WILLEM VAN DE VELDE DE OUDE Episode uit de Slag op de Sont, Willem van de Velde de Oude, ca. 1660 (collectie Stedelijk Museum Alkmaar; foto: Margareta Svensson). Willem van de Velde de Oude (Leiden 1611-Londen (Greenwich) 1693) speelde een bijzondere rol in de Nederlandse maritieme kunst; zo maakte hij bijzon der gedetailleerde penschilderijen en was hij feitelijk de eerste 'oorlogsverslaggever'. Met een door de Admiraliteit van Amsterdam ter beschikking ge stelde galjoot voer Willem van de Velde in opdracht met de vloot mee en tekende van dichtbij 'live' de zeeslagen. Daar was de nodige moed voor ver eist. Zo vroeg admiraal Van Wassenaer Obdam zich af 'dat iemant uit konstliefdigheid zig zoo na by't gevaar dorst begeven'1 en Gerard Brand tekent in zijn Levensbeschryving van Michiel de Ruiter (1666) aan 'dat de vermaarde Scheepteek- De galjoot waarop Van de Velde de zeeslag van nabij vastlegde (uitsnede). enaar Willem vanden Velde in de vloot kwam met voornemen om de voorvallen van 't aanstaande Zee gevecht naar 't leven af te beelden: ten welken einde zeker Galjootschipper hem rondom zou voeren, of ter plaatse daar hy het beste gezigt voor zyn teekenen zou vinden'. Van de Velde zat of stond dus, aan een aan het dek of de reling vastgemaakte tekentafel, vlakbij de slag leverende schepen en tekende met een grafietstift alle aspecten van de hele zeeslag. Hij legde de manoeuvres van de oorlogsschepen vast op papier. Deze tekeningen werden in eerste instantie getoond aan de raden van de Admiraliteit zodat zij de zee slagen konden analyseren en evalueren en werden later in zijn atelier uitgewerkt tot schilderijen 'met de penne'. Deze penschilderijen zijn heel gedetail leerd en verfijnd. Willem wist precies hoe diverse scheepstypen in elkaar zaten: zijn vader was een schipper, dus hij was van jongs af aan vertrouwd met schepen en Willem was als jongeling zelf nog zeeman geweest. In 1673 verhuisde hij, samen met zijn zoon Willem, de Jonge, naar Engeland waar ze in 1674 officieel werden benoemd door koning Karel II tot tekenaar van zeeslagen met een jaargeld van 100 pond. Ze werden aldus de grondleggers van de Engelse school van maritieme kunst. Bij zijn overlij den in 1693 werd de volgende aankondiging gedaan: 'Mr. Wm. V. Velde Senior, late painter of Sea-Fights to their Majesties King Charles II and King James'. - OUDALKMAAR Het verslaan van de Spaanse vloot op de rede van Duins in 1639, Petrus Johannes Schotel (Dordrecht 1808-Dres- den 1865), Beeldbank Nederlands Instituut voor Militaire Historie (NIMH). te Neck', de 'Vredehoff', de 'Oranjespruijt', de 'Wolfswinckel', de 'Snelheijd' en de 'Bescherming' maar ook werd een aantal vernoemd naar de stemhebbende steden in het Noorderkwartier, zoals de 'Alkmaer', de 'Hoorn', het 'Wapen van Enckhuijsen', de 'Edam', 'De Stadt Monickendam' en het 'Kasteel van Medemblik'. HET FREGAT 'ALKMAER' (1654) Het Stedelijk Museum Alkmaar bezit een prachtig en fors penschilderij van Willem van de Velde de Oude uit circa 1660. Het stelt een episode uit de Slag op de Sont voor met prominent in beeld het oorlogsschip, de 'Alkmaer'. Duidelijk herkenbaar aan het wapen van de stad op de spiegel, de burcht met de lauwerkrans gehouden door twee leeuwen, en bovendien met een geschilderd silhouet van Alkmaar daaronder. De 'Alkmaer' was een fregat met 38 stukken geschut en een bemanning van 110 man. De afmetingen waren 130 x 32 x 12 voet2, het is gebouwd in 1654 en had toen als gezagvoerder de uit Alkmaar afkomstige kapitein Rens Cornelisz Sevenhuijsen. Op 8 november 1658 versloegen de Hollanders onder be vel van luitenant-admiraal Jacob van Wassenaer Obdam de Zweden in de Sont. Die hadden eerder dat jaar Dene marken aangevallen en beide zijden van de Sont in han den. Daarmee brachten de Zweden de vrije doorvaart in gevaar, en die was uiterst belangrijk voor Hollands handel op het Oostzeegebied met de Baltische staten. Dit schip heeft aan de Slag op de Sont deelgenomen onder bevel van de Alkmaarder kapitein Jan de Groot, die woonde aan het Verdronkenoord. De 'Alkmaer' heeft trouwens maar een beperkte bijdrage aan de strijd ge leverd en na afloop werd kapitein De Groot van lafheid beschuldigd. Opvallend is de aanwezigheid op het schilderij van een tweede oorlogsschip met de naam Alk maar, terwijl er maar één schip van die naam aan de slag deelnam. Dat zou er op kunnen wijzen dat de opdracht gever voor het schilderij uit Alkmaar afkomstig was, en daarmee de stad extra eer wilde doen. De 'Alkmaer' werd voor het laatst in de annalen vermeld in 1661. HET 'WAPEN VAN ALKMAAR'(1638) EN DE 'BURGH VAN ALKMAAR'(VOOR 1638) Vermoedelijk gebouwd in 1638, vernemen we voor het eerst in oktober 1639 van dit schip toen het vocht in de Slag bij Duins. Een Nederlandse oorlogsvloot van 95 schepen onder bevel van luitenant-admiraal Maarten Harpertszoon Tromp en viceadmiraal Witte de With behaalde daar een beslissende overwinning op een Spaanse oorlogsvloot, de 'Tweede Spaanse Armada', van 77 galjoenen met aan boord 24.000 man Spaanse troepen onder bevelvoering van admiraal Antonio de Oquendo. De Spanjaarden verloren in die zeeslag vijfenzestig schepen, de vloot van de Republiek slechts één schip. De vrijwel complete Spaanse vloot was daarmee verslagen en de Republiek was de voornaamste zeemacht van Europa geworden. Dit fregat 'Wapen van Alkmaar' (ook wel 'Alkmaar' of 'Wapen Alcmaer") was uitgerust door de Admiraliteit van het Noorderkwartier volgens standaardafmetingen van 116 x 24,5 x 10 voet. In 1645 was zij uitgerust met 24 stukken geschut en een bemanning van 80 man. In dat jaar maakte ze deel uit van het eskader onder Witte de With ter begeleiding van een groot aantal handelsschepen dat zonder het betalen van tol aan Denemarken door de Sont voer. Het 'Wapen van Alkmaar' vocht op 29 mei 1652 mee OUDALKMAAR -

Oud Alkmaar | 2018 | | pagina 5