m VERENIGINGSNIEUWS VERSLAG ALV PINKSTER3 Wisseling van de wacht: Leen gaat, Carol komt 10 NIEUWE REDACTIE OUD ALKMAAR H b I O R bCHt VhRt IIICI [J u A L I- "VIA A R. Op 10 april 2019 heeft onze vereniging haar jaarlijkse algemene ledenvergade ring gehouden. Het was een vergadering met veel onderwerpen op de agenda, sommige feestelijk en andere niet. Eerst stonden we stil bij het recente overlij den van onze oud-voorzitter en erelid Harold Bos. Hierna volgde een lezing over de restauratie van het plafond van de Consistorie van de Grote Kerk. Willem Haakma Wagenaar hield een boeiende lezing over deze nauwkeurige (en soms stoffige) werkzaamheden. Hij geeft met Edwin van den Brink leiding aan de restauratie. De Oud Alkmaar-prijs is dit jaar aan drie personen uitgereikt: Christi Klinkert van het Stedelijk Museum Alkmaar kreeg de prijs daags tevoren, de uitreiking werd gefilmd en tijdens de vergadering getoond. Marlies ten Berge en Jan Drewes werden als oud-redactieleden van Oud Alkmaar ter plekke verrast met deze prijs. Marlies was 17 jaar lid van de redactie en Jan 14 jaar. Zij hebben naast hun redactionele werk ook zelf veel boeiende artikelen geschreven. In het huishoudelijk deel van de vergadering stemden de leden in met het gevoerde financieel beleid en de begroting voor volgend jaar. Dit was inclusief het voorstel van het bestuur om de contributie voor de eerste keer in negen jaar te verhogen: per 1 januari 2020 wordt de jaarlijkse contributie met 5 verhoogd naar €25. Hiermee kunnen we onze activiteiten zonder oplopende tekorten voortzetten. We hebben twee nieuwe commissies ingesteld: één voor de Monumentenloods en één voor Kunst Geschiedenis. In de Nieuwsbrieven, Oud Alkmaar en de wekelijkse columns zullen ook deze nieuwe commissies regelmatig aandacht krijgen. De leden hebben een aantal bestuurswisselingen goedgevonden: Lucas Zimmerman volgt Stefan Jansen op als Penningmeester; Jos Stroomer is nieuw bestuurslid en houdt zich in het bijzonder bezig met de Monumentenloods; Rob Marijn is nieuw bestuurslid voor de portefeuille Communicatie en Sociaal Media. En tot slot hebben we afscheid genomen van Leen Spaans die negen jaar voorzitter van de HVA was. Hij werd geëerd met het ere-insigne in goud van de gemeente Alkmaar en het erelidmaatschap van de HVA. Het voorzitterloze tijdperk was kort: Carol Korringa werd gekozen en Leen overhandigde haar de voorzittershamer van de Historische Vereniging Alkmaar. 52 - OUDALKMAAR De twee zeer ervaren en lang jarige leden van de redactie van Oud Alkmaar hebben be sloten in 2018 afscheid te ne men. Marlies ten Berge en Jan Drewes hebben tijdens hun jarenlange lidmaatschap (17 resp. 14 jaar) van de redactie het blad bij de tijd gehouden en zelf vele artikelen voor ons blad geschreven en geredi geerd. Daar is het bestuur hen dankbaar voor en dat heeft geresulteerd in de terechte en eervolle toekenning aan beiden van de Oud Alkmaar- prijs 2019! De redactie bestond na hun afscheid uit Joost Cox en Lisa Oskamp. Dus de redactie moest versterkt worden en dat is gelukt. Carly Misset is inmiddels tot de redactie toe getreden. Zij is zeer ervaren in redactionele werkzaamheden (zij was o.a. eindredacteur van het Grote Kerkboek), heeft een gedegen en vlotte schrijf trant en talloze publicaties op haar naam staan. Carly werkt sinds ruim 15 jaar als zelfstan dig historicus, tekstschrijver, redacteur en tentoonstellings maker, en heeft als werkter rein: onderzoek en projecten in opdracht van overheden en cultuurhistorische organisaties. De organisatie was perfect, maar volgens het KNMI zou het behoorlijk regenachtig worden. Gewaarschuwd door de Pinkster- 3tocht twee jaar geleden naar Leeuwarden, toen op de terugweg de Afsluitdijk, juist na het passeren van onze bus, afgesloten werd, omdat de sluizen de wind en regen niet meer konden verdra gen, had iedereen zijn paraplu meegenomen. Feyko had het echter zo goed geregeld met het Meteorologisch Instituut, dat al die voorbereidingen niet nodig waren: stralend weer, precies wat we nodig hadden om van 'Prachtig Dordrecht' te kunnen genieten. Bij het station Alkmaar kwam een flinke hoge bus aanrijden. Onze groep werd verzocht op de eerste verdieping plaats te nemen. Ik probeerde niet uit te rekenen hoeveel kilo er nu rustte op de top, doodeng. Topzwaar? Gelukkig kwam er behoorlijk wat tegen wicht voor de parterre instappen bij de 'Vierstaten' Met rond de 80 personen vertrokken we richting Dordrecht. Er werd beneden druk gepraat over file, maar wij hadden nergens last van. Vanuit de bovenetage van de bus hadden we een prachtig uitzicht over de mooie Hollandse, lang zaam passerende, landschappen. Geen auto gezien! Keurig op tijd (10.00 uur) kwamen we aan. Na een korte wandeling werden we vorstelijk onthaald in 'Den Witte Haen' met koffie en groot gebak. Daarna werd de groep gesplitst en begon de wandeling of boottocht door de stad. Wat een prachtige straten, pleinen, gebouwen en vergezich ten. We bezochten, onder leiding van een gids van de Historische Vereniging Dordrecht, de Grote Kerk, liepen door het Arend Maartenshofje, de kloostertuin (park, midden in het centrum), in de zestiende eeuw onderdeel van het Augustijnerklooster, door de mooiste straten en straatjes, terug naar 'Den Witte Haen', waar een heerlijke lunch op ons wachtte. Daarna volgde een boottocht door de grachten, havens en een stukje Maas. We zagen de huizen en gebouwen, nu van de voor- en achterkant en de indrukwekkende uitzichten vanaf de rivier. Dordrecht, de oudste stad van Holland, de stad waar de eerste Vrije Statenvergadering bijeen kwam (1572) en waar de 'Synode van Dordrecht' plaatsvond (1618 1619). Tijdens deze bijeenkomsten werd onder meer besloten de oorspronkelijke teksten van de Bijbel uit het Aramees, Hebreeuws en Grieks te vertalen naar het Nederlands. De vertaling werd betaald door de Staten-Generaal en om die reden werd het resultaat OUDALKMAAR - 53

Oud Alkmaar | 2019 | | pagina 14