ALKMAARSE SOLDATEN IN FRANSE DIENST Naast Alkmaar, komt ook de regio aan bod, althans voor wat de periode tot de negentiende eeuw betreft. (1806-1813) Lisa Oskamp Napoleon I met zijn staf te paard. Schilderij van Horace Vernet, 1810-1850. Collectie Rijksmuseum, inv.nr. SK-A-3910. De Bataafse Republiek kwam in 1795 mede door Franse hulp tot stand. In 1806 namen de Fransen het bestuur over en vestigden het Koninkrijk Holland onder leiding van koning Lodewijk Napoleon. Tijdens deze periode voerde Frankrijk vrijwel continu oor log. Daarom werden in de landen waar de Fransen aan de macht kwamen soldaten geworven voor het Franse leger. Dit gebeurde ook in Nederland. Hoe ging dit precies in zijn werk? Diverse historici hebben hier onderzoek naar gedaan. Maar wat heeft het werven van soldaten en meer specifiek van weesjongens en de per 1810 ingaande dienstplicht specifiek betekend voor Alkmaar? De Alkmaarse amateurhistoricus George Olthof is op dit moment bezig om de archieven uit te pluizen. Aangezien zijn onderzoek nog volop gaande is, volgt hier de historische context met een aantal van zijn eerste bevindingen en enkele beschrijvingen van Alkmaarse soldaten. Nader wetenschappelijk onderzoek naar deze interessante gegevens zou op zijn plaats zijn. Alkmaar en omgeving op de vierbladskaart van het hoog heemraadschap van Uitwaterende Sluizen in Kennemer- land en West-Friesland door Johannes Dou, 1729 (kaart beeld van 1680). Universiteit van Amsterdam, Bijzondere Collecties. Plattegrond van Alkmaar, 1925. Uitgave V.V.V. 'Alcmaria' van Alkmaar in 1972 tot 'groeikern'. Alkmaar kreeg tot taak het opvangen van de 'overloop' uit de Randstad. In de periode 1970-1990 trad bijna een verdubbeling op van het aantal inwoners. In Alkmaar Noord werd een heel nieuw stadsdeel gebouwd. Alkmaar is vandaag de dag meer dan ooit het streekcen- trum van de regio. De stad heeft een ruim palet aan culturele en andere voorzieningen. Als winkelstad is Alkmaar een begrip. De kaasmarkt is economisch niet meer van belang, maar nog steeds een belangrijke toeristische trekpleister. In het laatste hoofdstuk van het boek wordt kort inge gaan op de huidige situatie van de stad. Na het gereed komen van Vroonermeer-Noord zal toekomstige woning bouw gerealiseerd moeten worden binnen de bestaande stedelijke ruimte via 'inbreiding' of 'verdichting' en de herontwikkeling van oude industriegebieden. REGIO In de 35 hoofdstukken van de historische atlas van Alkmaar worden de hierboven genoemde ontwikkelin gen uitgebreid beschreven en verduidelijkt met behulp van kaarten en ander beeldmateriaal. Naast Alkmaar, komt ook de regio aan bod, althans voor wat de periode tot de negentiende eeuw betreft. Afzonderlijke hoofd stukken behandelen de ontwikkeling van de Egmonden, Heiloo, Bergen, Oudorp, Koedijk, Sint Pancras, Heerhugo- waard, Schermer en het Schermereiland, Om de belang rijke versnelling van de stedelijke ontwikkeling in de laatste twee eeuwen goed te kunnen schetsen, is bij de beschrijving van de periode na 1800 de nadruk gelegd op de gebeurtenissen in Alkmaar zelf. Alle overige illustraties in dit artikel komen uit de collectie van het RAA. De Historische atlas van Alkmaar is verkrijgbaar bij het Regionaal Archief en de boekhandel. De prijs is 29,50. 4 - OUDALKMAAR KONINKRIJK HOLLAND Lodewijk Napoleon was van 1806 tot 1810 de koning van Koninkrijk Holland. In deze tijd ontstond het idee dat wees- en armenjongens in het leger konden dienen. Eerst werd alleen gesproken over het werven van gestichtskinderen voor het leger, maar begin oktober 1806 werd deze maatregel aangescherpt. "Op den stelligen last van zijne Majesteit alle Jongelingen tot den Krijgsdienst geschikt, welke in Wees- en Armenhuizen en verdere soortgelijke Gestichten zich bev[o]nden, bij de OUDALKMAAR - 5

Oud Alkmaar | 2019 | | pagina 4