemerland' en voor een artikel in Oud Alkmaar 3/2019 over dat onderwerp. G.N.M. Vis werd in Alkmaar geboren in 1958 en ging na het gymnasium (1978) geschiedenis studeren (en wonen) in Amsterdam. Een bijzon dere band met zijn geboortestad bleef bestaan, getuige de vele boe ken en artikelen die hij aan diverse aspecten van de geschiedenis van Alkmaar wijdde. Dat begon al in 1991 met een boek getiteld 650 jaar ziekenzorg in Alkmaar: 1341 1991, gevolgd door monografieën over Jan Arentsz (1992) en Cornelis Cooltuyn 1526-1567 (1995). In 1994 schreef hij Oud en arm. Hervormde bejaardenzorg in Alkmaar, 1744 1994. Jurjen ontving in 1995 de Oud Alkmaar-prijs voor zijn publicaties, in het bijzonder over Ouderenzorg. Zijn grote werk als één van de hoofdauteurs van het standaard werk Geschiedenis van Alkmaar (2007) leverde hij met hoofd stukken over religiegeschiedenis, medische geschiedenis, armen zorg, sociale zorg, onderwijs en wetenschap, kunsten en cultuur. Een andere belangrijke publicatie was in 2013 het boek Hofjes van Alkmaar - Provenhuizen, Huizen en Hofjes in Alkmaar. In 2007 promoveerde hij tot doctor in de Letteren aan de Universi teit Utrecht op het proefschrift Gaudeamus. Het leven van Julius Röntgen (1855-1932). Muziek vorm de een ander belangrijk deel van zijn leven als pianist, tenor, dirigent en oprichter van Capella Nova, muziekrecensent en componisten- biograaf. Jurjen Vis was een veelzijdig man, een originele denker en boeiende schrijver, soms eigenwijs en weer barstig, maar immer beminnelijk in de omgang. We wensen zijn part ner, zijn kinderen, familie en vrien den veel sterkte met het verwerken van dit grote, onverwachte verlies. Carol Korringa, voorzitter Historische Vereniging Alkmaar 54 - OUDALKMAAR Truus Wijsmuller-Meijer, geboren en getogen in Alkmaar, kreeg in de oorlog de bijnaam 'moeder van 1001 kinderen'. Ze redde uitein delijk ruim 10.000 kinderen, vaak van Joodse afkomst, die anders de dood zouden hebben gevonden in één van de concentratiekampen. In de hongerwinter van '44-'45 wisten honderden Amsterdam Wat zou het dan fantastisch zijn, als we dat bijzondere herdenkingsjaar in Alkmaar kunnen starten met een beeld van onze heldhaftige stadsgenote. se kinderen, soms pasgeboren baby's, dankzij haar te overleven in Enkhuizen en Friesland. In de afgelopen jaren is er aandacht gekomen voor haar heldendaden. Het boek van Lody van de Kamp, 'Sara, het meisje dat op transport ging' (2017), bracht Truus Wijsmul ler weer in beeld. Het zal inmiddels wel bij u bekend zijn dat uw bestuur zijn best doet om in samenwerking met de gemeente Alkmaar de fondsen te werven voor een beeld van de Alkmaarse verzetsheldin Truus Wijsmuller. Er is, inclusief sokkel en aanlichting, zo'n €75.000 nodig. We zijn inmiddels over de helft, inclusief een grote donatie van de gemeente a €25.000. Heeft u door een vorige oproep van ons uw bijdrage gestort dan danken we u daar hartelijk voor. Maar als u er nog niet aan toekwam, willen wij u graag aansporen dat alsnog te doen. Wij zien graag dat dit project kan steunen op de bijdragen van alle leden van onze vereniging. Wij immers vormen de groep Alkmaarders, die samen de stadsgeschiedenis een warm hart toedragen, die er moeite en geld voor over hebben om de stads geschiedenis levend te houden en de verhalen door te geven, die onze stad een eigen identiteit geven. We hebben alle reden om trots te zijn op onze geschiedenis. Als zich dan een kans voordoet om een bijzonder nieuw verhaal toe te voegen willen we ons daar graag voor inzetten. Het verhaal van Truus Wijsmuller is zo'n kans. Volgend jaar is het 75 jaar na de bevrijding. Dat gaan we gedenken en vieren, ook in Alk maar. Wat zou het dan fantastisch zijn, als we dat bijzondere her denkingsjaar in Alkmaar kunnen starten met een beeld van onze heldhaftige stadsgenote. Stort uw bijdrage op NL62 INGB 0000 6004 01 t.n.v. Historische Vereniging Alk maar. Vermeld u svp 'Gift Tante Truus'. Zonder uw hulp gaat het niet lukken. Op onze website hvalkmaar.nl vindt u alle informatie. Op vrijdag 17 januari 2020 ho pen wij met veel Alkmaarders om ons heen op de Mient tegenover haar geboor tehuis het beeld van Truus met de kinderen te onthullen. Laat ons dit samen tot een succes maken en steun ons met dit voor onze stad zo betekenisvolle initiatief. OUDALKMAAR -

Oud Alkmaar | 2019 | | pagina 15