VERENIGINGSNIEUWS SCHENKEN EN NALATEN? UITZONDERLIJK CADEAU: HET GROTE KERK BOEK VERANDERINGEN IN HET BESTUUR BLOEMWIJK DE SCHOORSTEEN VAN KROM H S I O K S C H t V t K I IIGIN G A L k VlA A K Bij de Ledenvergadering op 10 april 2019 zal onze voorzitter de hamer willen overdragen aan een opvol ger. Conform de statuten zal Leen Spaans moeten aftreden. Dan heeft hij drie keer drie jaar deze taak uit gevoerd, de maximale termijn. Op de oproep voor kandidaten voor het voorzitterschap meldden zich twee Alkmaarders. Na gesprekken met een benoemingsadviescommissie uit het bestuur is besloten me vrouw Carol Korringa te gaan voor dragen aan de ledenvergadering. Carol studeerde planologie aan de Universiteit van Amsterdam en werkte in verschillende steden, waaronder Alkmaar als planoloog-stadsontwikkelaar. Daarnaast is zij mediator en eigenaar van een adviesbureau op het gebied van stedelijke en ruimtelijke ontwikkeling. Carol maakt momenteel kennis met het bestuurswerk en met de werkgroepen en de commissies van onze vereniging. De overdracht van het voorzitterschap zal tijdens de ledenvergadering de nodige aandacht krijgen. Leen ziet terug op een mooie tijd in ons bestuur en vertrouwt zijn opvolger een sterke, bloeiende vereniging, mooie programma's en fijne medewerkers toe. Als inkomend bestuurslid is per 1 november Jos Stroomer aangeschoven aan de bestuurstafel. Het bestuur zal hem tijdens de Ledenvergadering op 10 april 2019 voorstellen als nieuw te benoemen bestuurslid. Jos vertegenwoordigt de nieuwe werkgroep Monumentenloods in het bestuur. De werkgroep verzorgt de exploitatie van de loods op grond van een samenwerkingsovereenkomst van de gemeente en ons bestuur. Het is een belangrijke en flinke nieuwe taak voor ons bestuur. We zijn dan ook zeer blij met de groep enthousiaste leden, die er als vrijwilligers hun schouders onder willen zetten. Alle werkgroepen zijn in het bestuur vertegenwoordigd, dus ook de werkgroep Monumentenloods. In de komende tijd zal Jos ons via het magazine, de nieuwsbrief, de website en de social media op de hoogte houden van de ontwikkeling van de loods tot een publieksvriendelijke vindplaats van bouwmaterialen en -onderdelen om toe te passen in Alkmaarse woningen van voor 1945. Ambtenaar Henk Krabbendam, de bedenker en beheerder van de loods tot nu toe, is onze steunpilaar. Hij weet waar alles vandaan komt, hoe oud het is en waar het opnieuw kan worden toe gepast. Wij verheugen ons in deze creatieve en nuttige samenwerking. Uiteindelijk bereiken we een levens fase waarin we eens willen naden ken over wat we nalaten. Soms is er dan ruimte om ook aan een goed doel te denken. Dat kan in een testament worden vastgelegd. De Historische Vereniging Alkmaar volgt u misschien al lang. Dan weet u wat we voor onze leden en onze stad allemaal doen. Mocht u vinden dat we het waard zijn en heeft u de mogelijkheid om ons te gedenken in uw testa ment dan zijn we u uiteraard zeer erkentelijk. Voor mooie nieuwe publicaties over onze stad is altijd aandacht, we doen er velen een groot genoegen mee, maar er is immer veel geld voor nodig. Waar we het lidmaatschapsgeld laag willen houden, opdat ook mensen met een smalle beurs lid kunnen worden en blijven, moeten we het bij bijzondere uitgaven hebben van bijzondere giften. De Histo rische vereniging Alkmaar heeft de status van 'culturele anbi', wat schenken en nalaten fiscaal aan trekkelijk maakt. Mocht dit iets zijn waar u met ons over van gedachten wilt wisselen, dan kunnen we u helpen met een advies en met het regelen van een testament. (Onze adresgegevens vindt u bij de agenda aan het eind van dit blad.) 84 - OUDALKMAAR Inmiddels zult u het mooie boek in huis hebben. "Hoe is het mogelijk, dat dit gratis aan de leden wordt uitgedeeld", kregen we menigmaal te horen. In de eerste plaats wilden we als bestuur heel graag dit gebaar naar onze leden maken. Onze doelstelling is om de kennis van Alkmaars geschiedenis uit te dragen. Als er dan zo'n belangrijk boek uitkomt in het jubileumjaar van de 500-ja- rige Grote Kerk dan ligt er een gouden kans om die doelstelling zo krachtig mogelijk waar te maken. Helemaal, toen bleek dat de samenwerkende uitgevers, de Stichting Alkmaarse Historische Publicaties (AHP) en de Stichting Matrijs bereid waren het boek voor onze leden beschikbaar te stellen voor de 'papierprijs'. Op ons voorstel mochten ook de Vrienden van de Grote Kerk meeprofiteren. En dan helpt het natuurlijk, dat De hele wijk zou volgens eigenaar en woningstichting Van Alckmaer voor wonen moeten worden gesaneerd. Een deel van de bewoners stemt er mee in, een ander deel heeft er grote moeite mee. Op het moment van schrijven (eind ok tober) scheen er nog een kans te zijn voor behoud van een deel van de wijk als kan worden aangetoond, dat herstel en renovatie financieel en technisch haalbaar is. Dit initiatief van de bewoners heeft onze sympathie. Want het mooiste deel van de Bloemwijk rond de Dahliastraat is typerend voor de sociale woningbouw van een eeuw geleden en bovendien van de voor Alkmaar zo belangrijke architect Jan Stuyt. Op onze website vindt u er meer informatie over. Doen zich nieuwe ontwikkelingen voor, dan zullen we die daar vermelden. De Bloemwijk, erfenis van Jan Stuyt aan onze stad, houdt onze nauwlettende belangstelling. Er zijn nog maar weinig fabrieksschoorstenen in Nederland en in Alkmaar al helemaal niet. Die van de voormalige zout ziederij aan de Vondelstraat is er nog. En de schoorsteen van Krom, wasserij en stomerij, aan het Jaagpad. Wij doen een beroep op de projectontwikkelaar, de architect en het stadsbestuur om bij de ontwikkeling van de nieuwe wonin gen aldaar de schoorsteen te behouden en te herstellen, indien nodig. Wij denken dat de schoorsteen als gemeente lijk monument op die plek de herinnering aan de industri- ele tijd levend kan houden en tevens, dat de schoorsteen een sieraad kan zijn voor de nieuwe woonwijk. Zie onze brief aan het college van B&W op onze website. Op grond daarvan nam de gemeenteraad medio oktober een motie aan om het proces tot de aanwijzing van de schoorsteen als gemeentelijk monument te starten. onze voorzitter tevens de voorzitter is van AHP. Maar bovendien was er gespaard. Op de vorige ledenver gadering vertelden we al, dat het sponsorgeld, dat we overhielden van het project 'Walk of History' in de Langestraat, gereserveerd werd voor een volgend groot boekpro- ject. Dat gebeurde met goedkeu ring van de gemeente en met instemming van partner WBA (winkeliersvereniging). Van de gemeente mochten we voor al ons werk aan het project de spaarpot behouden, mits we die weer zouden inzetten voor de studie van de Alkmaarse geschiedenis. Welnu, dat kwam van pas, toen we alle leden het boek "De Grote Kerk van Alkmaar, 500 jaar bouwen en behouden" wilden schenken. Er ging ook nog eigen vereni- gingsgeld inzitten, want de hele organisatie van de uitreiking kostte ook wat. Daarom trof u een brief met een verzoek om een vrijwillige bijdrage naar draag kracht aan in het boek. Mocht u daar positief op willen reageren, maar kwam u er nog niet aan toe, dan is dit een nieuwe aansporing. Ook nieuwe leden ontvangen het boek, zo lang de voorraad strekt. Zeg het voort. OUDALKMAAR - 85

Oud Alkmaar | 2018 | | pagina 15