n REDACTIELID OUD ALKMAAR GEZOCHT VAN DE WERKGROEP PREADVIES AGENDA Drie keer per jaar verschijnt ons tijdschrift Oud Alkmaar, al sinds 1975. De redactie streeft er steeds naar gevarieerde artikelen over (de geschiedenis van) Alkmaar te plaatsen, die een breed publiek aanspreken. Deels schrijven de redactieleden deze artikelen zelf. Regelmatig worden er artikelen aangeboden, ook worden auteurs door de redactie benaderd. Er vinden gewoonlijk zes redactiever gaderingen per jaar plaats over de inhoud van de nummers en de kwaliteit van de artikelen. Per e-mail wordt onderling contact gehouden. Ook de drukproeven worden per e-mail aan de redac tieleden aangeboden ter lezing. De huidige redactie bestaat uit Joost Cox (tevens bestuurslid), Marlies ten Berge en Lisa Oskamp. Jan Drewes heeft als redactielid na veertien jaar afscheid geno men. Mocht uw belangstelling gewekt zijn om onze redactie te komen versterken, bijzondere belangstelling hebben in de geschiedenis van Alkmaar en u heeft ervaring met het schrijven en/of redigeren van artikelen, neemt u dan contact met ons op. Dat kan via redactie@hvalkmaar.nl Wij krijgen wel eens de opmerking dat wij soms negatief in ons commentaar over de bouwaanvra- gen zijn. De term puienpolitie is daarbij wel eens gevallen. Dat misverstand willen we uit de wereld helpen. Eén van de doelstellingen van onze Histori sche Vereniging is het voor het nageslacht beschermen en bewaren van de historische schoonheid van Alkmaar. Met die doelstelling in ons achterhoofd bekijken wij met een kritisch oog de ingediende plannen. Over het overgrote deel van de plannen hebben wij een positief oordeel. De aanvragers bouwen en verbou wen met liefde hun woningen en winkelpanden. Die panden zien wij vaak weer terug bij de winnaars van de puienprijs. De opvallendste bouwaanvragen in zowel positieve als in negatieve zin vermelden wij in deze rubriek. Ook dit keer is in enkele gevallen eerst gebouwd en pas daarna de bouwaanvraag gedaan. Zouden ontmoedigende sancties hier niet een oplossing voor kunnen zijn? Een aantal plannen: In de Ridderstraat 9 is een aanvraag voor een gevelwijziging gedaan. Wij hebben gevraagd de aardige details van de pui te bewaren. Voor het pand Lindenlaan 38 is een aanvraag gedaan voor het plaatsen van een dakopbouw. Wij vroegen of het ontwerp meer rekening met het ritme van de naastgelegen panden kon houden. Voor Laat 106 en 108 is een interessante aanvraag gedaan om de gevel historiserend te ontwer pen. Wij vroegen de originele dubbele toppilaster, zichtbaar op een foto uit Regionaal Archief weer terug te brengen. Bij Laat 112 zijn wij blij dat dit toch wat verwaarloosde pand van Cloeck een facelift krijgt. Toch is er nu ook een kans om dichter bij het oorspronkelijke ontwerp van dit monument te komen. In het oorspronkelijke ontwerp liepen de pilasters door tot de op de begane grond, was er geen luifel aanwezig en waren de letters niet achter 86 - OUDALKMAAR een verflaag weggewerkt. Zou het niet mogelijk zijn om het pand in oorspronkelijke staat te restaureren? Samen met de renovatie van het pand van V&D krijgt Alkmaar op de Laat er dan historisch hoogwaardige architec tuur bij. De foto uit het Regionaal archief laat de verschillende bouwfasen zien. Aan de Prinses Julianalaan 14 wordt het voormalige bejaarden huis Westerlicht gerestaureerd. Een gebouw dat een woonfunctie heeft (gehad) leent zich nauwelijks om het om te vormen naar een kantoorfunctie. Waardering dat de architect deze moeilijke opdracht aandurft. De architect wil zoveel mogelijk in de geest van Dirk Saal, de oorspronkelijke architect, ontwerpen. HISTORISCHE VERENIGING ALKMAAR De vereniging werd in 1925 opgericht. Zij heeft tot doel het beschermen en voor het nageslacht bewaren van de historische schoonheid van Alkmaar en omgeving en het aanmoedigen van de studie van de plaatselijke geschiedenis. Dit doet zij o.a. door het geven van welstandsadviezen, het organiseren van stadswandelingen, excursies en lezingen en het uitgeven van Oud Alkmaar. Jaarlijks wordt de Oud Alkmaarprijs en tweejaarlijks de Puienprijs uitgereikt. Postadres van de vereniging is Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar. Ook via internet is de vereniging bereikbaar: info@hvalkmaar.nl of www.hvalkmaar.nl. Het bestuur van de vereniging is als volgt samengesteld: Leen Spaans, voorzitter, Anneke Goddijn, secretaris, Stefan Jansen, penningmeester, Feyko Alkema, Netty Bleichrodt-Vegter, Klaas te Bos, Joost Cox en Rob de Vries, leden. De prijs van het lidmaatschap bedraagt €20 per jaar. Rekeningnummer NL62INGB0000600401 t.n.v. Historische Vereniging Alkmaar. Vragen over lidmaatschap: 072 - 792 07 83 DINSDAG 8 JANUARI Harry de Raad herhaalt zijn lezing over het Beleg van Alkmaar, die hij eerder op 6 november 2018 heeft gegeven. Varnebroek 31. Aanvang 20.00 uur. DINSDAG 5 FEBRUARI Martijn Mulder verzorgt een lezing over de geschiedenis van het slot van de Egmond-dynastie in Egmond aan de Hoef. Varnebroek 31. Aanvang 20.00 uur. DINSDAG 5 MAART Eric Zwijnenberg en Tom Kreuning verzorgen gezamenlijk een lezing over de molens aan de Hoornse vaart en het restauratieproces van een molen. Varnebroek 31. Aanvang 20.00 uur. OPEN HUIS Elke tweede zaterdag van de maand is er van 10.00 tot 13.00 uur Open Huis in ons kantoor, Nassaulaan 43. De start in 2019 is op 12 januari. OUDALKMAAR

Oud Alkmaar | 2018 | | pagina 16