OO jm "Zeg de mensen dat homoseksuelen niet per definitie zwakkelingen zijn." Willem Arondéus. Willem Johan consultatiebureau van de GGD in Duitsers tegen het vrije kunstleven Cornelis Arondéus Amsterdam de jacht, de visserij, en met name tegen de Kultuur 11! (Naarden, de scheepvaart en de landbouw, kamer. Hij leidde de spectaculaire 22augutus 1894 rond de voorstelling van de overval op het bevolkingsregister - Haarlem, 1 juli 1943) was wetenschap, die de mens van de in Amsterdam in de rol van een een beeldend kunstenaar, wieg tot het graf begeleidt. politiekapitein op 27 maart 1943. auteur en verzetsstrijder. In 1935 wendde hij zich af van de Door loslippigheid en verraad In 1907 werd hij aangenomen op beeldende kunst en richtte zich werden de deelnemers aan de de Kunst-Nijverheid-Teekenschool op het schrijven. Zijn debuut actie binnen enkele dagen 'Quellinus' in Amsterdam, waar roman Het Uilenhuis (1938) werd opgepakt en op 1 juli 1943 te hij de opleiding 'Decoratief goed ontvangen. Zijn tweede Overveen gefusilleerd. Vlak voor Schilderen' volgde. Hij bleek een roman In de Bloeiende Ramenas zijn executie vraagt Arondéus aan talent en deed in 1910 eindexamen. in datzelfde jaar werd redelijk zijn advocate door te geven: "Zeg Als kunstenaar werd hij vooreerst goed ontvangen, hoewel zijn de mensen dat homoseksuelen bekend door opdrachten voor lyrische, breedsprakige schrijfstijl niet per definitie zwakkelingen kalenders, affiches, een reclame- ook kritiek kreeg. In 1939 ver zijn." poster voor de kerstzegels van scheen zijn eerste kunsthistori de PTT. Hij werkte met diverse sche boek, een omvangrijke Na de oorlog werd de prominente materialen als tapijtweven, biografie getiteld 'Matthijs Maris. rol in het verzet en bij de overval wandschilderingen, gravures en De tragiek van den droom', zijn van Arondéus doodgezwegen. pentekeningen. Zijn doorbraak beste werk. In 1941 publiceerde hij Arondéus was (al vroeg in zijn kwam in 1923 toen hij de op 'Figuren en problemen der leven) openlijk homoseksueel en dracht kreeg om een wandschil monumentale schilderkunst in werd pas in 1983 publiekelijk dering ('De Zacharia') te maken Nederland'. geëerd voor zijn heldhaftige in het stadhuis van Rotterdam. verzetswerk. De provincie Rond die tijd illustreerde hij ook Arondéus was al vroeg actief in Noord-Holland houdt zijn herin- gedichten van Leopold, het verzetswerk tegen de bezet- nering levend door de sinds 2004 Boutens, Nijhoff en A. Roland ter. In de lente van 1941 begon hij georganiseerde Arondéuslezing, Holst. In 1933 schilderde hij op de Brandarisbrief te schrijven een jaarlijkse themalezing met drie muurvlakken van een tegen maatregelen van de een aansluitend debat. 20 - OUDALKMAAR Ontwerp van Arondéus van het wandtapijt van Alkmaar zonder lauwerkrans. Collectie Provinciale Atlas - Pren ten en Tekeningen inv.nr. NL-HlmNHA359004022, Noord-Hollands Archief, Haarlem. zaak het wapen der schenkende Gemeente als motief zal moeten vertoonen.' De brief besluit met het voorstel het ontwerp toe te sturen ter beoordeling; 'Daarna zal er nog altijd gelegenheid zijn kleine veranderingen aan te bren gen, waarbij dan in het oog moet worden gehouden, dat de eenheid niet verloren mag gaan.' In een handgeschre ven P.S. vraagt Bremer om het toezenden van een teke ning van het gemeentewapen van Alkmaar. Dat ontwerp wordt op 11 juli 1930 toegestuurd met de zinsnede 'Het zou mij zeer aangenaam zijn, wanneer ik spoedig van Uw college eene gunstige beoordeling mocht verneemen.' Bij brief van 18 juli 1930 schrijven B&W dat zij zich met het ontwerp 'in hoofdzaak ver eenigen.' Wel zouden zij het op prijs stellen wanneer de ontwerper in de schets de lauwerkrans boven het wapenschild zou opnemen, 'die van het wapen een karakteristiek en voor Alkmaar veelbetekeenend element uitmaakt.' Dat blijkt evenwel een zaak van lange adem - zij krijgen überhaupt geen respons op hun wens. Bij brief van 30 maart 1931 herinneren B&W de rijksbouwmeester aan hun verzoek om de lauwerkrans in het ontwerp op te nemen. Per omgaande reageert Bremer dat rekening zal gehouden worden met Uwen wensch, Wel verzoekt hij (nogmaals) om het toesturen van een afbeelding van het wapen ten behoeve van de ontwerper. In dezelfde brief wordt gemeld dat de uitvoering 'dezer dagen' ter hand is genomen door 'den kunstwever J.F. Seme/ te 's-Gravenhage. Eindelijk volgt dan de brief van 14 oktober 1931 van Bremer met de aankondiging dat de 'gobelins' gereed zijn en voor de aanstaande Statenvergadering zullen worden opgehangen. Blijkbaar vielen de kosten mee want hij verzoekt om overmaking van 1.000 gulden. Eind december worden alle schenkers door G.S. uitgeno digd om op maandag 11 januari 1932 het nieuwe gouver nementsgebouw te bezoeken, 'des avonds ten 8V2 uur, ter bezichtiging van de ten behoeve provincialen dienst inge richte zalen en vertrekken, alsmede de ter verfraaiing daarvan aangeboden geschenken, die thans alle zijn ont vangen en aangebracht. Het groot aantal schenkers ver plicht hun College, tot zijn leedwezen, deze uitnoodiging tot drie personen te beperken, De Alkmaarse delegatie bestaat uit burgemeester Wendelaar, wethouder Klaver en gemeentesecretaris Koelma. De Commissaris der Koningin, A. baron Roëll, sprak die avond het welkomst woord: 'Met het fraaie wandtapijt van de hoofdstad des Rijks in de rug en de niet minder schone gobelins van acht andere gemeenten om mij heen, is het mij een voorrecht de talrijke bezoekers welkom te heten, die ge volg hebben gegeven aan de uitnodiging van G.S. om het nieuwe Gouvernementsgebouw met een bezoek te ver eren, dat thans geheel voltooid, prijkt met al het schoons, waarmede het door de milde hand van zeer velen is ver rijkt.' Ongetwijfeld zijn de Alkmaarders onder de indruk geweest van de schoonheid van hun wandtapijt, en ver vuld van trots weer terug naar huis gekeerd. Overigens waren de commentaren in de pers niet jui chend maar zeker ook niet afwijzend. Zo lezen we in de OUDALKMAAR -

Oud Alkmaar | 2019 | | pagina 12