VAANDEL AFD. ALKMAAR VEREENIGING VOOR VROUWENKIESRECHT 1907 UIT DE COLLECTIE VAN: ATRIA TE AMSTERDAM JOOST COX Het is dit jaar honderd jaar geleden dat het algemeen kiesrecht in Nederland werd ingevoerd. Aan het eind van de negentiende eeuw was het kiesrecht nog alleen bestemd voor volwassen mannen (boven de 23 jaar) die voor een bepaald bedrag in de directe belastingen werden aangeslagen (het censuskiesrecht). Zij moesten verder in het bezit van burgerlijke en burgerschapsrechten zijn waardoor bijvoorbeeld ongehuwde mannen jonger dan 25 jaar veelal geen stemrecht hadden. Rond 1880 beschikte slechts 12.1% van de volwassen mannen over het stemrecht. iff VERLENGING VOOR Alkmaar droeg dus ook 'haar' steentje bij aan het bereiken van het algemeen kiesrecht. 'Op vrouwen op! De dag gaat gloren; De donk're nacht wijkt voor het licht. Eind'lijk is de strijd volstreden, De strijd, die eischte uw menschenplicht. De kamp, die al uw krachten vergde, De zware kamp voor 't heilig recht. Is na een kwarteeuw moeizaam werken, Ten gunste van de vrouw beslecht. Want moedig strijdend, 't hoofd geheven. Fier staande in het volle leven, Hieldt ge omhoog steeds, de kiesrechtvaan. Bondt ge den kamp voor 't recht kloek aan. Dat recht der vrouwen lang onthouden Door onwil en door domheidsmacht. Dat recht al worst'lend nu veroverd, Geev' ons weer nieuwe strijdenskracht'. In maart 1883 vroeg Aletta Jacobs (Nederlands eerste vrouwelijke universitaire student (1871) en arts) aan het gemeentebestuur van haar woonplaats Amster dam om haar als kiesgerechtigde te registreren. Want zij voldeed immers aan alle wettelijk gestel de belastingeisen en andere voorwaarden voor stemrecht. Haar verzoek werd afgewezen op basis van de redenering van het college van B&W: adressante moge zich dan al be roepen op de letter der Wet, volgens den Geest onzer Staatsinstellingen is aan de vrouw geen kiesrecht of stemrecht ver leend'. Aletta Jacobs liet het daar niet bij zitten en bracht haar zaak voor de rechter, die oordeelde dat het on mogelijk de bedoeling van de Ne derlandse wetgever geweest kon zijn de vrouw kiesbevoegdheid te geven. Dat oordeel werd in cassatie bevestigd door de Hoge Raad. In 1887 vond er, mede door dit verzoek, een grondwet telijke wijziging van het kiesrecht plaats; de kiezers moesten nu 'tekenen van maat schappelijke welstand en geschikt heid' vertonen. En werd ook expliciet vastgelegd dat de kiezers mannelijk moesten zijn... Vrouwen lieten het daarbij niet zitten. Om uitbreiding van het kiesrecht te bewerkstelligen werden vrouwen uitgenodigd lid te worden van al bestaande kiesrecht verenigingen, zoals de Bond voor Algemeen kies- en stemrecht. Naar aanleiding van een wetsvoorstel uit 1893, waarbij het kiesrecht sterk werd uitgebreid, bleek echter dat het de kiesrechtverenigingen alleen om steun te doen was geweest; zij hadden niet de minste animo voor vrouwenkiesrecht. Wilhelmina Drucker van de Vrije Vrouwenver- eeniging nam daarop het initiatief voor een vereniging voor vrouwenkiesrecht. Op 5 febru ari 1894 werd de Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht opgericht. Al vlug daarna volgden lokale afdelingen; allereerst te Amster dam, Rotterdam, Den Haag, Groningen en Middelburg. Tot presidente van de afdeling Amsterdam werd Aletta Jacobs verkozen; in 1903 werd ze ook presidente van de landelijke vereni ging. In 1907 splitste, in de beste Hollandse traditie, een deel van de leden zich af en vormde de Nederlandsche Bond voor Vrouwenkiesrecht; in 1916 stichtten andere uitgetreden leden de Neutrale Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht. Na het verkrijgen van algemeen kiesrecht in 1919 veranderde de naam in Nederlandsche Vereeniging van Staatsburgeressen. Foto auteur - OUDALKMAAR In Alkmaar werd een afdeling van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht in 1907 opgericht met 68 leden. Be stuursleden waren onder andere mej. E. van der Hoeven (presidente), mej. Nelly Carels (secretaris) en mevr. A.F. Bossert-Zaadnoordijk (penningmeester). Mej. Van der Hoeven werd in 1912 ook tot hoofdbestuurslid van de landelijke vereniging verkozen. Er werd een vaandel gemaakt, vermoedelijk door enkele leden zelf gebor duurd, in 'huisvlijt'. Het was allerminst vanzelfsprekend dat er vaandels bij betogingen werden meegedragen. Grote groepen vrouwen vonden het bezwaarlijk om in het openbaar te spreken of om zichtbaar en wel in een betoging mee te lopen, laat staan een vaandel mee te dragen. Wilhelmina Drucker wilde al in 1903 dat de Ver eeniging voor Vrouwenkiesrecht een eigen vaandel zou maken. Een heuse en felle campagne volgde; Drucker drong jaarvergadering op jaarvergadering aan op het aanschaffen van een eigen vaandel. Zij versloeg de be sprekingen in de verenigingsbestuur vervolgens kritisch in het blad 'Evolutie': het voorstel werd aangehouden in 1903, weggestemd in 1904, en nadien jaren van de agenda gehouden 'als ware dat stuk doek een giftige slang'. Een ware richtingenstrijd dus in de landelijke vereniging. Maar de leden van de afdeling Alkmaar dachten daar dus anders over. Het vaandel is uitgevoerd in witte katoen met gouden letters en is het grootste vaandel in de col lectie van het Atria, Kennisinstituut voor Emancipatie en Vrouwengeschiedenis. Het toont in het midden in een cirkel vrouwe Justitia met weegschaal, staande voor een opkomende zon en de Latijnse tekst: Jus Suffragii ('Het recht om te stemmen'). Daaromheen de tekst: 'Afd. Alkmaar van de Vereeniging voor Vrouwenkiesrecht 1907'. In de collectie zit nog een tweede Alkmaars vaandel. Een wit gekleurd vaandel met in het midden het stadswapen van Alkmaar omgeven door de tekst in gouden letters: 'Algemeen Vrouwenkiesrecht' met onder in de punt een tulp, het vaandel is aan de onderkant afgebiesd met gouden franjes. Alkmaar droeg dus ook 'haar' steentje bij aan het berei ken van het algemeen kiesrecht. Er werd in augustus 1919 ook nog een toepasselijk 'overwinningslied' gecomponeerd. Het JUS SUFFRAGIILIED kende twee (lange) strofen; het vaandel wordt ook niet vergeten. Hier wordt de eerste strofe weergegeven: Bron: website Atria; Atria, archieven Vereeniging voor Vrouwen kiesrecht en Afd. Alkmaar. OUDALKMAAR -

Oud Alkmaar | 2019 | | pagina 13