HET REISVERSLAG VAN BRIDGET MATTHEWS INHOUDSOPGAVE WE ZIJN BEGONNEN! Een Engels meisje uit Bath op vakantie in Alkmaar in 1946 46 57 REDACTIE REDACTIEADRES OPMAAK DRUK Marjanne Kloeg -let reisverslag van Bridget Matthews. Een Engels meisje uit Bath op vakantie in Alkmaar in 1946 Marjanne Kloeg De Alkmaarse stadstram. Van paardenvoetjes tot benzinedampen Lisette Blokker Uit de collectie van: Museum Catharijneconvent: Zilveren lavaboschaal (1680). Joost Cox De 'Belgen inundatie'. Belgische burgervluchtelingen in Alkmaar tijdens de Eerste Wereldoorlog Harry de Raad Verenigingsnieuws Oud Alkmaar is een uitgave van de Historische Vereniging Alkmaar. Het tijdschrift verschijnt drie keer per jaar. Oude nummers zijn te koop via een e-mail naar info@hvalkmaar.nl. Marlies ten Berge, Joost Cox, Jan Drewes, Lisa Oskamp Kopij voor Oud Alkmaar en bespreken publicaties zenden aan: Redactie Oud Alkmaar, p/a Historische Vereniging Alkmaar, Nassaulaan 43, 1815 GJ Alkmaar, of naar redactie@hvalkmaar.nl. Greyfish Grafisch Ontwerp, Alkmaar. Krijgsman Drukwerk, Alkmaar. ©Historische Vereniging Alkmaar. Niets uit deze uitgave mag worden verveelvoudigd en/of openbaar gemaakt zonder voorafgaande schriftelijke toestemming van de Historische Vereniging Alkmaar. G VOOR: Prentbriefkaart van de paardentram op de Bergerbrug. Collectie Regionaal Archief Alkmaar. ACHTER: Twee zilveren ampullen, Jan Verdoes 1744; bruikleen (1986) van het R.K. Kerkbestuur Binnenstad Pius X en Hoeksteen, Alkmaar. Museum Catharijneconvent, Utrecht. Foto Ruben de Heer. Het lot van de Bloemwijk, de schoorsteen van Krom en de slijtage van de Langestraat. Zo maar een greep uit de Alkmaarse ontwikkelingen, waar we via de nieuwsbrieven, de columns, onze website en social media aandacht voor vragen. Reden tot vreugde vonden we in de vervulling van een aantal openstaande vacatures. Uw bestuur heeft er weer zin in aan het begin van het nieuwe seizoen. Maar nu eerst verdieping via de artikelen in ons nog zo nieuw aanvoelende prachtblad. Sinds Winston Churchill eren we de Engelsen als onze bevrijders. Zal het wennen, die Brexit? Marjanne Kloeg zal gedacht hebben: een positief Brits verhaal kan geen kwaad in deze dagen. Zij vertelt het verhaal van de 16-jarige Bridget Matthews uit Bath, die in 1946 op vakantie was in Alkmaar. En daar twee dagboekjes overschreef, die bewaard worden in het Regionaal Archief. Connexxion stapt over op elektrische bussen. Ze zijn wat kleiner ook. Hoe begon dat eigenlijk, openbaar wegvervoer in Alkmaar? Lisette Blokker dook voor ons in de geschiedenis van de Alkmaarse trams en bussen. Joost Cox vond weer een Alkmaarse schat, dit keer in het Catharijneconvent te Utrecht. Na Joosts artikel weet u wat een lavaboschaal is. En waarom deze uit 1680 museumwaardig is. België bestaat nog steeds. Harry de Raad gaat met ons terug naar 1914 toen een miljoen vluchtende Belgen ons land overspoelden. De meesten keerden snel weer terug, maar zo'n 100000 bleven hier. Hoe ging dat in die tijd, vreedzaam samenleven van verschillende soorten? Als u ook vindt dat uw buren best lid kunnen worden van onze mooie vereniging wacht dan niet tot wij aanbellen. Vraag het hun zelf. "Krijg ik dat allemaal voor €20 per jaar", zullen ze u vol ongeloof antwoorden. Dat mooie moment gunnen we u van harte. Veel genoegen met deze nieuwe aflevering van Oud Alkmaar. Leen Spaans voorzitter ging zamelen voor de inwoners van zijn geboor testad. Als dank schonk Alkmaar 5.000 tulpen bollen. Na de oorlog, in augustus 1945, brachten drie leden van de Rotary Club Bath ter gelegen heid van Koninginnedag een bezoek aan Alkmaar. Zij hebben op uitnodiging van het Stadhuis de Spekbrug bij het Waaggebouw herbenoemd in Bathbrug. Zij zagen dat Alkmaarse kinderen ondervoed waren en schamel gekleed. Geen kind had een paar fatsoenlijke schoenen, sommigen waren blootsvoets. Meisjes droegen hun moeders kleren, jongens droegen mannenbroeken. Sommige gezinnen moesten hun kleren delen. DE BAND TUSSEN ALKMAAR EN BATH Het hoofdkwartier van de Gemeentelijke Luchtbescher mingsdienst Alkmaar was bij het uitbreken van de Tweede Wereldoorlog gevestigd in de Waagtoren. Als lid van de luchtbescherming was de Alkmaarder Elias (Eli) Prins, voordrachtskunstenaar en toneelregisseur van Joodse afkomst, hier gestationeerd. Na de inval van de Duitsers in ons land op 10 mei 1940 werd bekend dat het Nederlandse leger op 14 mei had gecapituleerd. Eli vluchtte met meerdere mensen via IJmuiden met een vissersboot naar Engeland, waar hij na aankomst na een paar dagen toestemming kreeg om naar zijn zuster Rosa Heintje in Bath te gaan. Deze ervaring was de aanleiding om een groep Alkmaarse kinderen naar Bath te laten komen. Bath ontving in 1945 vijftig Alkmaarse kinderen. Hun verblijf in Engeland werd geregeld door de Rotary Club Bath in samenwerking met een vrouwenorganisatie aldaar. De kinderen vertrokken op 14 oktober uit Alkmaar. Hun eerste Engelse verblijfplaats was een kamp in het Sussex District ten zuiden van Londen. Zij werden hier vertroeteld en na zes weken vertrokken zij half december naar hun nieuwe pleegouders in Bath, waar zij twee maanden verbleven en begin februari 1946 weer naar huis terugkeerden. Het was op initiatief van Eli Prins dat de Help Holland Council samen met de Rotary Club Bath geld en goederen in Alkmaarse kinderen gaan naar Bath in 1945 OUDALKMAAR -

Oud Alkmaar | 2018 | | pagina 2