ken door de gemeentebesturen van Oterleek, Zuid en Noord Schermer, Schermerhorn en Akersloot. Twee houten banken bedoeld voor de hal bij de ingang van de Statenzaal werden ontworpen door ir. Bremer en vervaardigd door J. Krans te Den Haag. Die banken wer den aangeboden door de gemeenten De Rijp en Graft respectievelijk de gemeenten Koedijk, St. Maarten, Oudorp, Egmond-Binnen en Harenkarspel. A.A. van Hemert van de Rijksgebouwendienst (RGD) ont wierp twee banken en een kast. Het gemeentebestuur van Haarlem liet het befaamde glasatelier W. Bogtman glas-in-loodramen voor de grote hal ontwerpen en ver vaardigen. Niet alleen de gemeenten kwamen met geschenken. Alle partijen die regulier te maken hadden met het provinciaal bestuur deden een duit in het zakje. Zo betaalde de 'Ver- eeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Noord- Twee identieke banken, aangeboden door De Rijp en Craft resp. St. Maarten, Egmond-Binnen, Koedijk, Oudorp en Harenkarspel. Foto's auteur.; holland' voor een draaibare boekenkast in de kamer van de CdK, ontworpen door J.F. Rademaker van de RGD. En er werden ook geschenken gegeven door de 'Afdeling Noordholland' van de Vereniging van Nederlandse Ge meenten (VNG), de provinciale bedrijven, de 'Bond van Nederlandsche Gemeente-ambtenaren, afd. Noordhol land', de 'Bond van Noordhollandsche Waterschappen', de secretarissen van de 'Gezondheidscommissies in Noordholland' (twee wettenkastjes voor de kamer van de griffier), de oud-chefs provinciale griffie, het 'Hoogheem raadschap van de Uitwaterende Slui zen in Kennemerland en West-Fries land', het 'Hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier', de griffier en ambtenaren provinciale griffie, de 'Broederschap der Gemeen te-Ontvangers, afd. Noordholland' als mede de organisaties van ambtena ren, vertegenwoordigd in het Georganiseerd Overleg. Ook de 'Ver- eeniging van Bloembollencultuur' en het 'Provinciaal College van Toezicht op het beheer van de kerkelijke goe deren en fondsen van de Hervormde Gemeenten in Noord-Holland' droe gen bij. Maar er was ook sprake van huisvlijt: zo ontwierpen en maakten de patiënten van het Provinciaal Zie kenhuis (nabij Santpoort) zelf vloer kleedjes voor de kamers van de CdK, de griffier en de gedeputeerden. 0 NEGEN WANDTAPIJTEN VOOR DE STATENZAAL Voor de Statenzaal waren de negen grootste ge meenten van Noord-Holland (m.u.v. Haarlem dat de voorkeur gaf aan het schenken van glas-in-loodramen) ge vraagd om geld beschikbaar te stellen 16 - OUDALKMAAR Wandtapijt van de gemeente Haarlemmermeer met uitsparing. Foto auteur. voor wandtapijten. Die gemeenten waren Amsterdam, Alkmaar, Den Helder, Zaandam, Bussum, Hilversum, Haar lemmermeer, Velsen en Hoorn. De serie van negen wand tapijten in de Statenzaal werd ontworpen door Willem Arondéus. Elk wandtapijt vertoont het wapen van de schenkende gemeente en verschillende gestileerde of golvende ornamentvormen, naast herten, vissen, fazanten, pauwen resp. korhoenders. Het wandtapijt van Amster dam is groter dan dat van de andere gemeenten. Amster dam is uiteraard de hoofdstad maar het stelde ook het meeste geld beschikbaar; dit wandtapijt is daarmee het centrale werk geworden. De acht overige wandtapijten hangen symmetrisch in de Statenzaal. Die van Zaandam en Haarlemmermeer zijn afwijkend, want die hangen op plaatsen waar deuren zitten en hebben aan de onderkant een uitsparing (of eigenlijk een insnijding). Overigens han gen de wandtapijten van Alkmaar, Den Helder, Velsen, Hoorn en Bussum tegenwoordig op andere plaatsen in de Statenzaal dan in 1931; op een foto van 1954 hingen ze ook op de oorspronkelijk aangewezen locaties. Wandtapijt van de gemeente Hoorn (detail). Foto auteur. De wandtapijten zijn ontworpen in Art Deco, de destijds gangbare ontwerpstijl. Art Deco was een stijlbeweging van 1920 tot 1939 die haar weerslag had op de decoratieve en toegepaste kunst. Het vond toepassing in de architec tuur, de grafische uitingen, het industrieel ontwerp, het interieur, de beeldende kunst en de kledingmode. Be langrijkste kenmerk van de Art Deco, en tevens het onder- Het wandtapijt geschonken door de gemeente Alkmaar. Iets boven het midden staat het wapen van Alkmaar, met fazanten en pauwen eromheen, gecompleteerd door gestileerde halve S-vormen. Afmetingen 350 x 175 cm. Foto auteur. r sl OUDALKMAAR - 17

Oud Alkmaar | 2019 | | pagina 10