De intensieve omgang met de huisgenoten kon tot liefdesrelaties leiden. VERENIGINGSNIEUWS BESTUURSLID GEZOCHT OUD ALKMAAR PRIJS UIT DE ALGEMENE LEDENVERGADERING PINKSTERDRIE vooral het joodse commissielid Benjamin Kuyper bijzonder actief was. In 1919 beëindigde het comité haar taak. Louis BLommaert en zijn kinderen voor de sigaren zaak aan het Scharlo, ca. 1928. Particuliere collectie. EN SOMS DE LIEFDE Dat de intensieve omgang met de nieuwe huisgenoten ook tot liefdesrelaties kon leiden, bewijst het geval van de vluchtelinge Clara Andersen. Zij was ondergebracht bij de sigarenfabrikant en winkelier Heusij. Later kwam het tot een relatie met diens zoon. Het paar huwde in 1925. Sigarenmaker Aloysius Eduardus (Louis) Blommaert werd op 5 mei 1916 in Alkmaar ingeschreven als Belgische vluchteling. Hij kwam toen van Tilburg. Blommaert was in 1888 geboren in Sint-Niklaas. Later woonde hij in Mechelen. Wanneer hij naar Nederland vluchtte is niet bekend. Op 26 juni 1918 trouwde hij met een Alkmaarse, Emma Maria Petronella Morsch, een dochter van veehouder Dorus Morsch. In 1919 verbleef Louis enkele maanden in België, waarschijnlijk een uitgebreid familiebezoek. Hij moest er een visum voor aanvragen. De Alkmaarse politiecom missaris schreef in dit verband dat hij gunstig bekend stond, werkgever was en van plan was zijn bedrijf uit te breiden, waartoe hij een nieuwe werkplaats gehuurd had, 'alwaar hij aan ongeveer 6 personen werk verschaft'. Louis was sigarenmaker en had een werkplaats in de Perron straat in Alkmaar. Een houten bord aan de gevel herinner de nog tot in de jaren tachtig hieraan. Met zijn vrouw begon hij daarnaast een sigarenwinkel aan het Scharlo. Louis was volgens zijn kleindochter Louise Pinster een sociale man met een goed hart. Zo huisvestte hij tijdens de Tweede Wereldoorlog een Belgische onderduiker uit Sint-Niklaas. Blommaert stierf op 9 september 1944 in Alkmaar op 56-jarige leeftijd. De sigarenwinkel werd voortgezet door zijn vrouw. Met dank aan Louise Pinster, de kleindochter van Aloysi us Blommaert. LITERATUUR: Evelyn de Roodt, Oorlogsgasten. Vluchtelingen en krijgs gevangenen in Nederland tijdens de Eerste Wereldoor log (Zaltbommel, 2000) BRONNEN REGIONAAL ARCHIEF: Alkmaarsche Courant; Heldersche Courant; Ons Blad, Katholiek Nieuwsblad voor N-H Archief van het Alkmaarsch Comité voor vluchtelingen Archief van de gemeente Alkmaar 1816-1919, inv.nrs. 258, 627a, 894, 2103 Archief van de gemeente Alkmaar, 1920-1944, inv.nr. 2128 Archief van de gemeente Egmond aan Zee 1815-1942, inv.nr. 194 Archief van de gemeente De Rijp 1817-1970, inv.nr. 952 Archief gemeentepolitie Alkmaar, inv.nrs. 461, 1183, 1220 Aanvulling archief familie De Dieu, Fontein Verschuir, Van der Feen de Lille, inv.nr. 24 Archief familie De Lange, inv.nr. 265 Collectie Aanwinsten, inv.nr. 607 Bronnen Noord-Hollands Archief en Westfries Archief: Archief provinciaal bestuur 1813-1943, inv.nr. 7315 Enkhuizer Courant 56 - OUDALKMAAR De algemene ledenvergadering werd gehouden op 10 april. Tijdens het huis houdelijk deel namen we afscheid van de bestuursleden Bert Muis en Paul Stoop. Stefan Jansen en Joost Cox konden nieuw worden benoemd in ons bestuur. De nieuwe taakverdeling van het bestuur kunt u vinden op onze web site, op de pagina 'Vereniging'. Er was grote waardering voor het vernieuwde tijdschrift, de redactie ontving een applaus. Al acht jaar lang krijgt u van Feyko Alkema de verslagen van de werkgroep preadvies. Volgend jaar gaat hij zijn negende jaar in en dat is dan het laatste jaar dat hij bestuurslid van de HVA is. De werkgroep zoekt daarom een nieuwe voorzitter, die tevens bestuurslid is. De taak van het bestuurslid is de werkgroep preadvies voorzitten en het verslag daarvan aan het college van B&W te sturen. Verder heeft hij of zij contact met ambtenaren, met de leden van de welstandscommissie, met het Architectuur Informatie centrum Alkmaar en met een zekere regelmaat overleg met de wethouder. De werkgroep bestaat onder andere uit architecten, bouw- en kunsthistorici en oud-gemeentelijke plantoelichters. Wanneer u kennis heeft van de bouwgeschiedenis van Alkmaar en belangstelling voor deze functie, kunt u het ons laten weten via posthva@gmail.com. Op dinsdag 22 mei maakten wij onze jaarlijkse Pinksterdrie-excursie. De tocht ging naar Vianen. Carly Misset hield een lezing over de band Alkmaar-Vianen, met als verbinding het geslacht Van Brederode. De uitstekende catering werd verzorgd door Restaurant De Vrijstad tegenover de kerk. We kregen alle medewerking van de plaatselijke historische vereniging die een stadswandeling verzorgde. Vianen is klein maar fijn. De middeleeuwse geschiedenis is nog op tal van plekken aanwezig in de stad. In de kerk bevindt zich een van de mooiste en zeker meest curieuze praalgraven in Nederland: het graf van Reinoud III van Brederode en zijn vrouw Philippote van der Marck. Heeft u onze excursie gemist, onthoud dit dan. Want het is een omwegje waard. We genoten met ruim 60 leden van een boeiende, leerzame, gezellige, goed verzorgde dag. Boerderijenstichting 'Vrienden van de Stolp' ontving de Oud Alkmaar Prijs 2018 op 10 april jl.. In dit jaar bestaat de stichting 30 jaar. Er is veel waardering van de Historische Vereniging Alkmaar voor de aandacht, die de Boerderijenstichting al deze jaren vraagt voor het behoud van de stolp. Alkmaar heeft er 100 aangewezen in de eigen gemeente, die dit jaar gemeentelijk monument kunnen worden. Op 12 juli jl. werden de eerste tien stolpen toegevoegd aan de gemeentelijke monumentenlijst. Ir&l 1 OUDALKMAAR - 57

Oud Alkmaar | 2018 | | pagina 15